Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl. V otázce plynu volí vyčkávací taktiku

Si Ťin-pching a Vladimir Putin na archivním snímku z února 2022, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu.
ČTK
Lukáš Kovanda

Čínský prezident Si Ťin-pching se při své právě skončené třídenní státní návštěvě Ruska snažil dávat světu zřetelně najevo, že je se svým hostitelem zajedno v celé řadě věcí. V tom pro Kreml opravdu důležitém byl však zdrženlivý. Nekývnul třeba na nabídku svého protějšku Vladimira Putina, aby Čína odebírala mnohem více plynu.

Reklama

Společné stanovisko obou lídrů sice stvrzuje, že Rusko bude Číně dodávat minimálně 98 miliard metrů krychlových plynu ročně. To je sice šestkrát tolik plynu, kolik Rusko dodalo Číně plynovody loni. Avšak stále jde o výrazně nižší objem plynu, než jaký Rusko dodávalo Evropě před válkou.

Zjevnou zdrženlivost uplatnil Si také v otázce rozvoje plynovodu Síla Sibiře 2, který má představovat jakousi „páteř“ v rámci přeorientování dodávek ruského plynu z Evropy do Asie, zejména právě do Číny.

Si Ťin-pching a Vladimir Putin na archivním snímku z února 2022, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu.

Putinovy naděje na neomezené partnerství s Čínou vzaly zasvé, míní americký institut

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se pravděpodobně nepodařilo dojednat neomezené dvoustranné partnerství s Čínou, ve které doufal, uvedl v noci na dnešek ve své pravidelné zprávě k válce na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Závazky, které obě země přijaly při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, jsou podle něj nevyvážené.

Přečíst článek

Pro Čínu sice ruský plyn představuje levnější alternativu k plynu, jejž musí dovážet ve zkapalněné podobě námořní cestou, avšak Peking i tak evidentně hodlá udržovat pestrost svých dodavatelů a neuvázat se příliš ani k jednomu, jako to učinila Evropa ve vztahu k Rusku, resp. jeho plynu.

Reklama

Zkapalněný plyn může Čína dovážet z USA, Kataru, Austrálie a od dalších dodavatelů, kteří jej nyní nabízí. Peking navíc může vsázet i na to, že třeba Rusko půjde s cenou plynu ještě níže, protože se v důsledku západních sankcí ocitne v tíživější situaci, než do jaké jej zatím uvrhly.

Čína se také sama hodlá vyhnout prohlubování západních sankcí vůči ní samotné. Což je další důvod, proč v otázce plynu Rusku do náruče nepadá, navzdory všem slovům o přátelství mezi lídry obou zemí, která se Moskvou v uplynulých dnech linula.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching

Nová éra rusko-čínských vztahů. Si Ťin-pching má s Putinem jednat o obcházení západních sankcí

Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska pravděpodobně hodlá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.

Přečíst článek

Zdrženlivá je Čína také v další oblasti, jež je pro Rusko kruciální. Na diskusi o vojenské spolupráci sice při jednáních obou prezidentů došlo, jak říká Kreml, avšak bez hmatatelnějšího výsledku. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg včera uvedl, že existují určité známky, že Rusko žádalo Čínu o dodávky zbraní pro válku na Ukrajině. Severoatlantická aliance však podle něj nemá žádný důkaz, že jej Čína skutečně vyslyšela.  

Celou návštěvu čínského prezidenta v Moskvě je tak třeba vnímat hlavně v kontextu zhoršujících se vztahu Pekingu s Washingtonem. Jako vzkaz Číny Spojeným státům: zatím jsme v klíčových oblastech víceméně neutrální, ale nemusí to tak být napořád.

Čína čelí exodu.

Čína čelí novému exodu, bohatí opouštějí zemi. I s majetkem

Rozhodnutí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zrušit cestovní omezení kvůli covidu urychluje exodus bohatých Číňanů, píše agentura Bloomberg. Což by mohlo znamenat také značný odliv kapitálu.

Přečíst článek

Další komentáře Lukáše Kovandy čtěte zde 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme