Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropa hladoví po americkém sýru. Je levnější

Brazzale Moravia, sýrárna z Litovle, měla loni rekordní tržby.
Brazzale Moravia
Petra Jansová
pej

Dovoz sýru ze Spojených států do Evropy se jen za poslední měsíc trojnásobně zvětšil. Státy EU se totiž potýkají s nedostatkem mléka a také s jeho razantním zdražením, píše agentura Bloomberg.

Reklama

V únoru bylo ze Spojených států do Evropy dovezeno 306 tun sýra, což je trojnásobně víc než v uplynulých měsících. Největším odběratelem je Nizozemí.

„Větší nákupy ze zámoří mohou být podníceny nižšími cenami sýru v USA,“ konstatovala pro Bloomberg komoditní expertka Mary Keough Ledman z Rabobank.

ilustrační foto

Mastercard a Nexo vydají společně první platební kartu krytou kryptoměnami

Švýcarská kryptoměnová společnost Nexo a americký vydavatel platebních karet Mastercard se spojily a vydávají společnou platební kartu. Jako první na světě bude kryta kryptoměnami. Společnost Nexo to uvedla na svém webu. Firmy reagují na rostoucí rozšířenost a oblibu digitálních aktiv, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Produkce mléka a sýrů se podle ní ale zdražuje všude ve světě, zejména ale v Evropě. To souvisí s několika faktory. Nejprve sucho a poté válka na Ukrajině zvedlo ceny kukuřice, což vedlo ke zdražení krmiva. Živočišnou výrobu nadále zdražují i rostoucí náklady na práci a energie. I z těchto důvodů se evropští zemědělci zdráhají živočišnou produkci rozšiřovat, to způsobuje jeho nedostatek, uvedl analytik Nate Donnay ze společnosti StoneX Goup.

Export sýrů z USA do EU je nicméně stále poměrně nízký. Roční průměr v posledních letech nepřesáhl dva tisíce tun, zatímco roční produkce sýra ve státech EU je větší než 10 milionů tun.

Generální ředitel Penamu a člen představenstva skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík.

Chleba může stát i stovku a rohlík deset korun, záleží teď na vládě, říká šéf Penamu

Až raketově rostoucí ceny potravin zejména kvůli dražším energiím, pohonným hmotám a dopadům války na Ukrajině je zásadní problém, který musí vyřešit zejména vláda, míní šéf tuzemské pekárenské jedničky společnosti Penam ze skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík. „Česká republika si musí říct, jestli chce říkat: Budu volná, otevřená ekonomika, ale holt tady budou drahé potraviny. Anebo do toho zasáhne a řekne: Ne, musím obyvatele zabezpečit. Je to o sociálním smíru,“ říká.

Přečíst článek

Plynovod Jamal, ilustrační foto

Německo by bez plynu z Ruska spadlo do recese. Přišlo by o stamiliardy

Přední německé ekonomické instituty snížily odhad růst největší evropské ekonomiky pro letošní rok kvůli dopadům války na Ukrajině. Dodaly rovněž, že případné zastavení dodávek ruské energie by způsobilo v příštím roce recesi.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme