Reklama

Desetitisíce Čechů stráví velikonoční volno u moře

Marsa Matrouh nabízí odpočinek na písčitých plážích.
Newstream/Petra Jansová
 ČTK

Cestovní kanceláře letos hlásí meziročně až dvojnásobně vyšší poptávku u velikonočních zájezdů k moři. Češi se nejčastěji zajímají o Egypt, Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty nebo Omán.

Reklama

Velikonoce v Česku patří k oblíbenému termínu dovolených. Odjezdy Češi nejčastěji směřují na Zelený Čtvrtek, který tento rok připadá na 6. dubna, a vrací se před koncem volna 11. dubna. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů.

Podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyrazí tyto Velikonoce k moři více než 100 tisíc klientů CK Čedok, Fischer a Blue Style. Mezi vyhledávané destinace patří Egypt, Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty nebo Omán, uvedla firma. „Letošní zájem je dokonce dvakrát vyšší než loni a také výrazně vyšší než byl před covidem,” řekl mluvčí Fischer Jan Bezděk. Část klientů podle něj odletí také na vzdálenější Kubu a Mauricius.

Dvojnásobnou poptávku proti minulému roku letos zažívá i CK Blue Style, řekla mluvčí Ilona Topolová. „Pár míst ještě zbývá, jinak jsou ale termíny kolem velikonočních svátků vyprodané,” doplnila. V době Velikonoc firma organizuje tento rok první zájezd na tuniský ostrov Djerba, uvedla.

Mikulov

Stanislav Šulc: Thajsko či Egypt? Zapomeňte. Rájem pro seniory je podle zahraničních expertů levné Česko

Pro spousty tuzemských seniorů splňuje představou o ideálním trávení penze permanentní dovolená v Thajsku nebo Egyptě. Rozpálené pláže, přísun kvalitního jídla a žádné starosti. Pro penzisty z většiny zemí pak paradoxně k dokonalým místům na trávení důchodu patří jiná země: Česko. Alespoň to vychází ze žebříčku bedekru Enjoy Travel. Přes jistou pochybnost zdroje na tom něco je. Nevěříte? Tady jsou hlavní argumenty pro to, proč je Česká republika v tomto žebříčku šestá a proč většina zemí z první desítky leží v Evropě. 

Přečíst článek

Na skok do evropských metropolí

V Čedoku mají klienti dvakrát větší zájem o poznávací pobyty než loni, vedou například ty do Londýna, Paříže, Říma nebo Dubaje. „Kromě známých památek lákají v tomto období rodiny s dětmi různé zábavní parky. U Paříže například Disneyland nebo Asterix park, v Londýně filmová studia Harryho Pottera a v Dubaji květinová zahrada, komplex atrakcí i aquaparků Dubai Parks nebo třeba Legoland,” uvedla mluvčí Kateřina Pavlíková. Vyšší je podle ní letos zájem také o dovolenou v exotice. Stále se však ještě rezervují lyžařské pobyty, doplnila Pavlíková.

Klienti Travel Family v posledních letech o Velikonocích rádi vyrážejí do Chorvatska, kde se často věnují cyklistice, řekla ředitelka Blanka Hrubá. „Někteří také neplánují cestovat do zahraničí, ale zakoupili si pobyt v České republice, často spojený s wellness či turistikou,” uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. Polovina klientů se podle ní o letošních svátcích chystá na týdenní dovolenou. Pětinový nárůst v prodejích letenek proti loňsku pak pozoruje Letuška.cz, Češi o Velikonocích zvolili Malagu nebo New York, řekl ředitel Josef Trejbal.

Thajsko 2023

REPORTÁŽ: V Thajsku stojí Red Bull sedm korun. A taky je to krásná země

Thajsko bývalo rájem batůžkářů. Po pandemii se však otevřelo všem turistům, k čemuž přispívají také přímé lety z Prahy do provincie Krabi. Stojí to za to? Jednoznačně ano.

Přečíst článek

Wellness a spa pobyty

Přes portál Slevomat.cz si Češi zájezd koupili například i do Rakouska, Německa či Polska. Prodeje jsou proti minulému roku o desetinu vyšší, uvedl ředitel Ladislav Veselý. „Velikonoce se staly jedním ze svátků, kterému Češi věnují zvýšenou pozornost pro cestování. Dopomohlo k tomu to, že Velký pátek se stal před několika lety státním svátkem. Tehdy to znamenalo velký skok v prodejích, který se od té doby drží,” doplnil. Za velikonoční pobyt podle něj zákazníci utratí kolem 6000 korun, meziročně o desetinu více.

Přes portál Spa.cz a Hotel.cz si letos Češi rezervovali i velikonoční balíčky s degustačním menu nebo výlety do moravských sklípků. Do Česka naopak o svátcích přijedou turisté z USA, Německa nebo Itálie, řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Pražské hotely podle něj budou obsazeny z 85 procent, tedy o něco více než loni.

Bořivoj Trejbal, šéf Emirates v ČR

Éra levných letenek s covidem skončila. Aerolinky se musejí zahojit, říká český šéf Emirates

Za kolik se létá z Prahy? Podstatně za víc než z okolních zemí, přiznává v rozhovoru pro Newstream Bořivoj Trejbal, area manažer aerolinky Emirates pro Česko. Jde o nový, po covidu nastolený normál? Aerolinky se musejí po pandemii finančně zahojit. „Poptávka je obrovská, takže podle toho i nastavujeme ceny,“ říká Trejbal. A Češi na ně, zdá se, ochotně přistupují.

Přečíst článek

REPORTÁŽ: Navštívili jsme nejvoňavější kout světa. Je jím Salála v Ománu

REPORTÁŽ: Navštívili jsme nejvoňavější kout světa. Je jím Salála v Ománu

Ideální klima, 30 stupňů, příjemné moře. Za 10 minut se přesunete do hor a za půl hodiny můžete kráčet po měsíční krajině místní pouště. Salála v Ománu je okouzlující místo, odkud putují voňavé františky do celého světa. A děje se tak již tisíce let. I proto to tady všude voní omamnými éterickými oleji z pryskyřic.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Češi už kupují letní zájezdy. Cestovky přispěchaly s first minute slevami.

Češi již nakupují zájezdy na léto jako diví. Kvůli inflaci jsou ale opatrnější

Přečíst článek
Členové katolického bratrstva 'Cristo de la Buena Muerte' se účastní procesí ve španělské Zamoře, počátkem úterý 4. dubna 2023.

FOTOGALERIE: Týden ve světě – přípravy a oslavy Velikonoc, Macron v Číně, papež zpět v úřadu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme