Reklama

Situace je vážná. Evropa už je v recesi, USA se do ní řítí, říká vlivný americký bankéř

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Americké ekonomice se stále vede dobře, jde ale dočasný stav, varuje generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon. Zatímco Evropa už podle něj v recesi je, USA se do ní teprve řítí. Odhaduje, že se tak stane do půl, nejpozději do tři čtvrtě roku.

Reklama

Mezi indikátory, které nasvědčují tomu, že svět zasáhne ekonomický hurikán, Dimon jmenoval nekontrolovatelnou inflaci, nad očekávání rostoucí úrokové sazby i válku na Ukrajině.

„Jsou to velmi, velmi vážné věci, které pravděpodobně popostrčí USA a svět do recese. Ta se pravděpodobně dostaví nejpozději za šest až devět měsíců. Evropa již v recesi je,” uvedl Dimon pro CNBC.

Americký prezident Joe Biden

Nezaměstnanost v USA navzdory očekávání klesla. Je na 3,5 procentech

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 procenta, uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa přitom v září vytvořila zhruba 263 tisíc nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,7 procenta a ekonomika vytvoří 250 tisíc pracovních míst.

Přečíst článek

Obavy z vyhlídky na ekonomickou recesi narůstají na intenzitě, protože Fed i další centrální banky ve světě zvyšují úrokové sazby, aby bojovaly s prudce rostoucí inflací. 

Fed zaspal, míní Dimon

Fed „čekal s akcí příliš dlouho a dělal příliš málo“, protože inflace vyskočila na čtyřicetiletá maxima. Centrální banka podle Dimona „jasně dohání zameškané“. Fed minulý měsíc zvýšil základní úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu, což je třetí skokový nárůst v řadě. Představitelé Fedu se netají tím, že budou pokračovat ve zvyšování sazeb výrazně nad současným rozpětím tři až 3,25 procenta. 

Reklama

Držme si palce, aby jejich počínání zbytečně moc nezbrzdilo ekonomiku, sdílel obavu Dimon. Jak dlouho může recese v USA trvat, je podle něj těžké hádat. Jedinou jistotou v současné chvíli podle něj je to, že trhy zůstanou ještě nějakou chvíli volatilní. Akciový index S&P 500 by podle něj mohl ze současné úrovně klesnout o „dalších, mnohem bolestnějších 20 procent“.

Vše k signálům případné recese čtěte zde 

Britský historik Niall Ferguson

Inflace se může utrhnout z řetězu jako v sedmdesátkách, říká finanční historik

Růst cen zdaleka nemusí být přechodný. Nejdůležitější je očekávání, varuje akademik Niall Ferguson.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme