Reklama

Americký Fed zvýšil potřetí za sebou sazby

Jerome Powell, Předseda Federálního rezervního systému USA
ČTK
 nst
nst

Americký Fed zvýšil sazby o očekávaných 0,75 procentního bodu. Rozhodnutí centrálních bankéřů bylo podle agentury Bloomberg jednomyslné.

Reklama

Základní úroková sazba v USA je nyní nejvyšší od roku 2008. Americký Fed podle očekávání ve středu zvýšil sazby o tři čtvrtě procentního bodu. Úroková hladina je nyní 3,25 procenta. Americká centrální banka se snaží vypořádat s inflací, která v srpnu dosáhla 8,3 procenta. Již dříve šéf Fedu Jerome Powell předeslal, že jím řízená centrální banka je „silně motivována dostat inflaci zpět k cíli kolem dvou procent,“ připomněla agentura Bloomberg.

Dá se čekat, že Fed bude zvedat sazbu i v budoucnu, a to i za cenu mírného utlumení americké ekonomiky. V předchozích dlouhých měsících Fed podporoval ekonomiku nízkými sazbami a podařilo se mu zotavit trh práce. Počet dávek v nezaměstnanosti se prakticky dostal na hodnoty ze začátku roku 2020 a tak si nyní může dovolit být v oblasti utahování měnových podmínek přísnější,“ myslí si Tomáš Volf z Citfinu.

Jerome Powell, Předseda Federálního rezervního systému USA

Den D: Americký Fed zřejmě zvýší sazby na čtrnáctileté maximum

Americká centrální banka (Fed) dnes rozhodne o nastavení své měnové politiky. Podle předních zpravodajských agentur se předpokládá, že opět zvýší své úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Základní úrok Fedu by tak stoupl do rozpětí tři až 3,25 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 14 let. Kvůli rostoucím úrokovým sazbám ve Spojených státech sílí obavy, že americká ekonomika vstoupí do recese.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme