Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

AKTUALIZOVÁNO: Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil

Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil
profimedia.cz
 ČTK

Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání ekonomika podle sezonně, cenově a kalendářně očištěných údajů o 0,2 procenta klesla.

Reklama

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že HDP se v období od dubna do června o 0,1 procenta zvýší. U meziročního vývoje počítali s poklesem o 0,3 procenta.

Volkswagen

Volkswagen se bez čínských technologií neobejde. Může to být problém i pro český autoprůmysl

Volkswagen a jeho Audi se v obavě ze ztráty trhu investičně spojují s čínskými automobilkami, startupem Xpeng a státním SAIC Motor. Německá automobilka totiž „jako sůl“ potřebuje pokročilejší čínské technologie a know-how, což je varovné pro celé Česko.

Přečíst článek

V prvním čtvrtletí se německá ekonomika propadla do mírné recese. Ta se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. Ve druhém kvartálu se už ale stabilizovala spotřeba domácností, která byla předtím slabá, uvedli statistici.

Špatný výhled i pro druhé pololetí

Nyní ale podle ekonomů přibývají náznaky, že druhá poloviny roku bude také slabá. V červenci se znovu zhoršila nálada mezi německými podnikateli, příslušný index Ifo klesl potřetí za sebou. „Situace v německé ekonomice je stále temnější," uvedl prezident Ifo Clemens Fuest.

Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru (na snímku sídlo Evropské centrální banky).

Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru

Konec července se ponese ve znamení důležitých rozhodnutí globálních hráčů na poli měnové politiky. Rozhodovat o úrokových sazbách budou postupně americký Fed i Evropská centrální banka. U obou se očekává mírné zvýšení sazeb. Naopak čínští představitelé pokračují v „holubičí“ rétorice a nejspíš dojde na další snížení sazeb po červnovém zasedání čínské centrální banky.

Přečíst článek

Podle ekonomického experta společnosti DZ Bank Christopha Swonka německou ekonomiku tlumí vyšší úrokové sazby a vysoká inflace. K tomu se přidává zdrženlivá poptávka ze zahraničí.

Výzkumné ústavy a mnozí ekonomové z bank očekávají, že největší evropská ekonomika, na které je závislá řada českých firem, jako celek během roku mírně klesne. Německá centrální banka očekává pokles HDP o 0,3 procenta. Minus 0,3 procenta předpověděl německé ekonomice na letošní rok nedávno i Mezinárodní měnový fond (MMF).

Překvapil však vývoj ve Francii, která má druhou největší ekonomiku v Evropské unii. Tamní statistici dnes uvedli, že hrubý domácí produkt Francie se ve druhém kvartálu podle předběžných dat zvýšil o 0,5 procenta, což je více, než se čekalo.

Motor Evropy znovu zadrhává. Do Německa se vrací strašák recese

Motor Evropy znovu zadrhává, výroba klesá. Do Německa se vrací strašák recese

Průmyslová výroba v Německu se v březnu meziměsíčně snížila o 3,4 procenta. Je to vyšší pokles, než čekali analytici. Údaj zveřejnil německý statistický úřad. I když za celý kvartál výroba vzrostla, podle agentury Reuters se znovu objevují obavy z recese v největší evropské ekonomice.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu

Špatná zpráva pro české firmy. Německá ekonomika ke konci roku překvapivě klesla, míří k recesi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme