Reklama

Cena plynu v Evropě míří k astronomické úrovni 200 eur za megawatthodinu

Plynovod Jamal
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Cena plynu pro evropský trh vystoupila na rekordních více než 194 eur (4975 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.

Reklama

Za prudkým cenovým růstem je eskalace ozbrojeného konfliktu na Ukrajině a obavy, že ruské suroviny přestanou do Evropské unie proudit. Ceny ale výrazně kolísají, vliv na ně mají například i zprávy o posílení dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy, hlavně ze Spojených států.

Krátce před polednem se cenový růst zmírnil a megawatthodina se prodávala zhruba za 160 eur. Před rokem se plyn v TTF prodával za méně než 15 eur za megawatthodinu, prudce zvyšovat se jeho cena začala na podzim.

Agentura Interfax uvedla, že ruská plynárenská společnost Gazprom si na středu zarezervovala 20 procent přepravní kapacity na dodávku plynu západním směrem přes plynovod Jamal-Evropa. Plynovodem Jamal od konce loňského roku teče plyn většinou obráceným směrem, tedy z Německa do Polska. Odběratelé v Polsku totiž raději čerpají uskladněné zásoby plynu z Německa, než aby kupovali další ruský plyn za vysoké ceny na trhu.

A plynem to nekončí. Na historicky rekordních hodnotách se v Evropě obchodují také ropa a uhlí. „Je to obrovská inflační nálož pro příští měsíce a léta,” napsal na Twitteru hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Míra inflace v zemích eurozóny v únoru vystoupila podle rychlého odhadu Eurostatu na 5,8 procenta, což je další rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Míra inflace tak zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta.

Reklama

Stejně jako v předchozích měsících se zvyšovaly právě ceny energií. V únoru meziročně zvýšily o 31,7 procenta. Minulý týden ve čtvrtek, kdy ruská vojska napadla Ukrajinu, cena plynu vzrostla asi o třetinu a dostala se zhruba na 130 eur/MWh.

Vysoké náklady na energii snižují kupní silu domácností a marže podniků, mají i negativní dopady na investice. Pravděpodobně zvýši i ceny dalšího zboží a služeb, zejména potravin, protože zemní plyn je největším nákladem při výrobě hnojiv, upozorňují analytici.

Vzhledem k prudkému růstu cen energií kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu je podle analytiků téměř jisté, že inflace v nadcházejících měsících zrychlí. V letošním roce by se mohla v průměru pohybovat kolem pěti procent, což je více než dvojnásobek cíle ECB.

ropná plošina, ilustrační foto

Ceny ropy katapultovaly sedmileté maximum

Ceny ropy pokračují v růstu a při asijském obchodování vystoupily na další sedmileté maximum. Na trhu se zvyšují obavy z přerušení dodávek kvůli sankcím uvalených na ruské banky v souvislosti s prohlubujícím se konfliktem na Ukrajině. Obchodníci se snaží hledat alternativní zdroje ropy, trh je však napjatý.

Přečíst článek

Vladimir Putin

Putina po anexi Krymu Rusové milovali. Teď je to jiné

Ruský prezident Vladimir Putin není po agresi vůči Ukrajině kladným hrdinou ani v Rusku. Nesouhlasí s ním obyčejní lidé a kritizují ho oligarchové, píše CNBC.

Přečíst článek

Benzínová pumpa, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Litr benzínu za 50 korun? Není to vyloučené

Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je nejvyšší v historii. Vyplývá to z dat společnosti CCS. A bude hůř. Mnohem hůř.

Přečíst článek

Reklama

Související

topení

Raději vrstvu navíc než šok z účtu za plyn. Češi snížili jeho spotřebu skoro o pětinu

Přečíst článek
Ropa, ilustrační foto

Richard Bechník: Averze vůči ruské ropě teprve zraje. Plně se projeví až v květnu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme