Aleš Michl: Sazby zůstanou nad inflací delší dobu. Chceme, aby lidé spořili

Sazby chceme nechat nad inflací delší dobu. Chceme motivovat lidi ke spoření. To uvedl guvernér rady České národní banky Aleš Michl na tiskové konferenci po měnově-politickém zasedání rady ČNB. Nastavení sazeb by tak mohlo být v letošním roce výš, než očekává makroekonomická prognóza, dodal Michl.
Proinflační tlaky v české ekonomice zůstávají, sazby tak chceme mít vyšší po delší dobu. To prohlásil na tiskové konferenci po měnově-politickém zasedání rady České národní banky její guvernér Aleš Michl. Stalo se tak poté, co ČNB opětovně zahájila snižování sazeb, když dvoutýdenní reposazbu snížila z úrovně 4 procent na hladinu 3,75 procenta. Dále však uvedl, že v letošním roce by sazby již nijak výrazně klesnout neměly, a na konci roku sazby tak téměř jistě budou nad třemi procenty.
SROVNÁNÍ: Šest spořicích účtů s nejlepší sazbou a bez podmínek |
„Krátkodobé proinflační tlaky se prozatím nenaplnily. Přesto k dalšímu uvolnění měnové politiky budeme přistupovat již velmi opatrně. Restriktivní politiku tak možná budeme držet po delší dobu,“ uvedl guvernér. „Sazby tu efektivně byly v záporu skoro deset let. My je chceme držet nad inflací co možná nejdéle. Chceme tím mimo jiné motivovat lidi, aby spořili,“ dodal Aleš Michl.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) se po prosincové pauze vrátila k uvolňování měnové politiky. Základní úrokovou sazbu snížila o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Sazba je tak na nejnižší úrovni od konce ledna 2022. Finanční trh snížení základní úrokové sazby v tomto rozsahu očekával.
ČNB se vrátila k uvolňování měnové politiky. Snížila základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta
Money
Inflaci ženou nahoru mzdové požadavky
Oněmi proinflačními tlaky podle Michla zůstávají mzdové požadavky ve veřejném i soukromém sektoru. Dále se na tom podepisují také výdaje státních institucí a spotřeba domácností. Naopak slabší zůstává zahraniční poptávka. To se pak odráží na očekávaném růstu českého HDP. Tuzemská ekonomika podle Michla sice oživuje, růst však nadále zůstává pod potenciálem, na čemž se negativně podepisuje právě snížená zahraniční poptávka, ale také nejistoty na globálních trzích. Pro letošní rok tak ČNB očekává růst ekonomiky o dvě procenta, což bude dáno zejména dalším růstem spotřeby domácností, pro rok 2026 pak HDP poroste o 2,6 procenta.
„Co se inflace týče, makroprognóza sekce měnové počítá s letošní inflací na úrovni 2,4 procenta, pro rok příští by měla klesnout ke dvěma procentům. Nicméně dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu o lednové inflaci naznačují, že by ceny mohly růst o něco rychleji, protože lednová inflace byla vyšší, než se očekávalo,“ připomněl guvernér Michl.
Lednová inflace v ČR byla vyšší, než drtivá většina analytiků očekávala. Meziročně dosáhla úrovně 2,8 procenta. Předpoklad byl v konsensu analytiků takový, že to budou jen 2,6 procenta.
Potraviny by letos měly zdražovat dvojnásobě rychleji, než jaká bude obecná inflace
Money
Bitcoin do rezerv? Napoví analýza
Aleš Michl se na tiskové konferenci vyjádřil také k možnosti, že by Česká národní banka investovala část svých prostředků do bitcoinu. Plán, který naznačil v minulém týdnu, způsobil mezi evropskými centrálními bankéři vlnu pochybností, další podrobnosti pak zatím nebyly známy.
„Zadali jsme si vytvoření studie možností investovat část devizových rezerv také do jiných nástrojů, než kam investujeme nyní. Až bude studie dostupná, seznámíme se s ní a podle ní budeme dál postupovat,“ uvedl guvernér ČNB. Podle něj přitom neexistuje žádný časový horizont na tvorbu této studie. „Chceme kvalitní studii,“ uzavřel lapidárně.
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl předloží bankovní radě plán investic do bitcoinu. Pokud bude schválen, mohly by bitcoiny nakonec mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu korun), podíl až pět procent. Michl to řekl v rozhovoru s listem Financial Times (FT). Dodal, že je „velmi pravděpodobné“, že banka příští týden sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.
Michl pro Financial Times: Mám rád ziskovost. Chci, aby ČNB měla část rezerv v bitcoinech
Money
Guvernér České národní banky Aleš Michl chce nakoupit bitcoiny za takřka 200 miliard korun. Může se tím dostat do střetu s Evropskou centrální bankou, podle níž je bitcoin „měnou zločinců“ a domečkem z karet, co se zhroutí.
Lukáš Kovanda: Michl se může dostat do sporu s ECB. Kvůli bitcoinu
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.