Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Situace je vážná. Evropa už je v recesi, USA se do ní řítí, říká vlivný americký bankéř

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Americké ekonomice se stále vede dobře, jde ale dočasný stav, varuje generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon. Zatímco Evropa už podle něj v recesi je, USA se do ní teprve řítí. Odhaduje, že se tak stane do půl, nejpozději do tři čtvrtě roku.

Reklama

Mezi indikátory, které nasvědčují tomu, že svět zasáhne ekonomický hurikán, Dimon jmenoval nekontrolovatelnou inflaci, nad očekávání rostoucí úrokové sazby i válku na Ukrajině.

„Jsou to velmi, velmi vážné věci, které pravděpodobně popostrčí USA a svět do recese. Ta se pravděpodobně dostaví nejpozději za šest až devět měsíců. Evropa již v recesi je,” uvedl Dimon pro CNBC.

Americký prezident Joe Biden

Nezaměstnanost v USA navzdory očekávání klesla. Je na 3,5 procentech

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 procenta, uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa přitom v září vytvořila zhruba 263 tisíc nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,7 procenta a ekonomika vytvoří 250 tisíc pracovních míst.

Přečíst článek

Obavy z vyhlídky na ekonomickou recesi narůstají na intenzitě, protože Fed i další centrální banky ve světě zvyšují úrokové sazby, aby bojovaly s prudce rostoucí inflací. 

Reklama

Fed zaspal, míní Dimon

Fed „čekal s akcí příliš dlouho a dělal příliš málo“, protože inflace vyskočila na čtyřicetiletá maxima. Centrální banka podle Dimona „jasně dohání zameškané“. Fed minulý měsíc zvýšil základní úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu, což je třetí skokový nárůst v řadě. Představitelé Fedu se netají tím, že budou pokračovat ve zvyšování sazeb výrazně nad současným rozpětím tři až 3,25 procenta. 

Držme si palce, aby jejich počínání zbytečně moc nezbrzdilo ekonomiku, sdílel obavu Dimon. Jak dlouho může recese v USA trvat, je podle něj těžké hádat. Jedinou jistotou v současné chvíli podle něj je to, že trhy zůstanou ještě nějakou chvíli volatilní. Akciový index S&P 500 by podle něj mohl ze současné úrovně klesnout o „dalších, mnohem bolestnějších 20 procent“.

Vše k signálům případné recese čtěte zde 

Britský historik Niall Ferguson

Inflace se může utrhnout z řetězu jako v sedmdesátkách, říká finanční historik

Růst cen zdaleka nemusí být přechodný. Nejdůležitější je očekávání, varuje akademik Niall Ferguson.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

JPMorgan Chase, sídlo

Rozdílné čtvrtletní výsledky velkých amerických bank. JPMorgan Chase zvýšila zisk

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme