Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko-tchajwanský souboj startupů vyhrál projekt využívající umělou inteligenci

Česko-tchajwanský souboj startupů vyhrál projekt využívající umělou inteligenci
Startup Kitchen, se svolením
 nst
nst

Součástí dnes končící návštěvy šéfky sněmovny Markéty Adamové Pekarové na Tchaj-wanu byl i první česko-tchajwanský souboj start-upů nazvaný Dumpling Hack. Jeho vítězem se stal start-up Business Copilot, který se rozhodl vytvořit kontaktní propojovací platformu poháněnou umělou inteligencí.

Reklama

Ideathon neboli souboj myšlenek nazvaný Dumpling Hack uspořádala v Tchaj-peji Česko-tchajwanská obchodní komora a Startup Kitchen. Vítězný tým, v němž byli zastoupeni čeští i tchajwanští inovátoři, se zaměřil na výzvu „úspěšného vstupu na nový trh”. Rozhodli se vytvořit propojovací platformu poháněnou umělou inteligencí.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová při setkání s jihokorejským premiérem Han Duk-soem, 23. března 2023, Soul.

Pekarová Adamová a její velká delegace na Tchaj-wanu vzbudila pozornost

Tchajwanská média si všímají návštěvy předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí, a připomíná, že se Pekarová Adamová v pondělí setká s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. Tchajwanský web Taipei Times uvádí, že šéfka sněmovny během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu. Čínské velvyslanectví v Praze návštěvu odsoudilo.

Přečíst článek

Název akce odkazoval na knedlíky, které jsou sic v odlišných formách oblíbené nejen v Česku, ale i na Tchaj-wanu. „Mezinárodní tým Business Copilot našel ideální souhru chutí – jejich nápad obsahoval špetku kreativity, zdravou dávku technického know-how a vydatnou porci spolupráce," řekl ředitel agentury CzechInvest a porotce soutěže Dumpling Hack Petr Očko.

Reklama

„Jako start-upista víte, že škálování na jiný kontinent je docela výzva a že je potřeba rozbít pár vajec, aby vznikla úspěšná podnikatelská omeleta. Navázali jsme zde několik partnerství, získali nové přátele a doufáme, že se sem brzy vrátíme," řekl Jan Čižmář za vítězný tým, který jako cenu získal možnost vystoupit na Smart City Summit & Expo, který se v Tchaj-peji koná.

Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti Petrof

Výrobce pian Petrof má za sebou těžký rok, kvůli Rusku i lockdownu v Číně

Rodinné společnosti Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, loni klesly tržby o 22 procent na 250 milionů korun. Důvodem byl výpadek dodávek do Ruska a na další východní trhy kvůli válce na Ukrajině a pokles prodejů v Číně, která byla stále zasažena restrikcemi kvůli epidemii koronaviru. Zisk podniku se snížil na 11 milionů korun z předloňských 34,5 milionu korun.

Přečíst článek

O vítězi rozhodovala porota, jejímiž členy byli Alice Rezková z Česko-tchajwanské obchodní komory, Mitch Yang z Taiwania Capital, ředitel Czechinvestu Petr Očko, Chi Ko z Meet Global a Bimal Kapoor z TaiwanPLUS.

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu, kde se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Čen Ťien-ženem a podepsala prohlášení o meziparlamentní spolupráci, dnes. Navštívila rovněž Jižní Koreu. S předsedkyní Poslanecké sněmovny na Tchaj-wan zamířila i největší politicko-podnikatelská mise v novodobé historii. Členy zhruba stočlenné výpravy byli zástupci firem z oborů nanotechnologií, e-mobility, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence, cirkulární ekonomiky, informačních a komunikačních technologií nebo energetiky.

Petr Pavel podle Pekingu „zranil city čínského lidu“

Cestu na Tchaj-wan v minulých dnech kritizovala Čína, která ostrov považuje za svou provincii. Je to již v krátké době podruhé, co Peking proti kontaktům některého českého politika s Tchaj-wanem protestoval. Petr Pavel těsně po svém zvolení za prezidenta ČR v lednových volbách totiž mimo jiné telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-we

mezinárodní obchod, ilustrační foto

Bonus až do výše čtyř ročních platů! Tchajwanský přepravce rozdal zaměstnancům milionové odměny

Opravdu šťastný konec roku přichystala svým zaměstnancům tchajwanská přepravní firma Evergreen Marine. Na konci roku jim vyplatila v průměru bonus ve výši 50 měsíčních mezd, tedy ekvivalent čtyř roků práce. Umožnily jí to hospodářské výsledky. Firma těžila z oživení zájmu o přepravní služby a z rozmachu lodní dopravy. S odkazem na své zdroje to napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

(Telefonát) představuje vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny a zranil city čínského lidu,” prohlásila tehdy mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. Prahu vyzvala, aby „okamžitě přijala účinná opatření, která by eliminovala negativní dopady tohoto incidentu a zabránila nenapravitelnému poškození čínsko-českých vztahů”.

Výrazně tvrdší reakci pak v Pekingu vzbudila loni v srpnu návštěva Tchaj-wanu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a poté pětice amerických kongresmanů, kdy Peking opět Tchaj-wanu pohrozil armádou.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jiří Hynek: Demokracie musí válčit chytře. K tomu směřují také inovace českých firem

Jiří Hynek: Demokracie musí válčit chytře. K tomu směřují také inovace českých firem

Přečíst článek
Výnosnost andělských investic v Česku je vysoká, uspěje devět z deseti investorů

Výnosnost andělských investic v Česku je vysoká, uspěje devět z deseti investorů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme