Ve věku 78 let zemřel herec a prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška, uvedla mluvčí festivalu Uljana Donátová, kterou cituje server Novinky.cz. Herec se potýkal s rakovinou. Donátová řekla, že je zatím brzy na to říct, kdy a v jaké podobě se uskuteční poslední rozloučení.
Karlovy Vary vedle zavedených hvězd vítají také talentované mladé filmaře z celého světa. Nově se na jejich podporu zaměřil jeden z nejbohatších Čechů, Karel Komárek. Jeho dnes již globální loterijní společnost Allwyn spustila ve spolupráci s European Film Promotion stipendijní program pro mladé filmaře, kteří v rámci projektu Future Frames budou mít šanci na studijní cestu do Los Angeles. První vítězkou se stala Amalie Maria Nielsen z Dánska.
Karlovarský festival je v plném proudu. Již nyní je ale znát, že jde o velmi povedený ročník. Vedle až neskutečného množství lidí, které na kolonádě a ve festivalových ulicích nebylo vidět již roky, jsou toho důkazem zejména články v prestižním magazínu Variety, kterých je letos výrazně více než v předchozích ročnících. Důvod? Přijeli opravdu skvělí hosté, kteří mají co říct.
Australský herec Russell Crowe osobně uvedl v Karlových Varech film Master&Commander: Odvrácená strana světa z roku 2003. V epickém příběhu z období napoleonských válek si zahrál roli kapitána Jacka Aubreyho, která patří mezi jeho neoceňovanější. Publikum zaplněného velkého sálu hotelu Thermal herci, který v pátek obdržel cenu festivalu za mimořádný přínos světové kinematografii, aplaudovalo ve stoje.
Velkou cenu v Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dostal kanadsko-íránský film Nadějné léto režisérky Sadaf Forúghíové. Za sociální drama o chlapci, který se za pomoci nového trenéra připravuje na důležitý plavecký závod, převzala Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Gratuloval jí také další čerstvý držitel Křišťálového glóbu, australský herec Geoffrey Rush.
Skončily Vary, největší filmová (a lobbistická) událost roku. Rozdaly se ceny, unavení hosté odjeli domů plní zážitků. A filmů, české produkce nevyjímaje! Jak v Česku funguje financování české kinematografie pro Newstream popsal protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. V tuzemské filmové branži se podle něj ročně protočí 12 miliard korun.
Aktuální dění kolem ČEZ se stává hlavním tématem rozhovorů v byznysové části karlovarského festivalu. Mnohdy debaty připomínají spíš rozpravy konspiračních teoretiků než aktivních investorů.
Letní olympiáda, věrní fanoušci fotbalových Bohemians 1905, karlovarský filmový festival či fenomén divadla jsou mimo jiné mezi tématy, které dominovaly letošnímu ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Podívejte se na snímky nominované v druhé čtveřici kategorií Umění a kultura, Sport, Portrét a Člověk a životní prostředí.
Počet obětí války přesáhl v Íránu od zahájení americko-izraelských úderů 3️⃣0️⃣0️⃣0️⃣. Podle agentury Reuters to dnes médiím řekl šéf íránského orgánu forenzní medicíny.
Nejvíc prosperujícím mikroregionem v Česku je opět 🥇 Turnov v Libereckém kraji, za ním následují Luhačovice na Zlínsku a Žamberk na Orlickoústecku. Vyplývá to z druhého ročníku Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech, kterou dnes jejich zástupci představili novinářům. Nejhorší hodnocení získal Horšovský Týn na Domažlicku následovaný Bílinou na Teplicku a Podbořany na Lounsku, které byly loni v žebříčku poslední.
Policie obvinila 7️⃣ lidí a 2️⃣ právnické osoby v kauze stamilionových dotací na inovační centrum pro zakládání kancelářských objektů a vědeckých firem. Mezi stíhanými jsou tři veřejní činitelé, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Český dopravce RegioJet ❌ ukončí 3. května svoje působení na polské železnici na vnitrostátních spojích. Firma to zdůvodňuje tím, že na trhu podle ní nepanuje férové soutěžní prostředí. Zkušební provoz spustil dopravce mezi Krakovem a Varšavou loni v září a od 1. března začal jezdit v pravidelném provozu na této lince prodloužené až do Gdyně a na lince mezi Poznaní a Varšavou.
Premiér 👴 Andrej Babiš (ANO) vyzval společnosti Orlen a MOL k výraznému zlevnění cen pohonných hmot, největší tuzemští distributoři podle něj navzdory zlevnění ropy na trhu zvýšily ceny o dvě koruny na litr. Během dneška tak očekává, že ceny paliv půjdou na čerpacích stanicích dramaticky dolů.
Americká zábavní společnost Walt Disney ❌ propustí přibližně 1000 lidí, celkem jich zaměstnává asi 231 tisíc. S odkazem na informované zdroje to napsal deník The Wall Street Journal. Jde o jeden z prvních kroků pod vedením Joshe D'Amara, který v čele podniku stanul 18. března.
Skupina ČEZ bude 🤝 spolupracovat na vývoji palivových souborů nové generace pro reaktory dukovanského typu s francouzskou firmou Framatome a dalšími evropskými provozovateli. Pokračuje v aktivitách zaměřených na diverzifikaci dodavatelů paliva pro jaderné elektrárny. V Dukovanech zatím slouží ruské palivo TVEL, vloni elektrárna dostala první palivo od společnosti Westinghouse.
Stavební výroba v Česku se v únoru vrátila k růstu, meziročně stoupla o 4️⃣,1️⃣ procenta. V lednu zaznamenala meziroční pokles o 1,5 procenta po předchozích 14 měsících růstu v řadě. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Za únorovým růstem je pozemní stavitelství, inženýrské stavby zaznamenaly meziroční pokles. Meziměsíčně byla v únoru stavební produkce o 0,8 procenta vyšší.
Průmyslová výroba v Česku třetí měsíc za sebou 📉 zpomalila meziroční růst. V únoru se zvýšila o 1,3 procenta po lednovém revidovaném nárůstu o 2,7 procenta. Únorový výsledek podpořil kovozpracující či automobilový průmysl. Proti lednu se průmyslová produkce zvýšila také o 1,3 procenta, hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 1,6 procenta.
Britská ministryně zahraničí Yvette Cooperová ☝️ naléhá na úplné otevření Hormuzského průlivu i na to, aby lodě v něm mohly proplouvat bez nutnosti platit poplatky. Tato výzva od šéfky britské diplomacie podle BBC zazní v jejím projevu, v němž později během dneška představí priority britské zahraniční politiky. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes odsoudil izraelské útoky na Libanon.