Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Americký Fed zvýšil potřetí za sebou sazby

Jerome Powell, Předseda Federálního rezervního systému USA
ČTK
 nst
nst

Americký Fed zvýšil sazby o očekávaných 0,75 procentního bodu. Rozhodnutí centrálních bankéřů bylo podle agentury Bloomberg jednomyslné.

Reklama

Základní úroková sazba v USA je nyní nejvyšší od roku 2008. Americký Fed podle očekávání ve středu zvýšil sazby o tři čtvrtě procentního bodu. Úroková hladina je nyní 3,25 procenta. Americká centrální banka se snaží vypořádat s inflací, která v srpnu dosáhla 8,3 procenta. Již dříve šéf Fedu Jerome Powell předeslal, že jím řízená centrální banka je „silně motivována dostat inflaci zpět k cíli kolem dvou procent,“ připomněla agentura Bloomberg.

Dá se čekat, že Fed bude zvedat sazbu i v budoucnu, a to i za cenu mírného utlumení americké ekonomiky. V předchozích dlouhých měsících Fed podporoval ekonomiku nízkými sazbami a podařilo se mu zotavit trh práce. Počet dávek v nezaměstnanosti se prakticky dostal na hodnoty ze začátku roku 2020 a tak si nyní může dovolit být v oblasti utahování měnových podmínek přísnější,“ myslí si Tomáš Volf z Citfinu.

Jerome Powell, Předseda Federálního rezervního systému USA

Den D: Americký Fed zřejmě zvýší sazby na čtrnáctileté maximum

Americká centrální banka (Fed) dnes rozhodne o nastavení své měnové politiky. Podle předních zpravodajských agentur se předpokládá, že opět zvýší své úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Základní úrok Fedu by tak stoupl do rozpětí tři až 3,25 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 14 let. Kvůli rostoucím úrokovým sazbám ve Spojených státech sílí obavy, že americká ekonomika vstoupí do recese.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Přichází čas hodnotových akcií

Lukáš Kovanda: Armagedon letos nečekejme, ale na investování do akcií je ještě příliš brzy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme