Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ČNB snížila základní sazbu na 3,5 procenta. A zhoršila výhled inflace

ČNB
ČTK
 nst
nst

Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 3,50 procenta, uvedl šéf komunikace ČNB Jakub Holas. Bankovní rada své rozhodnutí, které je v souladu s převažujícím očekáváním na finančním trhu, opírá o novou makroekonomickou prognózu i předběžný odhad dubnové inflace, která s meziroční hodnotou 1,8 procenta byla nejnižší za sedm let.

 Snížení základní úrokové sazby na 3,5 procenta ve středu podpořilo šest členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jeden člen navrhoval její ponechání na 3,75 procenta. 

Repo sazba ČNB se na úrovni 3,50 procenta se podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče již dostává do oblasti dlouhodoběji neutrální, rovnovážné úrokové sazby, jež je odhadována v pásmu 2,75 procenta až 3,50 procenta.

„Přes pokračující inflační tlaky v oblasti potravin, a zejména služeb tak dnes v rámci bankovní rady ČNB zjevně převážil názor, že je důležitější sazbu snížit, aby zbytečně nedusila českou ekonomiku. Rozhodnutí ČNB nahrála poměrně silná úroveň koruny. ČNB se evidentně neobává až takového jejího oslabení, k němuž by dnešní snížení sazeb mohlo vést, které by zásadněji navyšovalo inflační tlaky v ekonomice, skrze zdražení dovozu. Koruna sice na rozhodnutí ČNB bezprostředně reagovala oslabením, ale jen mírným,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Současně bankovní rada také rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu (tj. o čtvrt procentního bodu) na 2,50 procenta a lombardní sazby na 4,50 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. května 2025.

„Dnešní snížení sazeb může být i vzhledem k vyjádřením viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové na delší dobu poslední. Tím spíše, že další členové bankovní rady upozorňují na nadále přehřátý trh práce v Česku a dosud přetrvávají nejistoty kolem budoucí celní politiky Donalda Trumpa, kde by recipročně zavedená dovozní cla působily proinflačně,“ dodal analytik PwC Dominik Kohut.

Trh i podle dalších analytiků v tuto chvíli už pro letošní rok s dalším snížením základní úrokové sazby nepočítá. „Nelze však vyloučit pokles třeba na 3,25, nebo dokonce na rovná tři procenta, pokud by například světová obchodní válka ve druhé polovině roku vyvolala vážnější útlum mezinárodního obchodu a globální ekonomiky, jejž by alespoň v prvotní fázi doprovázely citelné dezinflační, ba deflační tendence,“ dodal Kovanda.

Také makroekonomická prognóza ČNB předpokládá do budoucna přibližnou stabilitu úrokových sazeb. Guvernér ČNB Aleš Michl po jednání bankovní rady řekl novinářům, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.

Michl nechtěl blíže komentovat, zda bylo dnešní snížení sazeb na delší dobu poslední. „Panuje shoda, že prostor pro další snížení sazeb je omezený. Další snižování je podmíněno tím, že se budou snižovat proinflační rizika v domácí ekonomice. Proto si necháváme všechny možnosti nadále otevřené,“ řekl.

ČNB v době inflační vlny držela základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, snižovat ji začala v prosinci 2023. Od loňského listopadu bankovní rada střídá snížení sazeb o čtvrt procentního bodu a jejich ponechání beze změny, ke snížení sáhla vždy při představení nové prognózy. To platí i nyní. 

Při dalším nastavování sazeb bude bankovní rada podle Michla vycházet z nových dat o vývoji ekonomiky a jejich dopadů pro inflační vývoj. V tomto směru bude sledovat i vývoj v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Guvernér zdůraznil, že bankovní rada bude postupovat tak, aby se podařilo inflaci dlouhodobě stabilizovat v blízkosti dvouprocentního cíle ČNB.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Velmi pravděpodobně tak po dnešním rozhodnutí znovu opět poklesnou sazby na depozitech, zvlášť v případě termínovaných a spořicích účtů. Zlevnění úvěrů se mohou dočkat firmy s variabilním úročením půjček. „Pokud jde o hypotéky, tam se vývoj úroků řídí spíše střednědobými sazbami na trhu než přímo rozhodnutími ČNB. Jak ale napovídá třeba vývoj pětileté swapové sazby, prostor pro další pokles hypotečních úroků stále existuje,“ dodal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Vyšší, než dosud očekávaná inflace

Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci představil také novou makroekonomickou prognózu ČNB. I nadále centrální banka počítá s tím, že česká ekonomika letos poroste dvouprocentním tempem. Zhoršila ale očekávaný růst v příštím roce na 2,1 procenta proti 2,4 procenta, která očekávala v únoru. Výhled průměrné inflace pro letošní i příští rok ČNB zhoršila o 0,1 procentního bodu, když předpokládá letos 2,5 procenta a příští rok 2,2 procenta. 

Rizika v ekonomice jsou podle Michla v současnosti mírně proinflační. Jsou jimi zejména větší setrvačnost růstu cen služeb a potravin, zvýšené mzdové požadavky ve veřejném i soukromém sektoru a případný dodatečný růst výdajů veřejného sektoru. Do budoucna může proinflační riziko představovat i výraznější oživení úvěrové aktivity, a to především na realitním trhu. Ve směru nižší inflace naopak může působit zhoršení globální ekonomické aktivity.

Hospodářský růst podle ČNB táhne zejména spotřeba domácností, kterou podpořily růst reálných mezd a snížení úrokových sazeb. Zahraniční poptávka ale zůstává utlumená, a to zejména kvůli poklesu evropského průmyslu. Do budoucna představují pro zahraniční poptávku nejistoty spojené s obchodní politikou Spojených států.

Hrozba Trumpových cel „nakopla“ český průmysl i zahraniční obchod

Hrozba Trumpových cel „nakopla“ český průmysl i zahraniční obchod

Březnový výkon českého průmyslu a také zahraničního obchodu překonal očekávaní analytiků. „Na svědomí to má hrozba zavedení vysokých cel ze strany Spojených států, která přiměla podniky urychlit výrobu i vývoz, aby ještě stihly zásobit odbytiště před zavedením cel,“ komentuje aktuální data z Českého statistického úřadu hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

ČNB

Stanislav Šulc: Inflace padla pod dvě procenta. Snížení sazeb už téměř nic nebrání

Březnová inflace na úrovni 1,8 procenta jistě udělala mnohým radost. Pro radní České národní banky, kteří již zítra budou rozhodovat o nastavení měnové politiky nejspíš také. Snížení sazeb již opravdu nebrání nic. Tedy kromě situace ve službách a příliš složité geopolitiky. Je tedy zítřejší snížení sazeb nevyhnutelné?

Přečíst článek

Meziroční inflace zpomaluje osmý měsíc v řadě

Inflace v Česku opět zpomalila, nižší byla naposledy v březnu 2018

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně stouply o 1,8 procenta. Inflace tak zpomalila z březnových 2,7 procenta. Nižší byla naposledy v březnu 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, uvádí předběžné odhady Českého statistického úřadu. Analytici předpokládali meziroční inflaci těsně nad dvěma procenty. Konečnou hodnotu zveřejní úřad 13. května.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

guvernér ČNB Aleš Michl

Jan Bureš: Inflace bude odeznívat delší dobu. Michl nasadil lehce jestřábí rétoriku

Přečíst článek
Prezident Miloš Zeman jmenoval 8. června 2022 členy bankovní rady České národní banky.

Lukáš Kovanda: ČNB v srpnu sazby nezvedne. Na podzim ji k tomu ale dotlačí inflace

Přečíst článek
Doporučujeme