Reklama

Ekonomická nálada v Česku stoupla, vede si lépe než celá EU

Ekonomická nálada v Česku stoupla, vede si lépe než celá EU
ČTK
 ČTK

Ekonomická nálada v Česku se v srpnu třetí měsíc za sebou zlepšila. Země si tak vede lépe než v průměru celá EU, vyplývá z aktuálních údajů Evropské komise.

Ekonomická nálada v Evropské unii se v srpnu sedmý měsíc za sebou zhoršila, v České republice se však třetí měsíc za sebou zlepšila. Vyplývá to z údajů Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se v srpnu podle těchto údajů meziměsíčně snížil o 0,6 bodu na 92,9 bodu, zatímco v Česku o 7,3 bodu vzrostl a dostal se na 91,2 bodu.

Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil

AKTUALIZOVÁNO: Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil

Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání ekonomika podle sezonně, cenově a kalendářně očištěných údajů o 0,2 procenta klesla.

Přečíst článek

Nálada se v EU zhoršila ve všech sledovaných kategoriích, tedy v průmyslu, službách, maloobchodě, stavebnictví i mezi spotřebiteli. Z největších ekonomik EU vykázaly pokles ekonomické nálady například Francie, Německo a Itálie, zatímco ve Španělsku a Polsku se nálada zlepšila.

Polepšil si průmysl, služby a stavebnictví 

V České republice se nálada v srpnu zlepšila v průmyslu, ve službách a ve stavebnictví. V maloobchodě se naopak zhoršila, zatímco mezi spotřebiteli zůstala beze změny, plyne z údajů EK.

Statistický úřad Eurostat tento měsíc oznámil, že růst ekonomiky EU se ve druhém čtvrtletí zastavil. Hrubý domácí produkt (HDP) zůstal beze změny proti prvnímu kvartálu, ve kterém se zvýšil o 0,2 procenta. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí naopak o 0,1 procenta vzrostla po stagnaci v prvním kvartálu.

Lukáš Kovanda: Čeští spotřebitelé se přestávají bát inflace, jejich nálada meziročně výrazně stoupla

Lukáš Kovanda: Čeští spotřebitelé se přestávají bát inflace, jejich nálada meziročně výrazně stoupla

Důvěra v českou ekonomiku byla letos v červenci ve všech klíčových segmentech slabší, než odpovídá dlouhodobému průměru uplynulých dvaceti let. Přesto však souhrnný ukazatel celkové důvěry v ekonomiku vykazuje mírné zlepšení oproti červnové hodnotě. Toto zlepšení má na svědomí zejména segment spotřebitelů, zatímco segment podnikatelů vykazuje oproti červnu jen takřka neznatelné zvýšení důvěry v ekonomiku, říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Česko má nejnižší nezaměstnanost, ale zadlužuje se nejvíce v EU, varuje kontrolní úřad.

AKTUALIZOVÁNO: Česko má nejnižší nezaměstnanost, ale zadlužuje se nejvíce v EU, varuje kontrolní úřad

Přečíst článek
Ekonomika Evropské unie po růstu o 0,2 procenta opět stagnuje

AKTUALIZOVÁNO: Ekonomika EU po růstu o 0,2 procenta opět stagnuje, pokles Česka je druhý nejvyšší

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme