Reklama

A bude hůř, řekl rezort financí. HDP zpomalí, inflace překoná šest procent

Alena Schillerová (ANO), ministryně financí
ČTK

Hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. Aktuální odhad ministerstva financí je tak horší než při poslední prognóze ze srpna, kdy letos mělo HDP stoupnout o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Téměř dvojnásobně pak rezort Aleny Schillerové (ANO) zvýšil odhad inflace pro rok 2022 – v srpnu počítala s 3,5 procenta, nyní by to mělo být 6,1 procenta. „Zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem,“ uvedlo ministerstvo.

Loni ekonomika klesla o 5,8 procenta. „Očekávaný nárůst ekonomického výkonu v roce 2021 by měl být tažen všemi složkami domácí poptávky, nejvíce spotřebou domácností, vyššími zásobami a investicemi do fixního kapitálu," uvedl rezort. Odhady úřadu předpokládají, že vakcinace obyvatel i vysoký počet osob, které COVID-19 prodělaly, by měly zabránit nutnosti přijímat makroekonomicky významná protiepidemická omezení.

Zároveň by ale měly výkon ekonomiky ve zbytku letoška a na počátku příštího roku tlumit přetrvávající nepříznivé efekty růstu cen vstupů a narušení výrobních a dodavatelských řetězců. Příští rok by podle úřadu mohl ekonomický růst zrychlit díky pokračujícímu oživení soukromé spotřeby i investic a příznivějšímu vývoji zahraničního obchodu.

peníze, ilustrační foto

Úroky na spořicích účtech rostou, inflaci ale zdaleka nestačí

Zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o 125 bazických bodů překvapilo celý trh, který očekával, že ČNB přikročí ke zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. Nejodvážnější odhady hovořili o 100 bazických bodech. Národní banka se obává rostoucí inflace, která už nyní výrazně přesahuje dvouprocentní inflační cíl.

Přečíst článek

Odhad inflace MF zvýšilo i pro letošní rok, a nově čeká průměrnou inflaci 3,5 procenta. K jejímu dalšímu vývoji úřad uvedl, že vysoké ceny energií i jiných komodit se postupně promítají do dalších cen

„Jako zásadní faktor inflace se ukazují být problémy na straně nabídky, poptávka je přitom podporována stále velmi uvolněnou měnovou i fiskální politikou. Ekonomický výkon se navíc v příštím roce pravděpodobně dostane nad svůj potenciál," uvedl úřad. V dalších letech čeká rezort pokles inflace na průměrných 2,5 procenta v roce 2023 a 2,2 procenta o rok později.

Reklama

„Při očekávaném průměrném růstu nominálních výdělků opět procent půjde o jeden z mála roků celé historie ČR, kdy růst mezd inflaci nepokryje. Dokonce může jít o z tohoto hlediska nejhorší rok od devadesátých let,“ uvedl v reakci na nové odhady analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Příští rok by se podle úřadu Aleny Schillerové měla v inflaci výrazněji promítnout především administrativní opatření v podobě růstu regulovaných cen, hlavně elektřiny a zemního plynu.

Zároveň ministerstvo v rámci nepřímých daní počítá s mírným nárůstem spotřebních daní u tabákových výrobků. Ve prospěch vyšší inflace by podle prognózy měla působit i poptávka kvůli silnému oživení spotřeby domácností.

„Mít z nové rozpočtové prognózy radost? Že ´samospádem´ za předpokladu solidního oživení ekonomiky sklouznou schodky pod 300 miliard? Ne. Protože bez aktivních opatření, zodpovědnému řízení státní kasy a ozdravení veřejných financí hrozí, že dluh vyroste na 50 procent HDP,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská na svém twitterovém účtu.

Vývoj na trhu práce byl podle prognózy ministerstva zastavením vládních podpůrných programů ovlivněn jen nepatrně. „Zjevně převážil efekt uvolňování protiepidemických omezení a vliv silné poptávky po práci v některých odvětvích, především v průmyslu," uvedlo rezort. Nadále tak počítá letos s nárůstem nezaměstnanosti na tři procenta a příští rok s poklesem na 2,7 procenta.

Odhady zhoršila i ČNB

Česká národní banka v nové prognóze z minulého týdne také zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká růst HDP o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. V předchozí srpnové prognóze přitom počítala letos s růstem o 3,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta.

Zároveň centrální banka také výrazně zvýšila odhad inflace. Letos ji čeká na průměrných 3,7 procenta, v srpnu to byla tři procenta. Příští rok by pak inflace měla podle ČNB stoupnout na 5,6 procenta z dříve odhadovaných 2,8 procenta. V roce 2023 by měla inflace podle centrální banky klesnout na 2,1 procenta.

Odhady ministerstva financí
(v procentech, v závorce odhady ze srpnové predikce)

  2020 (skutečnost) 2021 2022
HDP -5,8 2,5 (3,2) 4,1 (4,2)
průměrná míra inflace 3,2 3,5 (3,2) 6,1 (3,5)
nezaměstnanost 2,6 3,0 (3,0) 2,7 (2,7)

>>>>>Vše o inflaci čtěte zde <<<<<

Reklama

Související

Inflace, ilustrační foto

Covid dál dusí českou ekonomiku, letos stoupne o čtyři procenta, tvrdí analýza Deloitte

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme