Musk odchází z Trumpovy administrativy, z úřadů vyházel 260 tisíc lidí

Miliardář Elon Musk opouští post v exekutivním týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde se věnoval omezování výdajů federálních úřadů. Na své síti X napsal, že děkuje Trumpovi za poskytnutou příležitost s tím, že přichází konec jeho angažmá. Jeho úřad však nekončí, dodal později.
Musk od Trumpova lednového nástupu do funkce vedl úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), v němž však od května podle svého dřívějšího vyjádření výrazně omezil působení, aby se věnoval své automobilce Tesla, jíž prudce klesl zisk.
Kritika zákona
„Můj stanovený čas zvláštního zaměstnance vlády končí, a tak bych rád poděkoval prezidentu Donaldu Trumpovi za příležitost omezit zbytečné utrácení,“ napsal nejbohatší člověk světa. S Trumpem, kterého masivně podporoval v loňské předvolební kampani, se loučí den poté, co kritizoval prezidentem prosazený návrh zákona o daních a výdajích. Podle Muska příliš zatíží státní kasu a jde proti smyslu práce, kterou dělal v DOGE.
Americký federální obchodní soud pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
Komplikace pro Trumpa. Federální soud pozastavil platnost jeho cel
Politika
Americká média již v dubnu spekulovala, že Musk brzy opustí DOGE, aby se vrátil zpět ke svému podnikání. Trump na počátku dubna uvedl, že Musk může v čele DOGE zůstat, dokud bude chtít, zároveň ale naznačil, že je možné, že ve funkci skončí.
Zdroj z Bílého domu agentuře Reuters řekl, že Muskův odchod byl plánován a že o něm podnikatel s prezidentem osobně nemluvil. Předávat svou funkci by měl začít již během středečního večera (v noci na dnešek středoevropského letního času). Mandát měl podle Reuters stanovený na 130 dní, což je do konce května.
Muskovo podnikání provázely od nástupu do exekutivní funkce problémy, které dopadly zejména na automobilku Tesla. Kroky DOGE, který Trumpovi doporučuje plošné rušení pracovních míst ve federální vládě, Američany nesmiřitelně rozdělily a vyvolaly velkou kritiku.
Americký prezident Donald Trump dává milosti lidem, kteří podobně jako on sám byli odsouzení za finanční machinace a daňové delikty. Píše to dnes agentura AFP. Jedná se například o manželský pár Todda a Julie Chrisleyovi či manažera Paula Walczaka. Blízcí omilostněných mimo jiné podporovali Trumpovu předvolební kampaň a tvrdili, že čelili justiční perzekuci za své názory.
Za podvody milost. Trump propustí další viníky, jejich blízcí financovali jeho kampaň
Politika
Podle odhadu Reuters se Muskovi podařilo redukovat počet zaměstnanců federálních úřadů téměř o 12 procent, což představuje 260 tisíc z 2,3 milionu pracovníků. Pomohly k tomu zpravidla pohrůžky propuštěním, nabídka mnohaměsíčního odstupného či předčasného odchodu do důchodu, píše agentura.
Musk také veřejně podpořil krajně pravicové politiky v Evropě, čímž odradil některé kupce automobilů v regionu. Mnozí investoři si rovněž stěžovali, že Musk je příliš rozptýlený svojí rolí v Trumpově administrativě, a zanedbává řízení Tesly.