Reklama

Nejhorší měsíční výkon od černého pondělí. Hodnota Charles Schwab se za březen snížila o bilion

Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let
ČTK
 ČTK

Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let. Za březen se propadly o 33 procent, což byl nejvyšší propad od října 1987, kdy se uskutečnil největší jednodenní krach na burze, kterému se přezdívá černé pondělí.

Reklama

Hodnota firmy kvůli propadu se za měsíc snížila o 47 miliard dolarů (jeden bilion korun). Propad vyvolal mezi analytiky debatu, zda firma nebyla nespravedlivě potrestána v souvislosti s rostoucími obavami o bankovní sektor ve Spojených státech, uvedla agentura Bloomberg.

"Na trzích jsou chvíle, kdy logika letí z okna a emoce převládnou a mám pocit, že u firmy Schwab je to jeden z takových momentů," řekl zakladatel firmy 50 Park Investments Adam Sarhan. Dodal, že současná krize je pro finanční sektor jako celek příležitostí k nákupu, která tu nebyla od roku 2008.

Firma Schwab čelí dvojici problémů. Její bankovní divize, jedna z největších v USA, se potýká se stejnými problémy, které trápily zaniklou Silicon Valley Bank (SVB). Podobně jako mnoho jejích kolegů investovala firma Schwab v době nízkých úrokových sazeb do dlouhodobých dluhopisů a v posledním roce, kdy centrální banka USA (Fed) zvýšila úrokové sazby, se potýká se ztrátami z těchto investic.

Týden tradera: První kvartál skončil. A zámořské akcie jsou opět v zelených

První kvartál tohoto roku je u konce a americké akcie se opět obchodují v zelených číslech. Index S&P 500 tento týden hladce překonal psychologickou hranice 4000 bodů, navzdory veškerým obavám z bankovní krize v USA ale i Evropě.

Přečíst článek

Vyšší sazby také vytvořily firmě Schwab další problém. Zákazníci hledají lepší výnosy, a přesouvají tak své vklady do výnosnějších aktiv, jako jsou fondy peněžního trhu v makléřské části firmy nebo jinam. Tento proces pak vytváří tlak na výhled zisku společnosti.

Tempo, jakým zákazníci přesouvají své peníze u firmy Schwab, přimělo analytika banky Morgan Stanley Michaela Cypryse snížit poprvé od roku 2016 své hodnocení akcií firmy.

Firma Schwab oznámí výsledky hospodaření za první čtvrtletí 17. dubna. Analytici upozorňují, že za posledních pět čtvrtletí akcie firmy první obchodní den po po zveřejnění výsledků hospodaření klesly o nejméně 1,5 procenta.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Kvóty nejsou fér. Lidé mají dostávat příležitost podle svých schopností, říká Marco Iannaccone, General Manager a místopředseda představenstva, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Marco Iannaccone z UniCredit Bank: Kvóty nejsou fér. Lidé mají dostávat příležitost podle svých schopností

Přečíst článek
Petr Borkovec, zakladatel a manažer ve finančně-poradenské společnosti Partners

Partners Banka ještě letos odstartuje, věří Borkovec. Záleží ale na ČNB

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme