Reklama

Guvernér NBS: Slovensko čeká letos i příští rok dvouciferná inflace

Peter Kažimír, guvernér NBS
ČTK

Slovenská ekonomika letos poroste o 1,4 procenta, uvádí ve své nové makroekonomické prognóze slovenská centrální banka. Ta svůj odhad výrazně zhoršila. V březnové prognóze ještě počítala s dvojnásobným tempem růstu. Inflace bude podle bankéřů letos i příští rok přes 10 procent.

Horší výsledek ekonomiky proti předchozímu odhadu předpokládá Národní banka Slovenska (NBS) i na příští rok. Naopak inflace poroste rychleji a letos i v příštím roce přesáhne deset procent. Novou prognózu představil guvernér NBS Peter Kažimír, který je zároveň členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Avizoval také zpřísnění měnové politiky ECB.

„Inflace bude vyšší, než jsme původně čekali. V tomto a patrně i v příštím roce to bude dvouciferné číslo. Reálné mzdy budou klesat,” řekl Kažimír.

Za největší riziko pro slovenskou ekonomiku označil případný výpadek v dodávkách zemního plynu a dalších energií, na jejichž dovozu z Ruska je země závislá. Bratislava už minulý týden zaznamenala krácení dodávek ruského plynu, státní plynárny SPP ale začaly využívat nové kontrakty na dovoz této suroviny.

Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.

Svaz průmyslu: Válka a covid srazí letošní růst německé ekonomiky na 1,5 procenta

Německá ekonomika kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 1,5 procenta, tvrdí šéf vlivného Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Svaz ještě na začátku roku počítal s meziročním růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta.

Přečíst článek

Po letošním zpomalení ekonomického růstu Slovenska ze tří procent loni by v příštím roce měla ekonomika vykázat růst o 1,9 procenta. V březnu ještě NBS očekávala více než dvouprocentní tempo růstu HDP. Změnu výhledu zdůvodnila kromě jiného dopady války na Ukrajině a covidovými uzávěrami v Číně, což zpomaluje oživení globální ekonomiky, prohlubuje logistické problémy a narušuje dodavatelské řetězce. Horší vývoj ekonomiky by ale na Slovensku neměl vyústit ve zvyšování nezaměstnanosti.

Inflace by podle unijní metodiky letos měla na Slovensku dosáhnout 10,4 procenta a v příštím roce až 11,1 procenta. Loni ceny zboží a služeb na Slovensku vzrostly o 2,8 procenta.

Vyšší inflace v eurozóně, do které patří i Slovensko, povede podle Kažimíra ke zpřísnění měnové politiky ECB už v červenci. „Po dekádě záporných úrokových sazeb přichází změna kurzu. Nepřichází ale raketový růst úroků,” řekl Kažimír.

NBS výhled ekonomického růstu Slovenska opakovaně zhoršila, výrazněji to bylo po ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci NBS ještě předpokládala, že slovenské hospodářství letos vykáže růst o 5,8 procenta.

Inflace zatěžuje i bohatší lidi

Inflace netíží jen Čechy. I americká střední třída se plácá od výplaty k výplatě

36 procent amerických zaměstnanců, kteří ročně vydělávají sto tisic dolarů a více (skoro dva a půl milionu korun) žije kvůli zvýšeným nákladům od výplaty k výplatě.

Přečíst článek

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Česká národní banka v posledních měsících zvýšila základní úrokovou sazbu, naposledy v červnu o 125 bazických bodů na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě letos zvolilo více než osm desítek zemí. Maďarsko od konce června zvýšilo sazbu čtyřikrát na nejvyšší úroveň v EU, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem.

Přečíst článek

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí za červen a červenec dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku byla v srpnu druhá nejvyšší od roku 1993. Na Slovensku je nejvýše od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu jedna z nejvyšších od ropné krize na přelomu let 1973 a 1974, v eurozóně od zavedení eura v roce 1999. Turecká inflace dokonce v srpnu dosáhla 24letého maxima ve výši 80,2 procenta. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Přečíst článek
nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme