Podceňovat ženy investorky, jako tomu bývalo dosud, je dnes docela směšné. Podle expertky Mariky Čupa i podle analýzy investorů od společnosti Revolut se totiž jasně ukazuje, že ženy v Evropě investují lépe, opatrněji a kvalitněji než muži. A to dokonce ve všech věkových skupinách. Přečtěte si, proč jsou ženy investorky lepší a jak se k investování odhodlává i stále více českých žen.
Kdy začít a kam a do čeho investovat jsou základní oblasti, ve kterých se nejčastěji při spoření na penzi dělají chyby, jak jsme si shrnuli v předchozím článku. Nyní připomeneme ještě několik dalších oblastí, kde se chyby také často dělají a zbytečně tím lidé snižují svůj výnos z peněz spořených a investovaných na penzi třeba i o miliony korun. Ověřte si, zda některou z těchto chyb neděláte i vy.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun. Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 81 miliard korun na 1,02 bilionu korun, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
Indie se zásadně modernizuje. Pověst chudé rozvojové země je minulostí. Skoro všichni Indové mají občanku i účet v bance. Velmoc láká peníze z celého světa, nahradila kvůli geopolitickému riziku dlouho oblíbenou Čínu.
Úrokové sazby v Česku postupně klesají a atraktivita dluhopisů se zase mění. Dvouciferných výnosů jako loni se ale už jen tak nedočkáme, říká v rozhovoru pro newstream.cz majitel fondu Českých korporátních dluhopisů Martin Dočekal.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni narostl historicky rekordně, a to o 187,1 miliardy korun na 938,6 miliardy. Je to teprve podruhé v historii novodobé České republiky, kdy se majetek ve fondech navýšil během jediného roku o více než 100 miliard korun.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) už proniká do nabídek tuzemských bank, investičních makléřů a do myslí zkušených i novopečených investorů. Jedná se o produkt zvýhodňující ty, kteří si spoří na stáří. Novinka platí od letošního 1. ledna. Oslovili jsme proto všechny čtyři banky a dvě vybrané investiční společnosti, které už DIP klientům nabízí, jak to u nich funguje a na co se musíte připravit, pokud si u nich budete DIP chtít sjednat.
Podílové fondy patří v České republice mezi oblíbené investiční nástroje. Populární jsou i realitní fondy, prostřednictvím kterých investoři vlastní podíly v průmyslových a logistických parcích, kancelářských budovách nebo v nákupních centrech. Zájem investorů potvrzují i aktuální údaje České národní banky (ČNB). Aktuálnímu vývoji aktiv realitních fondů v Česku se ve své analýza kvartálně věnuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Dlouhodobý investiční produkt, takzvaný DIP, se už pomalu začíná objevovat v nabídce tuzemských bank a investičních společností. Platí od 1. ledna 2024 a nyní se u ČNB zaregistrovalo už 15 jeho poskytovatelů. Zatím je mezi nimi ale jen jedna ze tří velkých bank, a to ČSOB. Pojďme si tedy shrnout, kde si DIP už nyní můžete pořídit a kdy s tím přijdou i další velké banky.
Investování v eurech, dolarech či jiných cizích měnách není v Česku zrovna záležitost pro široké masy. Nicméně v nabídce vybraných bank tato možnost existuje. A některé banky dokonce hlásí, že to zajímá stále více zdejších drobných investorů. Přispívá to mimo jiné i k diverzifikaci investičního portfolia v neklidných časech. Zjistili jsme pro vás, ve kterých bankách je možné v cizích měnách investovat a o jaké fondy je největší zájem.
Další z tuzemských bankovních domů reportují pokles zisku. Komerční bance klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 4,9 procenta na 12,4 miliardy korun. Raiffeisenbank klesl čistý zisk dokonce o 27,5 procenta na 3,96 miliardy korun.
Na londýnském letišti Heathrow v pátek večer přistál 🛬 první let od chvíle, kdy se provoz zcela zastavil kvůli výpadku elektřiny po požáru 🔥 rozvodny, píše agentura AP. Hořet začalo v noci na pátek, odpoledne letiště oznámilo, že chce obnovit některé lety. V sobotu doufá v návrat k plnému provozu.
Americký dolar 💲 na závěr týdne posiloval a k euru si připsal první týdenní zisk v tomto měsíci. Investoři vybírají zisky po nedávném růstu eura. Také se blíží začátek nového měsíce, kdy budou zavedená reciproční americká cla, což přimělo investory k obezřetnosti.
Ceny ropy se v pátek mírně zvyšují ↗, směřují tak ke druhému týdennímu nárůstu za sebou. Vzhůru je tlačí obavy ohledně dodávek, za kterými stojí mimo jiné nové sankce Spojených států namířené proti íránskému vývozu ropy.
Pražská burza v uplynulém týdnu posílila 📈 a opět posunula rekordní úroveň. Index PX si za týden připsal 0,5 procenta na 2079,6 bodu. Nejvíce rostly akcie výrobce letadel Primoco, naopak největší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
Koruna v závěru týdne zpevnila 💪 vůči euru ve srovnání se čtvrtečním závěrem o pět haléřů na 24,97 koruny za euro. Pod hranicí 25 koruny zavřela zhruba po dvou týdnech. K dolaru v pátek česká měna naopak oslabila o čtyři haléře. V 17:00 se obchodovala za 23,10 koruny za dolar.
Bývalý europoslanec Jan Zahradil po téměř 34 letech opouští ODS. Roste propast mezi názory jeho a vedení strany, nebude volit koalici Spolu, což je v rozporu se stanovami ODS, napsal Zahradil v dopise premiérovi a předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. Dopis zveřejnil na sociální síti X. Členem strany Zahradil přestane být ke konci března.
Zakázku na novou generaci stíhaček 🛩 pro americkou armádu získala firma Boeing, oznámil v pátek prezident USA Donald Trump. Podle Pentagonu budou bojové letouny s označením F-47 svými schopnostmi dalece převyšovat nynější stroje F-35, což je nezbytné pro případný konflikt s Čínou. Napsala to agentura AP, podle níž bude mít zakázka v první fázi hodnotu 20 miliard dolarů (462 miliard korun).
Po třech letech nevyprovokované ruské agrese ⚔ jsme svědky bouřlivého vývoje, Česká republika nadále velmi pevně stojí po boku Ukrajiny. Na tiskové konferenci po pátečním jednání s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským to v Kyjevě řekl český prezident Petr Pavel.
Ruská centrální banka v pátek podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 2️⃣1️⃣ procentu. Ve své tiskové zprávě zároveň napsala, že zváží další zvýšení úroků, pokud se inflace nebude vyvíjet způsobem zajišťujícím dosažení čtyřprocentního inflačního cíle.
Německo v pátek uvolnilo další 3️⃣ miliardy eur (75 miliard korun) na vojenskou pomoc Ukrajině, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Rozhodli o tom poslanci v rozpočtovém výboru Spolkového sněmu, informovala agentura DPA.