V podílových fondech mají Češi majetek ve výši 688 miliard, o 20 miliard méně než na konci roku

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce června klesl o 20 miliard na 688 miliard korun.
Největší pokles majetku zaznamenaly fondy smíšené a akciové. Naopak, nárůst zaznamenaly fondy nemovitostní a dluhopisové, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni přitom majetek uložený ve fondech za celý rok stoupl o 118 miliard korun na na 707,6 miliardy korun.
„I ve druhém čtvrtletí se v investičním prostředí skloňovala témata inflace a rostoucích úrokových sazeb. Vyšší nominální výnosy na dluhopisových instrumentech evidentně přilákaly řadu domácností, které směřovaly své prostředky hlavně do krátkodobých dluhopisových fondů. Očekáváme, že tento trend bude i nadále pokračovat,“ uvedl předseda AKAT Martin Řezáč.
V samotném druhém čtvrtletí poklesl majetek ve fondech kolektivního investování o 14 miliard korun. Ve smíšených fondech v druhém čtvrtletí ubylo 23,2 miliardy korun a ve fondech akciových 12,3 miliardy korun. Naopak 20,3 miliardy korun přibylo ve fondech dluhopisových a 2,9 miliardy korun v nemovitostních.
Pražská burza cenných papírů opět obnovila obchodování, dnešní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách.
Pražská burza opět funguje
Money
Nejvíce peněz bylo koncem června ve smíšených fondech (256,6 miliardy korun), dluhopisových fondech (176,2 miliardy korun) a akciových fondech (175 miliard korun).
Mezi největší zprostředkovatele domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v České republice patří Česká spořitelna (169,6 miliardy korun), ČSOB Asset management (166,3 miliardy korun), Komerční banka (79,3 miliardy korun), Conseq Investment Management (59,2 miliardy korun), Raiffeisenbank (39,2 miliardy korun) a Generali Investments CEE (35,8 miliardy korun).
Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.
Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim
Money
Nejlepší doba k nákupu akcií je tehdy, „když na ulicích teče krev“, zní starý poznatek. Nemusí to nutně být doslova. I obrazně. Zkrátka v makroekonomicky či sociálně těžkých časech. Zkušení investoři v USA si to berou k srdci. I když se země letos potýká s nejvyšší inflací za 40 let, v červenci závratným tempem navýšili své akciové investice. Vyplývá to z analýzy chování takzvaných „chytrých peněz“, tedy právě investičních profesionálů, kteří spravují peníze bank, velkých fondů, státních fondů či zámožných rodin a byznysmenů.
Lukáš Kovanda: Žádná katastrofa. Money manažeři už zase masivně nakupují akcie
Money
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.