Reklama

Z Varů si Nadějné léto odnese přes půl milionu. S prázdnou neodejde ani Polívka

Goeffrey Rush, Boleslav Bolek Polívka, Benicio del Toro
ČTK

Velkou cenu v Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dostal kanadsko-íránský film Nadějné léto režisérky Sadaf Forúghíové. Za sociální drama o chlapci, který se za pomoci nového trenéra připravuje na důležitý plavecký závod, převzala Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Gratuloval jí také další čerstvý držitel Křišťálového glóbu, australský herec Geoffrey Rush.

Reklama

V Hlavní soutěži, která letos spojila hrané i dokumentární filmy, porota posuzovala 12 snímků. Velká cena Hlavní soutěže je spojena s odměnou 25 tisíc dolarů (asi 600 tisíc korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15 tisíc dolarů (asi 360 tisíc korun) dostal španělský film Musíte se přijet podívat režiséra Jonáse Trueby. Letní miniatura se čtyřmi protagonisty natočená jen ve dvou lokacích je pohledem do současné generace třicátníků ve Španělsku.

Během večera se tradičně na velkém plátně promítal sestřih s připomínkou osobností spjatých s filmem, které během roku uplynulého od minulého ročníku festivalu zemřely. Mezi českými i zahraničními režiséry, herci, skladateli a dalšími filmovými profesemi se publikum znovu loučilo třeba s Monicou Vittiovou, Jean-Paulem Belmondem, Jean-Louisem Trintignantem, Dušanem Kleinem či Antonínem Kachlíkem, nejdelší medailonek patřil teprve před pár týdny zesnulému Josefu Abrhámovi. Sestřih ukončila fotografie bývalé programové ředitelky festivalu Evy Zaoralové, jejíž skon si letos festival připomínal po celou dobu trvání.

Moderátor večera Marek Eben při zahájení ceremoniálu zmínil, že kromě filmařů si slavnostní zakončení festivalu nenechala ujít třeba tenistka Petra Kvitová, šampion MMA Jiří Procházka, golfista Rory Sabbatini nebo ministr kultury Martin Baxa (ODS). Stejně jako úvodní ceremoniál i večer zahájila projekce QR kódu, který při jeho naskenování mobilním telefonem ukázal divákům video s pozdravy tanečníků, kteří pak na scéně vystoupili. Po předání všech cen prezident festivalu Bartoška tradiční formulí prohlásil festival za zakončený a pozval přítomné na jeho další ročník od 30. června do 8. července 2023.

David Ondráčka: Vary, filmy a dotace. Bez nich to nejde

Skončily Vary, největší filmová (a lobbistická) událost roku. Rozdaly se ceny, unavení hosté odjeli domů plní zážitků. A filmů, české produkce nevyjímaje! Jak v Česku funguje financování české kinematografie pro Newstream popsal protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. V tuzemské filmové branži se podle něj ročně protočí 12 miliard korun.

Přečíst článek
 

Cenu za režii si odnesla Beata Parkanová za film Slovo. Snímek o tom, jak těžké může být dodržet slovo dané sobě i druhým v obtížné společenské situaci, vynesl cenu také Martinu Fingerovi, kterého porota za jeho roli odměnila Cenou za mužský herecký výkon. Cenu za ženský herecký výkon udělila porota Hlavní soutěže dvěma herečkám za role v gruzínsko-německém filmu Vlastní pokoj. Oceněné jsou Taki Mumladzeová a Mariam Chundadzeová.

Reklama

Diváckou cenu si odnesl dokument o legendě české rapové scény Peneři strýčka Homeboye. Snímek PSH Nekonečný příběh natočil Štěpán FOK Vodrážka a v divácké anketě bodoval od svého uvedení v začátku festivalu.

V soutěži Proxima si Velkou cenu odnáší film Zkouška umění, který o to, jak se konají talentové zkoušky na Akademii výtvarných umění natočili Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem.

Premiér Petr Fiala se svou manželkou a šéfem karlovarského festivalu Jiřím Bartoškou

Stanislav Šulc: Do Varů se vrátil ČEZ. V jiné roli, než by si všichni přáli

Aktuální dění kolem ČEZ se stává hlavním tématem rozhovorů v byznysové části karlovarského festivalu. Mnohdy debaty připomínají spíš rozpravy konspiračních teoretiků než aktivních investorů.

Přečíst článek

Zvláštní cenu poroty soutěže Proxima získal španělsko-argentinský snímek Pieta režiséra Eduarda Casanovy o velmi silném poutu mezi matkou a synem. Zvláštní uznání poroty si v této soutěži odnáší chorvatsko-srbský film Strýček David Kapace a Andriji Mardešićové.

Vedle Hlavní soutěže je Proxima druhou festivalovou soutěžní sekcí. Je prostorem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Na rozdíl od své předchůdkyně, soutěže Na východ od Západu, je Proxima otevřená tvorbě celého světa.

Snímek ze seriálu Netflixu Stranger Things, IV. série

Stranger Things jako záchrana Netflixu? Seriál má stále úspěch, rozhodne konec čtvrté řady

Očekávaná čtvrtá série kultovního seriálu Stranger Things se na Netflixu objeví na dvě části. Prvních sedm epizod se krátce po květnové premiéře okamžitě zařadilo mezi nejúspěšnější seriály Netflixu všech dob. Rozuzlení čtvrté řady jde na obrazovky a monitory v pátek 1. července. Netflix nyní prožívá zásadní období, protože ztrácí předplatitele. Stranger Things se mohou stát důležitým zachráncem, píše v analýze Stanislav Šulc.

Přečíst článek

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostal australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush. Držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a tří dalších oscarových nominací se stal během své několikadenní návštěvy filmové přehlídky oblíbeným u filmových diváků i dalších návštěvníků karlovarského filmového festivalu. Osobně uvedl tři filmy, které mu prestižní ocenění vynesly, a ochotně se účastnil debat a diskusí.

Při svém příjezdu do Varů slavil narozeniny, zazpíval mu celý Velký sál a dnes při přebírání ceny napodoboval tanečníky, kteří uvedli ceremoniál v tradiční choreografii bratří Cabanů. Úvodní věty děkovné řeči pronesl Rush v češtině a vzpomněl několik českých tvůrců jako třeba Jiřího Srnce nebo Karla Čapka.

Sedmdesátiletý Geoffrey Rush má Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Záře z roku 1996. Snímek Scotta Hickse byl zlomem v jeho filmové práci, ztvárnil v něm skladatele a klavíristu Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím.

Ocenění dostali Polívka i del Toro

Cenu prezidenta mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dostal český herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Na závěr festivalu, který se konal od 1. července, mu ji l předal Jiří Bartoška. „Čas letí, já jsem se narodil v roce 1949 a tatínek mi říkal: ty už ses narodil znárodněný,“ řekl při své děkovné řeči. Tatínek byl ochotník a měl by z mého ocenění radost, doplnil. „Krásný mladík je hříčka přírody, krásný stařec je umělecké dílo,“ citoval pak ještě z pódia básníka Johanna Wolfganga von Goethe, spjatého s Karlovými Vary, dějištěm festivalu.

Cenu získal i americký herec Benicio del Toro. Benicio del Toro byl jednou z hlavních hvězd končícího 56. ročníku festivalu, osobně na něm uvedl filmy Obvyklí podezřelí a Traffic - nadvláda gangů.

Benicio del Toro ve své děkovné řeči ocenil podporu, kterou karlovarský filmový festival projevil směrem k ukrajinským filmařům. Umožnil několika ukrajinským projektům ve fázi výroby prezentovat se v Karlových Varech namísto filmového festivalu v Oděse, který se kvůli válce na Ukrajině nemůže konat. Je pro mě čest držet cenu z festivalu, který takto pomáhá jiné kultuře, řekl.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme