Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Éra asijských tygrů je zpět. Zatímco Evropu a USA čeká recese

Singapur
ČTK

Ekonomiky v Asii a Tichomoří budou v příštím roce dominovat globálnímu ekonomickému růstu, zatímco Evropa a Spojené státy budou pravděpodobně čelit recesi. Uvedla to ve svém dnešním výhledu agentura S&P Global Market Intelligence. Současně snížila prognózu růstu globálního reálného hrubého domácího produktu na příští rok o 0,6 procentního bodu na 1,4 procenta.

Reklama

Oblast Asie a Tichomoří má v příštím roce vykázat ekonomický růst 3,5 procenta za pomoci regionálních dohod o volném obchodu, efektivního dodavatelského řetězce a konkurenceschopných nákladů, uvedla S&P. Region se na celosvětovém hrubém domácím produktu podílí 35 procenty.

Ekonomiky v Evropě a Severní Americe, které se na celosvětovém HDP podílejí více než polovinou, budou podle S&P na přelomu let 2022 a 2023 pravděpodobně čelit recesi. Mimořádně vysoká inflace v regionu odčerpává kupní sílu a způsobuje pokles spotřebitelských výdajů. Země také budou čelit dopadům slabší poptávky a zpřísnění finančních podmínek na trhu s bydlením.

Si Ťin-pching

Lukáš Kovanda: Čínské burzy se zatřásly. Nový Mao jde tvrdě proti tech miliardářům

Akciové tituly pevninské Číny obchodované na hongkongské burze se v pondělí propadly o 7,3 procenta. Jedná se o nejhlubší propad příslušného ukazatele – Hang Seng China Enterprise Index – od světové finanční krize roku 2008. Prudce rovněž oslabil hlavní ukazatel hongkongských akciových titulů – Hang Seng –, jenž ztratil 6,4 procenta. Slábnou také čínské akcie obchodované jinde ve světě, třeba v USA.

Přečíst článek

Na celou globální ekonomiku vrhá stín negativní výhled mimo asijsko-pacifickou oblasti. Podle S&P se ale svět pravděpodobně přímé recesi vyhne. „Díky mírnému růstu v Asii a Tichomoří, na Blízkém východě a v Africe se světová ekonomika může vyhnout poklesu, ale růst bude minimální,” uvedla podle zpravodajského serveru CNBC výkonná ředitelka ekonomického výzkumu agentury S&P Sara Johnsonová. Globální ekonomické podmínky se podle ní nadále zhoršují kvůli vysoké inflaci a zpřísnění podmínek na finančních trzích. Evropa, USA, Kanada a některé části Latinské Ameriky pravděpodobně v nadcházejících měsících zaznamenají recesi.

V letošním roce S&P očekává zpomalení globálního růstu na 2,8 procenta z loňských 5,9 procenta. Po dalším zpomalení v roce 2023 by v nadcházejících letech vzhledem k očekávanému zmírnění inflace a uvolnění měnové politiky mělo tempo růstu celosvětového HDP opět zrychlit. V roce 2024 má činit 2,8 procenta a v roce 2025 tři procenta.

Maersk sestoupil z trůnu největšího dopravce

Globální ekonomické vyhlídky jsou mizerné, shodují se experti

Hospodářské vyhlídky globální ekonomiky klesají. Vlivné světové organizace se v posledních týdnech předhánějí v tom, kdo více sníží predikci hospodářského růstu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Situace je vážná. Evropa už je v recesi, USA se do ní řítí, říká vlivný americký bankéř

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme