Reklama

Inflace v únoru se přehoupla přes 11 procent. Je nejvýš za 24 let

peníze, ilustrační foto
Stanislav Šulc / Newstream
Veronika Kudrnová
vku

Inflace v únoru opět šokovala. Meziročně spotřebitelské ceny podle dat Českého statistického úřadu vzrostly o 11,1 procenta, což je více, než odhadovali analytici i ČNB. Tržní konsensus zněl 10,4 procenta.

Reklama

Už v lednu česká inflace překvapila svojí razancí, když se dostala až na samou hranici deseti procent. Prudký růst cen ovšem pokračoval i v únoru, kdy ceny meziměsíčně vzrostly o 1,3 procentního bodu, a to především „zásluhou“ stále vyšších nákladů na bydlení – zejména energií.  

Meziroční inflace se tentokrát posunula za hranici 11 procent a dosáhla tak nejvyšší hodnotu za posledních zhruba 24 let. Růst cen zrychluje od loňského července, tedy již osm  měsíců v řadě. „Nejvýraznější cenové nárůsty jsme zaznamenali u položek bydlení, dopravy a potravin,“ uvádí Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok

ČNB možná ještě zvýší úrokové sazby, ale už jsou blízko vrcholu, říká Rusnok i v souvislosti s Ukrajinou

Základní úrokové sazby ČNB se zřejmě ještě mírně zvýší, ale už jsou velmi blízko svého maxima. Na současné nadprůměrné výši ale nějaký čas zůstanou, prohlásil šéf České národní banky Jiří Rusnok. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na rozhovor pro maďarský zpravodajský web www.vg.hu.

Přečíst článek

Lidé si připlácejí v podstatě téměř za vše, nicméně největší podíl na meziroční inflaci nesou rychle rostoucí náklady na bydlení. Prudce se zvyšují účty za elektřinu, plyn, teplo, rostou i náklady vlastnického bydlení s tím, jak reflektují ceny bytů a stavebních materiálů. Jen bydlení samo o sobě stojí za více než třetinou aktuální inflace,” komentoval aktuální statistiku hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Cena elektřiny se v meziročním srovnání zvýšila o 22,6 procenta, cena zemního plynu o 28,3 procenta. Více se platí také za teplo a teplou vodu, vodné, stočné i tuhá paliva. Pohonné hmoty zdražily téměř o třetinu. Vlna zdražování zasáhla i obchody s potravinami. Například ceny pekárenských výrobků vzrostly o 11,3 procenta, mléka o 18,1 procenta, másla o 30 procent, brambor o 14,7 procenta a cukru o 24,2 procenta. 

Významný podíl na inflaci však má i stále dražší doprava, konkrétně zdražující pohonné hmoty i nedostatkové osobní automobily. Do únorové hodnoty inflace se navíc ještě nepropsaly aktuální astronomické nárůsty cen pohonných hmot. „Kvůli válce na Ukrajině lze očekávat, že naši ekonomiku zasáhnou další silné inflační tlaky. Skokový růst cen komodit je již nyní patrný u čerpacích stanic a do budoucna může vést ke krachu dodavatelů energií. Uprchlická vlna směřující do naší země zas pravděpodobně zvýší ceny bydlení,” podotýká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

čerpací stanice Shell v Rozvadově

Dalibor Martínek: Drahá nafta a benzín? Zaplatí to střední třída, vláda si myje ruce

Dlouho se čekalo, jak se vláda postaví k rapidně zdražujícím palivům. Zdálo se, že existuje určitá naděje, že si erár pro blaho národa nechá ujít pár desítek miliard třeba ze spotřební daně. Nestalo se.

Přečíst článek

Nejen kvůli vyhrocené situaci na trhu s ropou má inflace pro nejbližší měsíce našlápnuto k dalšímu silnému růstu. Meziměsíční inflace v březnu může navíc tu únorovou ještě překonat, míní ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank. „Ropný šok se odráží na skokovém růstu cen pohonných hmot, který může odhadem k březnové inflaci přidat až jeden procentní bod. To ale jen za předpokladu, že ceny pohonných hmot se ze stávajících úrovní už zvyšovat nebudou,” upřesnil Rožumberský.

Nezanedbatelný příspěvek k růstu cen v březnu budou podle něj mít opět ceny plynu a elektřiny, mimo jiné v návaznosti na jejich zvýšení jedním z velkých dodavatelů – společností innogy. Inflace se tak v březnu zřejmě vyhoupne nad 12 procent, a to zdaleka nemusí být její maximum. „Navýšení cen velmi rychle začíná dopadat na nízkopříjmové skupiny, což by mohlo vést k sociálním nepokojům,“ varuje ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Dopady strmě rostoucích cen pohonných hmot a další, některými dodavateli již ohlášené, zdražování energií budou tlačit inflaci nahoru i v dalších měsících. I s předpokladem určitého zvolnění cenového růstu v druhé polovině roku je pravděpodobné, že letošní průměrná inflace bude vyšší než centrální bankou očekávaných 8,5 procenta. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda odhaduje, že za celý letošní rok by inflace měla vykázat úroveň 12 procent. A při vyhrocení situace na Ukrajině se v nejbližších měsících dostane i nad 15 procent

Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Míříme k 15procentní inflaci

Míra inflace za měsíc únor vykázala úroveň 11,1 procenta v meziročním vyjádření. Překonala tak drtivou většinu očekávání.

Přečíst článek

„Jelikož jsou energie základem výroby většiny zboží a také předpokladem pro poskytování většiny služeb, budeme pravděpodobně pozorovat také sekundární dopady v dalších cenách. Meziroční inflace bude pravděpodobně v nebližších měsících dále zrychlovat a pravděpodobně se dostane ke 12 procentům. Jakékoliv predikce jsou však, vzhledem k okolnostem, spojeny s vekou mírou nejistoty,” dodal ekonom Martin Gürtler z Komerční banky.

Centrální banka podle ekonomů bude muset reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb. Na březnovém zasedání by tak mohla zvýšit sazby více, než o trhem dosud očekávaného čtvrt procentního bodu. „Navíc rizika jsou podle nás vychýlena k možnosti ještě vyššího zvýšení sazeb. Vrcholu pravděpodobně sazby dosáhnou nad pět procent a s jejich poklesem bude nejspíše centrální banka muset počkat až do příštího roku,” uzavřel Gürtler.

> > > > > > Vše k inflaci čtěte zde < < < < < <

Ceny benzinu - ilustrační foto

Benzin podražil za týden o sedm korun. Nafta o deset

Průměrná cena nafty v celé republice se přiblížila hranici 50 korun za litr. Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze, nejlevnější v jižních Čechách.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Inflace v Česku dál klesá, v červenci 2023 byla nejnižší za rok a půl.

AKTUALIZOVÁNO: Inflace v Česku klesla pod devět procent, je nejnižší za rok a půl

Přečíst článek
Kovanda: Inflace se Česka drží „jako klíště“. Snižování úrokových sazeb ČNB nehrozí

Lukáš Kovanda: Inflace se Česka drží jako klíště. Snižování úrokových sazeb ČNB nehrozí

Přečíst článek
Ceny v květnu zpomalily růst. Sen o jednociferné inflaci se ale stále rozplývá

AKTUALIZOVÁNO: Ceny v květnu zpomalily růst. Sen o jednociferné inflaci se ale stále rozplývá

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme