Reklama

Boháči se bojí inflace, a tak utrácejí. Prodej superjachet byl loni rekordní

Superjachta (ilustrační foto)
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Vloni se prodalo téměř devět set superjachet. Podobně dobře se nejdražší plavidla prodávala jen v roce 2007, tedy v roce předcházejícím pádu burz a následné hluboké finanční krizi, upozorňuje společnost VesselsValue, která prodeje drahých lodí dlouhodobě sleduje.

Reklama

Jeff Bezos čeká na obří jachtu v hodnotě 175 milionů dolarů (asi 3,4 miliardy korun). Steven Spielberg prodal svou dosavadní jachtu patřící k nejlepším strojům světa v hodnotě 158 milionů dolarů a čeká na novou, ještě lepší. A nejsou v tom sami, celkem se loni podle údajů společnosti VesselsValue prodalo 887 takzvaných superjachet, což představuje meziroční nárůst o 77 procent a více než dvojnásobek oproti předcovidovému roku 2019.

Superjachta Seven Seas Stevena Spielberga

Levné peníze jsou znát. Ceny superjachet jdou do závratných výšin

Režisér Steven Spielberg prodal svou jachtu, za níž požadoval 158 milionů dolarů. Jeff Bezos si objednal novou loď u prestižního nizozemského výrobce Oceanco. Její cena by se měla vyšplhat na půl miliardy dolarů.

Přečíst článek

Co za tímto skokem navzdory pokračující pandemii a obavám z krize stojí? Podle agentury Bloomberg jsou důvodem levné peníze, které jsou na trhu díky rozvolněným politikám centrálních bank.

„Kvůli tomu 500 nejbohatších lidí světa z našeho indexu miliardářů zvýšila své jmění o bilion dolarů,“ upozorňuje Devon Pendletonová z Bloombergu. „Mezi bohatými také v důsledku pandemie vzrostla potřeba po izolaci, kterou jim jachty mohou poskytnout,“ dodává.

Jeff Bezos

Biohacking: trend jak "žít věčně" podle miliardářů

Biohacking je nový lifestyle: zahrnuje metody, jak si "vytunit" tělo a mozek, jak co nejzdravěji, nejefektivněji a nejlépe fungovat a žít. Nový seriál Biohacking na newstream.cz každý týden představí nejzajímavější "hacky."

Přečíst článek

Reklama

Důvodem k nákupu drahé jachty však paradoxně může být i jiný – investiční. Jachty tradičně nebývají považovány za investici, protože jejich hodnota v čase spíše klesá, a to výrazně, až o deset procent ročně, a s jejich vlastnictvím jsou spojené vysoké fixní náklady. Sam Tucker z VesselsValue však upozorňuje, že v postpandemické době se situace mění.

Jachet je málo a prodá se doslova vše, co je na trhu. Chybějí díly, váznou dodavatelské řetězce, vyrobit jachtu trvá čím dál déle,“ vysvětluje Tucker. V důsledku toho se jachty skutečně mění v investiční aktivum, které podle odhadů Bloombergu může nabídnou zhodnocení mezi pěti a deseti procenty. „Jen vloni jejich hodnota vzrostla o pět až osm procent,“ uvádí agentura. „Je zkrátka dobrá doba vlastnit jachtu,“ uzavřel odborník na jachty z VesslesValue.

Superjachta Dilbar

Kde kotví miliardáři? Letošním hitem je Itálie

V srpnu kotvilo nejvíc takzvaných superjachet u pobřeží Itálie. Naopak v USA jejich počty výrazně propadají.

Přečíst článek

Rekonstrukce podoby HMS Mary Rose

Loď Mary Rose: exkurze do doby, kdy britské impérium bylo ještě v plenkách

Mocná chlouba Royal Navy musela na 400 let upadnout v zapomnění, aby následně mohla vstát z popela a stát se jednou z nejvíc obdivovaných. Téměř 400 000 lidí ročně si přijde do Portsmouthu prohlédnout HMS Mary Rose, nejoblíbenější válečnou loď krále Jindřicha VIII. Newstream.cz pro vás připravuje nový seriál o nejslavnějších lodích historie a toto je jeho první část.

Přečíst článek

Reklama

Související

Jeff Bezos, zakladatel internetového gigantu Amazon

Bezos se opět opřel do Bidena. Viní ho z vysoké inflace, která „ožebračí“ nejchudší Američany

Přečíst článek
Starožitnosti, ilustrační foto

Jen na Aukru nakoupili Češi minulý měsíc předměty za 200 milionů, bojí se inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme