Reklama

Lidé v nouzi mají smůlu, už ani splátkové firmy jim nechtějí půjčovat

Lidé v nouzi mají smůlu, už ani splátkové firmy jim nechtějí půjčovat
ČTK
Dalibor Martínek
lib

O nebankovní půjčky je nyní enormní zájem. Vloni firmy, které poskytují půjčky a nejsou bankou, rozpůjčovaly téměř 34 miliard korun. Číslo patrně poroste. Nejnovější průzkum, který si firmy půjčující peníze nechaly zpracovat u Centra tržních analýz, ukázal, že firmy jako Provident, Zaplo nebo Faircredit ale i další, odmítají stále více potenciálních klientů.

Reklama

Důvod? Bojí se nesplácení. A to teď hrozí při drahých energiích a inflaci mnohem více lidem než v minulosti.

Jak z aktuálního průzkumu vyplývá, průměrná míra zamítnutých nových žádostí o úvěr se zvýšila ze čtyřiceti procent v roce 2017 až na 63 procent v roce 2021. Stále více žadatelů tedy nesplňuje podmínky pro schválení půjčky. Což podle splátkových firem indikuje rostoucí kvalitu evaluace nových žadatelů.

Studii zpracovaly společně Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) a Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Zaměřili se na postavení a roli nebankovních subjektů na českém finančním trhu. Studie konstatuje, že nebankovní poskytovatelé jsou „stabilním pilířem efektivního a zdravého finančního systému“.

hypotéky, ilustrační foto

Vzorní Češi. I v době rapidní inflace vzorně splácí úvěry a hypotéky

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v srpnu opět snížil. U hypoték klesl od začátku roku o 0,15 procentního bodu na rekordní minimum 0,59 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,7 bodu na 3,97 procenta, u podniků o 0,56 bodu na 3,28 procenta. Uvedla to Česká bankovní asociace (ČBA). Podle ní se na číslech ale ještě plně neodráží současný vývoj na trhu.

Přečíst článek

Tyto společnosti v čele s APNÚ zajišťují přístup k penězům lidem, kteří z nějakého důvodu nedosáhnou na úvěry od bank.

„Pro někoho to může být překvapivé, ale výsledky na reprezentativním vzorku subjektů z trhu nebankovních poskytovatelů úvěrů ukazují, že sektor nebankovních půjček zvyšuje svou transparentnost a přijímá opatření odpovědného financování nad rámec regulace. To potvrzuje i klesající počet stížností a zvyšující se kvalita posuzování úvěruschopnosti,“ uvedl Aleš Rod z CETA.

V prodelení je pětina klientů splátkovek

Poměr stížností k celkovému počtu zákazníků podle něj činí pouze 0,48 až 1,19 procenta, přičemž vyřídit stížnost údajně trvá v průměru patnáct až osmnáct dní.

Průměrný podíl klientů v prodlení či neschopných splácet průběžně klesal z 23 procent v roce 2017 na 19 procent v roce 2022, což podle splátkových firem naznačuje zlepšující se schopnost žadatelů o úvěr splácet své závazky. Tento podíl vyjadřuje celkový průměrný počet klientů, kteří se v daném roce ocitli v prodlení splátky, byť třeba jen o jeden den. Nedobytnost pohledávek se pak dlouhodobě podle CETA pohybuje v rozmezí čtyř až šesti procent.

S pokračující energetickou krizí nicméně lze důvodně očekávat růst těchto čísel, která nyní splátkové firmy prezentovaly. Stále více žadatelů proto nesplňuje podmínky pro schválení půjčky.

Úřad práce, ilustrační foto

V Česku je čtvrt milionu nezaměstnaných. Jejich počet kvůli energetické krizi poroste

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září. Počet uchazečů o práci se oproti předchozímu měsíci snížil o 588 na 255 792. Ubylo i nabízených volných míst, jejich počet klesl o zhruba 8700 na 297 360. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.

Přečíst článek

„Nebankovní půjčky představují podle studie pro spotřebitele důležitý tlumící prvek mezi bankami a neformálními výpůjčkami, včetně černého trhu. Význam nebankovních subjektů na oficiálním trhu přitom roste zejména v době zhoršujících se socioekonomických podmínek,“ dodává Rod.

Z průzkumu vyplývá, že v roce 2021 byly zdrojem úvěrů banky pro 56 procent respondentů, ostatních finanční společnosti pro padesát procent, příbuzní a známí pak v 31 procentech případů.

Postoj české populace k finančním půjčkám

IPSOS

„Náš přístup ke klientům je vždy individuální, snažíme se pomáhat, poradit a bereme v úvahu jak situaci klienta, tak celkovou ekonomickou situaci na trhu, řídíme se etickým kodexem. Aktivně spolupracujeme s neziskovými organizacemi, abychom našim klientům v případě zhoršení jejich situace dokázali co nejefektivněji pomoci. Stále platí, že klíčem k řešení problémů je zejména komunikace,“ říká Aleš Perutka, předseda představenstva APNÚ.

Letos se asociace zapojila do akce Milostivé léto II a zavázala se také k tomu, že v rámci svých marketingových aktivit a kampaní udělají členské firmy maximum proto, aby spotřebitelské úvěry nebyly zejména v době zhoršující se ekonomické situace čerpány primárně na zbytné statky, jako jsou před koncem roku vánoční dárky či oslavy.

V krizi je dobré mít investiční plán. Co dalšího radí experti?

Nikdo nedokáže zodpovědně předpovědět, jak nás krize zasáhne. Je ale dobré být finančně připraven a mít rozumný plán co kdy dělat. Revizi rodinných financí by tak měla dělat čas od času každá domácnost. Rozhodně se to ale vyplatí v krizových časech, aby se dala složitá doba lépe zvládnout. Samotná revize ale nestačí. Je třeba aktivně udělat i další kroky. Ve spolupráci s odborníky jsme proto připravili desatero správného finančního chování v tak složité době, jakou zažíváme právě nyní. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Vysoce rizikově se zadlužuje 11 procent Čechů

Češi zlepšili svou finanční gramotnost, ukázal průzkum. I tak se 11 procent z nich rizikově zadlužuje

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme