AKTUALIZOVÁNO: Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil
Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání ekonomika podle sezonně, cenově a kalendářně očištěných údajů o 0,2 procenta klesla.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že HDP se v období od dubna do června o 0,1 procenta zvýší. U meziročního vývoje počítali s poklesem o 0,3 procenta.
Volkswagen a jeho Audi se v obavě ze ztráty trhu investičně spojují s čínskými automobilkami, startupem Xpeng a státním SAIC Motor. Německá automobilka totiž „jako sůl“ potřebuje pokročilejší čínské technologie a know-how, což je varovné pro celé Česko.Volkswagen se bez čínských technologií neobejde. Může to být problém i pro český autoprůmysl
Názory
V prvním čtvrtletí se německá ekonomika propadla do mírné recese. Ta se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. Ve druhém kvartálu se už ale stabilizovala spotřeba domácností, která byla předtím slabá, uvedli statistici.
Špatný výhled i pro druhé pololetí
Nyní ale podle ekonomů přibývají náznaky, že druhá poloviny roku bude také slabá. V červenci se znovu zhoršila nálada mezi německými podnikateli, příslušný index Ifo klesl potřetí za sebou. „Situace v německé ekonomice je stále temnější," uvedl prezident Ifo Clemens Fuest.
Konec července se ponese ve znamení důležitých rozhodnutí globálních hráčů na poli měnové politiky. Rozhodovat o úrokových sazbách budou postupně americký Fed i Evropská centrální banka. U obou se očekává mírné zvýšení sazeb. Naopak čínští představitelé pokračují v „holubičí“ rétorice a nejspíš dojde na další snížení sazeb po červnovém zasedání čínské centrální banky.Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru
Trhy
Podle ekonomického experta společnosti DZ Bank Christopha Swonka německou ekonomiku tlumí vyšší úrokové sazby a vysoká inflace. K tomu se přidává zdrženlivá poptávka ze zahraničí.
Výzkumné ústavy a mnozí ekonomové z bank očekávají, že největší evropská ekonomika, na které je závislá řada českých firem, jako celek během roku mírně klesne. Německá centrální banka očekává pokles HDP o 0,3 procenta. Minus 0,3 procenta předpověděl německé ekonomice na letošní rok nedávno i Mezinárodní měnový fond (MMF).
Překvapil však vývoj ve Francii, která má druhou největší ekonomiku v Evropské unii. Tamní statistici dnes uvedli, že hrubý domácí produkt Francie se ve druhém kvartálu podle předběžných dat zvýšil o 0,5 procenta, což je více, než se čekalo.
Průmyslová výroba v Německu se v březnu meziměsíčně snížila o 3,4 procenta. Je to vyšší pokles, než čekali analytici. Údaj zveřejnil německý statistický úřad. I když za celý kvartál výroba vzrostla, podle agentury Reuters se znovu objevují obavy z recese v největší evropské ekonomice.Motor Evropy znovu zadrhává, výroba klesá. Do Německa se vrací strašák recese
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.