EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
Souhrnný růst ve všech regionech, kde EBRD působí, v letošním roce podle aktuální prognózy dosáhne tří procent. To je o dvě desetiny procentního bodu méně, než banka předpovídala v únorovém výhledu. Odhad růstu na příští rok zůstává pro regiony EBRD jako celek proti únorovému výhledu beze změn na 3,4 procenta.
„Téměř žádná země nezůstává nedotčena tím, co se děje ve světě,“ uvedla hlavní ekonomka EBRD Beata Javorciková. „Největší dopad na naše země mají nepřímé změny vyhlídek Německa a Číny,“ řekla. Firmy podle ní zastavují investice a čekají, co se bude dít. „Dochází k výraznému posunu v myšlení od odolnosti globálních hodnotových řetězců z hlediska bezpečnosti dodávek... nyní je klíčovým problémem bezpečnost přístupu na trh,“ dodala Javorciková.
Česká ekonomika loni vzrostla o 1,1 procenta, o rok dříve naopak o 0,1 procenta klesla. K jejímu zotavení loni přispěla zejména spotřeba a vývoz, negativně působil pokles investic a snižování zásob. EBRD loni na jaře očekávala, že letos česká ekonomika vzroste o 2,5 procenta. V září odhad snížila na 2,4 procenta a letos v únoru na 1,9 procenta.
„(Česká) ekonomika je vysoce provázaná s Německem, přičemž 60 procent exportu se soustředí v automobilovém, elektronickém a kovoprůmyslovém sektoru. Ekonomický dopad eskalujících obchodních sporů na českou ekonomiku je tedy převážně nepřímý přes Německo, zatímco přímý export do Spojených států tvoří přibližně dvě procenta HDP. Americká cla na dovoz z EU zavedená od poloviny dubna 2025 by mohla snížit růst o 0,3 procentního bodu,“ píše EBRD v aktualizovaném výhledu.
Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Babiš se vyveze na hřbetech důchodců k moci, ti mu pak zlomí vaz“ ze dne 5. května reagovala řada čtenářů. Některé z reakcí zveřejňujeme.
Dopis čtenáře: Problém nejsou důchodci. Stát nepodporuje porodnost
Názory
Pokud se zmírní cla na dovoz automobilů z EU do USA, pak by mohla česká ekonomika vykázat silnější růst. V příštím roce by české ekonomice mohly pomoci vyšší fiskální výdaje v Německu a vyšší výdaje na zbrojení v celé EU.
Růst Polska
Region střední Evropy a Pobaltí letos vykáže růst o 2,4 procenta, což bude o 0,3 procentního bodu méně než podle únorové prognózy. Výhled na příští rok pak EBRD snížila o desetinu bodu na 2,7 procenta. V rámci tohoto regionu letos nejrychleji poroste Polsko, kde banka očekává růst o 3,3 procenta. Nejpomaleji poroste Estonsko s odhadem 1,3 procenta. Silný růst EBRD čeká v zemích Střední Asie, jako je Kyrgyzstán, Tádžikistán a Turkmenistán.
EBRD byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí zhruba ve čtyřech desítkách zemí v Evropě, Asii a v Africe. V březnu 2021 se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.
Pavel Tykač je jeden z nejaktivnějších oligarchů v českém byznysovém rybníčku, jeho tahy má smysl více sledovat. Jeden z nejrychleji bohatnoucích fosilních miliardářů s velmi problematickou privatizační minulostí (Motoinvest, CS fondy), velkými aktuálními zájmy kolem modernizačních dotací po konci hnědého uhlí a tajnými nákupy majetkových podílů ČEZu.
David Ondráčka: Tykač si kupuje vliv. Devadesátky by rád nechal minulosti
Názory
Bankovní rada České národní banky snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Byl to čekávaný krok centrálních bankéřů? Podle analytika Michala Skořepy z České spořitelny ne tak docela. A jaké bude mít dopady? „Lehce to přispěje spíš firemnímu sektoru, kde jsou úvěry zpravidla navázány na kratší úrokové sazby.“
Ekonom Skořepa: Snížení sazeb zlevnění hypoték nepřinese
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.