Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fed se chystá zvýšit sazby. Bude to naposledy až do příští bubliny

Fed se chystá zvýšit sazby. Bude to naposledy až do příští bubliny. (Na snímku Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému USA neboli Fedu.)
ČTK
Stanislav Šulc

Americká centrální banka již ve středu oznámí nové hodnoty základních úrokových sazeb. Očekává se, že sazby porostou, a téměř unisono zní, že nárůst bude činit 25 bazických bodů. Zároveň se téměř všichni shodují na tom, že v aktuálním cyklu půjde o poslední zvýšení sazeb. Důvod? Strach o finanční stabilitu.

Reklama

Pět procent. Na takovou úroveň téměř s jistotou zítra vystoupají úroky americké centrální banky. Půjde o další zvýšení v řadě, tentokrát o 0,25 procenta. A je téměř jisté, že pokud nenastane nic neočekávaného, půjde o poslední zvýšení sazeb v tomto cyklu.

Sofiina volba pro bankéře

„Fed se ocitl v situaci, kterou bych označil za ‚Sofiinu volbu‘. Na jedné straně má stále ještě dost vysokou inflaci, na straně druhé ale obavy o finanční stabilitu, které způsobily problémy amerických regionálních bank. Pokud by tyto se tyto problémy dál projevovaly, myslím, že by Fed volil zachování finanční stability,“ uvedl na konferenci Jak investovat v době vysokých úrokových sazeb hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Šok pro USA. Ekonomika zabrzdila, jak nikdo nečekal

Šok pro Američany. Ekonomika ve čtvrtletí zabrzdila, jak nikdo nečekal

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 1,1 procenta. Je to nečekaně prudké zpomalení z 2,6 procenta ve čtvrtém kvartálu, uvedlo ve svém rychlém odhadu americké ministerstvo obchodu. Analytici očekávali, že největší ekonomika světa zpomalí růst pouze na dvě procenta.

Přečíst článek

Podle něj se po týdenní bankovní krizi, při níž skončily tři americké banky a švýcarskou Credit Suisse převzala konkurenční UBS, se značně proměnila očekávání vývoje sazeb Fedu. „Do poloviny března se očekával další postupný růst a kulminace na přelomu srpna a září na úrovni těsně pod 5,75 procenta. Nyní se očekává poslední nárůst na počátku května, maximální úroveň pět procent – a potom pokles,“ představil Sklenář odhady trhů.

Reklama

Množství peněz klesá

Změny v očekávání očekává také Ĺuboš Mokráš z PPF Banky. Také podle něj Fed na aktuálním zasedání zvýší sazby o 0,25 procenta. Evropská centrální banka pak podle něj bude zvyšovat sazby dokonce ještě dvakrát. Podle Mokráše to však neznamená jednoznačné rozvolnění měnové politiky. 

Průčelí pobočky americké First Republic Bank v Los Angeles.

Úřady zavřely First Republic. V USA končí za dva měsíce už třetí velká banka

Ve Spojených státech končí za méně než dva měsíce už třetí velká banka. Úřady zavřely finanční ústav First Republic Bank z Kalifornie, jeho novým vlastníkem bude největší americká banka JPMorgan Chase & Co, oznámila Federální společnost pro pojištění vkladů.

Přečíst článek

„Domnívám se, že Fed i ECB budou alespoň částečně v přísnějším režimu pokračovat. Budou to však provádět prostřednictvím snižování měnových bilancí,“ vysvětlil Mokráš na Investiční snídani pořádané společností EMUN. Mokráš pak na aktuálních grafech ukázal, že obě vlivné centrální banky nákupy dluhopisů již omezují.

Právě snižování peněz v ekonomice pak může podpořit kýžené ochlazování ekonomiky, kterým centrální banky chtějí srážet inflaci. A Fed i ECB v tom jsou poměrně úspěšní. Americká inflace klesá devět měsíců v řadě a aktuálně je na 5 procentech. V eurozóně pak je inflace aktuálně 6,9 procenta, ovšem klesla z úrovně 8,5 procenta v předchozím měsíci.

bitcoin (ilustrační foto)

Co stojí za pádem bitcoinu v posledních dnech? Fed a úrokové sazby

Držitelé kryptoměn jakýkoli propad bitcoinu rádi připisují hrozbě regulací. Za propadem bitcoinu z posledních dní však může stát také rétorika Fedu.

Přečíst článek

Na vrcholu cyklu

Zastavení růstu úrokových sazeb naznačuje blížící se obrat na finančních trzích. Právě vysoké úroky dusily firmy v expanzích, což se projevovalo zejména na takzvaných růstových akciích. Spadají sem zejména technologické akcie.

Přesto se ekonomové shodují na tom, že nelze očekávat radikální pokles sazeb až k nulovým hodnotám, které centrální banky naordinovaly globální ekonomice po minulé finanční krizi. Aktuálně se očekává, že by sazby u klíčových centrálních bank měly ve střednědobém výhledu klesnou do pásma mezi tři až čtyři procenta.

Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let

Nejhorší měsíční výkon od černého pondělí. Hodnota Charles Schwab se za březen snížila o bilion

Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let. Za březen se propadly o 33 procent, což byl nejvyšší propad od října 1987, kdy se uskutečnil největší jednodenní krach na burze, kterému se přezdívá černé pondělí.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jerome Powell vysvětluje kroky Fedu po posledním zasedání americké centrální banky

Fed začíná znervózňovat investory i Bidena. Snížení sazeb v nedohlednu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme