„Zničil a spálil svou reputaci“. Muskova popularita zeslábla

Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, strávil roky budováním prestiže jako obchodní titán a technologický vizionář, v posledních měsících po získání moci ve Washingtonu se ale jeho popularita vytrácí. Uvedla to agentura AP s tím, že podle průzkumu, který vypracovala s institutem NORC, na Muska příznivě hledí 33 procent dospělých Američanů. Ještě v prosinci stejná sondáž uváděla 41 procent.
„Byla škoda, že zničil a spálil svou reputaci,“ citovala AP demokrata Ernesta Pereiru, který pracuje jako laboratorní technik v Severní Karolíně.
Republikánský prezident Donald Trump, který se v lednu vrátil do Bílého domu a který zemi vede již takřka sto dní, svého důvěrníka Muska pověřil vedením skupiny pro efektivitu státní správy (DOGE). Skupina, kterou Trump zřídil prezidentským výnosem, navrhuje hlavě USA výdajové škrty a plošná propouštění federálních zaměstnanců.
Příliš velký vliv
Z průzkumu vyplývá, že asi dvě třetiny Američanů si myslí, že Musk má v posledních měsících příliš velký vliv na federální vládu. Tento vliv, se ale možná blíží ke konci, jak AP poznamenala. Musk totiž tento týden investorům automobilky Tesla sdělil, že od května výrazně utlumí čas, který tráví prací pro DOGE, a znovu se zaměří na zvýšení výkonnosti podniku.
Výsledky hospodaření ukázaly, že automobilce v prvním čtvrtletí prudce klesl zisk, a to o 71 procent na 409 milionů dolarů (devět miliard korun), čímž výrazně zaostal za očekáváním analytiků. Tržby se snížily o devět procent na 19,3 miliardy dolarů.
Musk je nyní výrazně méně populární, než samotná snaha osekat počty federálních zaměstnanců, kterých je podle Trumpa příliš a které označil za zkorumpované, připomněla AP. Zhruba polovina Američanů si myslí, že prezident škrtáním federálních pracovních míst zašel příliš daleko, zhruba 30 procent je naopak spokojeno a 14 procent si dokonce přeje ještě další rušení pozic.
Muskova stále konzervativnější politika se odráží v poklesu popularity. Příznivě Muska vnímá asi dvacet procent Američanů označujících se za nezávislé, v případě demokratů je to dokonce jeden z deseti, naopak u republikánů je to sedm z deseti.
Americký prezident Donald Trump se od svého druhého nástupu do Bílého domu letos 20. ledna se v ekonomické a obchodní politice zaměřil na zavádění nových celních bariér, zároveň se snažil Američanům prezentovat boj s plýtváním veřejnými prostředky. Zatímco před volbami průzkumy ukazovaly, že právě v ekonomice mu voliči důvěřovali více než jeho protikandidátce, podle posledních průzkumů o tuto důvěru přišel.
Trump dál přichází o důvěru Američanů. Teď už i v ekonomice
Politika
Slovenský premiér Robert Fico se postavil proti zrušení nové daně z finančních transakcí, kterou kromě opozice a podnikatelů kritizovali i někteří vládní politici. Připustil pouze úpravu některých problematických ustanovení zákona ohledně této daně, která je s plánovaným ročním výběrem kolem 700 milionů eur (17,5 miliardy korun) jedním z hlavních opatření posledního konsolidačního balíčku Ficovy vlády.
Fico si stojí za svým a odráží kritiku. Transakční daň je nezrušitelná, uvedl
Money
Volba nového papeže není jen duchovní záležitost. Volba papeže je volba nejvlivnějšího muže planety. Církev je nejstarší a nejmocnější organizace na světě. Má vlastní stát i banku. Pracuje s hmotnými i nehmotnými statky a působí na všech kontinentech. Proto existuje i snaha ovlivnit výsledek konkláve.
Největší zákulisní vyjednávání na světě. Začíná volba nového papeže
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.