Reklama

Inflace v eurozóně v lednu nepolevila, vystoupila na rekordních 5,1 procenta

Eurobankovky, ilustrační foto
Pixabay

Lednová míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 5,1 procenta, to je rekord od zavedení eura před dvaceti lety, uvádí Eurostat.

Reklama

Výsledek je překvapivý, analytici totiž očekávali, že tlak na růst cen poleví a míra inflace z prosincových pěti procent klesne zhruba na 4,4 procenta.

Stejně jako v předchozích měsících se i v lednu zvyšovaly hlavně ceny energií a potravin, vysoko ale zůstávají i ceny služeb a průmyslového zboží. Míra inflace tak v 19 zemích platících eurem zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta. V samotném lednu se ceny podle odhadu Eurostatu zvýšily o 0,3 procenta.

Superjachta (ilustrační foto)

Boháči se bojí inflace, a tak utrácejí. Prodej superjachet byl loni rekordní

Vloni se prodalo téměř devět set superjachet. Podobně dobře se nejdražší plavidla prodávala jen v roce 2007, tedy v roce předcházejícím pádu burz a následné hluboké finanční krizi, upozorňuje společnost VesselsValue, která prodeje drahých lodí dlouhodobě sleduje.

Přečíst článek

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií a čerstvých potravin a kterou pozorně sleduje ECB, klesla na 2,5 procenta z prosincové hodnoty 2,7 procenta. Míra inflace v užším měřítku, kde se nepočítá ani s cenami alkoholu a tabákových výrobků, se pak snížila na 2,3 z prosincových 2,6 procenta.

Nejvyšší inflaci má za leden Litva, kde předběžně vystoupila na 12,2 procenta z prosincové hodnoty 10,7 procenta. Následuje Estonsko (+11,7 procenta) a Belgie se Slovenskem (obě +8,5 procenta). V případě Slovenska jde o citelný nárůst, protože v prosinci tam podle harmonizovaných údajů byla inflace na 5,1 procenta.

Investování v roce 2022 bude zkouškou nervů. Ne všichni jsou připraveni, zvláště nováčci ne

Strach z inflace vhání Čechy do sítě investic. Ne všichni ale mají silné nervy na to, co přijde. Pro letošní rok snad více než kdy jindy platí, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích.    

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Raketová inflace přiměla ECB po jedenácti letech zvýšit sazbu. Konečně, říkají experti

Přečíst článek
Nákup v obchodě (ilustrační foto)

Inflace v EU zpomaluje, stále se ale drží nad 10 procenty. V ČR je pátá nejvyšší

Přečíst článek
nákupní vozík

Růst cen v EU překročil 10 procent. Česko má pátou nejvyšší inflaci v unii

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme