Inflace zrychlila na 5,8 procenta. Táhly ji zejména zvýšené náklady na bydlení

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Polovina tohoto nárůstu jde na vrub rostoucím nákladům na bydlení, za nimiž se pravděpodobně skrývají nejenom vyšší ceny bydlení, ale tentokrát už i energií.
Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční růst inflace na 5,7 procenta.
Proti loňskému roku zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta. Ceny za dopravu se zvýšily o 11,6 procenta, za alkohol a tabák pak o 8,6 procenta. O více než deset procent zdražily oděvy a obuv. Více lidé platili také za stravovací služby a některé potraviny, uvedl úřad.
„Není to sice z komentáře statistického úřadu patrné, nicméně je to velmi pravděpodobné. Ještě do září totiž vlastně energie navzdory dění na komoditních trzích inflaci de facto brzdily,” komentoval statistiku analytik ČSOB Petr Dufek.
„Meziroční inflace míří k šesti procentům. Vyšší přitom byla naposledy v roce 2008, kdy už ekonomika sklouzávala do recese,” dodal Dufek.
Více než šestiprocentní inflace zmírní zdražování realit, úrok na hypotékách totiž vylétne k úrovni pěti a více procent. Pokud splátka hypotéky trvaleji naroste o tisícovky měsíčně, přinese to zmírnění růst cen nemovitostí.
Češi si příští rok „utáhnou opasky“ dost možná nejvíce od 90. let
Názory
Co stojí za vyšší inflací?
Inflace zrychluje primárně kvůli rostoucím nákladům na bydlení, do kterých se již zřejmě začínají propisovat i drahé energie. Nejde tedy už ‚jen’ o ceny nemovitostí a náklady na jejich udržování, ale samotný běžný provoz. Hned další v pořadí jsou pohonné hmoty. „Markantní dopad do inflace měly rovněž ceny pohonných hmot, které se vyšplhaly na téměř sedmiletá maxima,” uvedl Patrik Rožumberský, ekonom, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
[[Twitter status: https://twitter.com/JakubSeidler/status/1458362452660338689]]
Bydlení spolu s vyššími náklady na dopravu pobstaraly polovinu aktuální inflace. Spolu s alkoholem a tabákem už tyto tři položky stojí za dvěma třetinami rekordního meziročního pohybu cen. Meziroční růst cen se z dvanácti hlavních cenových skupin zmírnil pouze v případě potravin a u skupiny ostatního zboží a služeb.

Inflace pálí úspory na popel
„Doba přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. Aktuální odhad ministerstva financí je tak horší než při poslední prognóze ze srpna, kdy letos mělo HDP stoupnout o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Téměř dvojnásobně pak rezort Aleny Schillerové (ANO) zvýšil odhad inflace pro rok 2022 – v srpnu počítala s 3,5 procenta, nyní by to mělo být 6,1 procenta. „Zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem,“ uvedlo ministerstvo.
A bude hůř, řekl rezort financí. HDP zpomalí, inflace překoná šest procent
Money
Vrchol má inflace teprve před sebou
Cenový růst velké části zboží a služeb bude podle analytiků zrychlovat i v posledních dvou měsících letošního roku i na začátku roku příštího. Domácnosti budou muset počítat s ještě vyššími účty za energie. Odpuštění DPH u energií sice může podle Dufka z ČSOB inflaci v závěru roku rozkolísat, ale jen na chvíli.
Šestiprocentní hranice inflace bude nejspíš i tak pokořena. Hlavní ekonom Deloitte David Marek očekává, že inflace v lednu bude skutečně velké drama.
[[Twitter status: https://twitter.com/David_Marek/status/1458442987336343564]]
Inflace se tak stále více vzdaluje od svého tolerančního pásma. Z tohoto důvodu mohou přijít další reakce České národní banky. „Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky. Navíc se nastavení měnové politiky v naší zemi ještě více vzdálí od nastavení v eurozóně,” dodal Křeček.
Trh nyní sází na to, že už během tří měsíců by mohla základní sazba činit až 3,5 až 3,75 procenta. „To by znamenalo, že ČNB svoji základní sazbu zvýší na nejbližších měnověpolitických zasedáních dohromady ještě o další až jeden procentní bod. Takřka jisté je, že už na svém prosincovém zasedání zvýší ČNB základní sazbu nejspíše o 0,5 procentního bodu. K dalšímu navýšení v by pak přístoupila na první zasedání v roce 2022, dost možná by sazbu navyšovala opět o 0,5 procentního bodu,” uzavřel Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
>>>>>>Vše o inflaci čtěte zde<<<<<<
Česká národní banka zaskočila trh nečekaně razantním zvýšením sazeb. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, Analytici přitom očekávali zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. ČNB také zhoršila odhad vývoje ekonomiky a čeká vyšší inflaci. Koruna v reakci na krok centrálních bankéřů prudce zpevňuje z 25,55 za euro pod 25,40.
ČNB šokovala. Sazby zvýšila o 1,25 procentního bodu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.