Reklama

Ceny ropy katapultovaly sedmileté maximum

ropná plošina, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Ceny ropy pokračují v růstu a při asijském obchodování vystoupily na další sedmileté maximum. Na trhu se zvyšují obavy z přerušení dodávek kvůli sankcím uvalených na ruské banky v souvislosti s prohlubujícím se konfliktem na Ukrajině. Obchodníci se snaží hledat alternativní zdroje ropy, trh je však napjatý.

Reklama

Krátce po 08:00 SEČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 5,9 procenta zhruba na 111,10 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI se ve stejnou dobu zvyšovala asi o šest procent a obchodovala se přibližně za 109,50 dolaru za barel.

"Narušení obchodů začíná přitahovat pozornost," uvedl ekonom australské banky Westpac Justin Smirk. "Problémy kolem financování obchodu a pojištění - to vše ovlivňuje vývoz z Černého moře."

Vývoz ruské ropy se na celosvětových dodávkách suroviny podílí zhruba osmi procenty.

ilustrační foto

Boeing, Exxon nebo Nike. Americké firmy bojkotují Putinovo Rusko

Američtí giganti opouští Rusko. Svoje aktivity tam ukončila těžařská společnost ExxonMobil, Boeing přerušil technickou podporu leteckým společnostem. A své aktivity kvůli invazi na Ukrajinu omezil i Nike, Google, Apple či American Express.

Přečíst článek

Exxon ukončil těžbu v Rusku

Největší americká ropná společnost ExxonMobil uvedla, že kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu ukončí těžbu ropy a plynu v Rusku. Exxon má těžební zařízení na ostrově Sachalin na ruském Dálném východě.

Reklama

Západní mocnosti sice neuvalily sankce přímo na vývoz energií, američtí obchodníci se ale ruské ropě vyhýbají. "Možná teď vidíte na moři nějaké barely, ale ty byly nakoupeny před invazí. Po ní už jich moc nebude," řekl jeden z obchodníků v newyorském přístavu.

Benzínová pumpa, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Litr benzínu za 50 korun? Není to vyloučené

Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je nejvyšší v historii. Vyplývá to z dat společnosti CCS. A bude hůř. Mnohem hůř.

Přečíst článek

Členské země Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se v úterý dohodly na uvolnění 60 milionů barelů ropy ze svých zásob. Podle analytiků to ale přinese jen dočasnou úlevu na straně nabídky. "Pomohlo to omezit růst, ale pokud chcete ceny zvrátit, potřebujete něco trvalejšího," uvedl Smirk.

Podle IEA jsou v současnosti komerční zásoby ropy nejnižší od roku 2014.

Dnes se také schází Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, což je skupina známá jako OPEC+. Očekává se, že skupina se bude držet svých plánů a od dubna zvýší dodávky ropy na trh o dalších 400 tisíc barelů denně.

Majetek ruských oligarchů zmrazí i tradičně neutrální Švýcarsko

Švýcarsko přijme sankce proti ruským činitelům a firmám po vzoru postihů Evropské unie a zmrazí také jejich majetek, oznámila tamní vláda. Alpská země tak opouští svůj tradičně neutrální postoj.

Přečíst článek

Hacker, ilustrační foto

Sankce bolí ruské oligarchy. Aby se jim vyhnuli, investují do bitcoinu. Kryptoměna zdražuje

Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných digitálních měn, píše Reuters.

Přečíst článek

Reklama

Související

Vladimír Putin

Rusku více než sankce škodí levná ropa. Putinův tah ji přitom citelně zdražuje

Přečíst článek
Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.

Protiruská jednota se tříští. Už dvacet evropských firem si otevřelo u Gazpromu účet v rublech

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Evropě hrozí „dieselový“ hladomor. Zdražování pohonných hmot jen tak nepoleví

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme