Fed se chystá zvýšit sazby. Bude to naposledy až do příští bubliny

Americká centrální banka již ve středu oznámí nové hodnoty základních úrokových sazeb. Očekává se, že sazby porostou, a téměř unisono zní, že nárůst bude činit 25 bazických bodů. Zároveň se téměř všichni shodují na tom, že v aktuálním cyklu půjde o poslední zvýšení sazeb. Důvod? Strach o finanční stabilitu.
Pět procent. Na takovou úroveň téměř s jistotou zítra vystoupají úroky americké centrální banky. Půjde o další zvýšení v řadě, tentokrát o 0,25 procenta. A je téměř jisté, že pokud nenastane nic neočekávaného, půjde o poslední zvýšení sazeb v tomto cyklu.
Sofiina volba pro bankéře
„Fed se ocitl v situaci, kterou bych označil za ‚Sofiinu volbu‘. Na jedné straně má stále ještě dost vysokou inflaci, na straně druhé ale obavy o finanční stabilitu, které způsobily problémy amerických regionálních bank. Pokud by tyto se tyto problémy dál projevovaly, myslím, že by Fed volil zachování finanční stability,“ uvedl na konferenci Jak investovat v době vysokých úrokových sazeb hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 1,1 procenta. Je to nečekaně prudké zpomalení z 2,6 procenta ve čtvrtém kvartálu, uvedlo ve svém rychlém odhadu americké ministerstvo obchodu. Analytici očekávali, že největší ekonomika světa zpomalí růst pouze na dvě procenta.
Šok pro Američany. Ekonomika ve čtvrtletí zabrzdila, jak nikdo nečekal
Money
Podle něj se po týdenní bankovní krizi, při níž skončily tři americké banky a švýcarskou Credit Suisse převzala konkurenční UBS, se značně proměnila očekávání vývoje sazeb Fedu. „Do poloviny března se očekával další postupný růst a kulminace na přelomu srpna a září na úrovni těsně pod 5,75 procenta. Nyní se očekává poslední nárůst na počátku května, maximální úroveň pět procent – a potom pokles,“ představil Sklenář odhady trhů.
Množství peněz klesá
Změny v očekávání očekává také Ĺuboš Mokráš z PPF Banky. Také podle něj Fed na aktuálním zasedání zvýší sazby o 0,25 procenta. Evropská centrální banka pak podle něj bude zvyšovat sazby dokonce ještě dvakrát. Podle Mokráše to však neznamená jednoznačné rozvolnění měnové politiky.
Ve Spojených státech končí za méně než dva měsíce už třetí velká banka. Úřady zavřely finanční ústav First Republic Bank z Kalifornie, jeho novým vlastníkem bude největší americká banka JPMorgan Chase & Co, oznámila Federální společnost pro pojištění vkladů.
Úřady zavřely First Republic. V USA končí za dva měsíce už třetí velká banka
Money
„Domnívám se, že Fed i ECB budou alespoň částečně v přísnějším režimu pokračovat. Budou to však provádět prostřednictvím snižování měnových bilancí,“ vysvětlil Mokráš na Investiční snídani pořádané společností EMUN. Mokráš pak na aktuálních grafech ukázal, že obě vlivné centrální banky nákupy dluhopisů již omezují.
Právě snižování peněz v ekonomice pak může podpořit kýžené ochlazování ekonomiky, kterým centrální banky chtějí srážet inflaci. A Fed i ECB v tom jsou poměrně úspěšní. Americká inflace klesá devět měsíců v řadě a aktuálně je na 5 procentech. V eurozóně pak je inflace aktuálně 6,9 procenta, ovšem klesla z úrovně 8,5 procenta v předchozím měsíci.
Držitelé kryptoměn jakýkoli propad bitcoinu rádi připisují hrozbě regulací. Za propadem bitcoinu z posledních dní však může stát také rétorika Fedu.
Co stojí za pádem bitcoinu v posledních dnech? Fed a úrokové sazby
Money
Na vrcholu cyklu
Zastavení růstu úrokových sazeb naznačuje blížící se obrat na finančních trzích. Právě vysoké úroky dusily firmy v expanzích, což se projevovalo zejména na takzvaných růstových akciích. Spadají sem zejména technologické akcie.
Přesto se ekonomové shodují na tom, že nelze očekávat radikální pokles sazeb až k nulovým hodnotám, které centrální banky naordinovaly globální ekonomice po minulé finanční krizi. Aktuálně se očekává, že by sazby u klíčových centrálních bank měly ve střednědobém výhledu klesnou do pásma mezi tři až čtyři procenta.
Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let. Za březen se propadly o 33 procent, což byl nejvyšší propad od října 1987, kdy se uskutečnil největší jednodenní krach na burze, kterému se přezdívá černé pondělí.
Nejhorší měsíční výkon od černého pondělí. Hodnota Charles Schwab se za březen snížila o bilion
Money
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.