Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Webbův teleskop poslal první fotku. Z dosud nejvzdálenějšího místa vesmíru

Z teleskopu Jamese Webba byl 11. července 2022 odeslán první snímek zachycující detail galaxie vzdálené čtyři miliardy světelných let
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě 10 miliard dolarů (245 miliard korun) pořídil a poslal první barevnou fotografii. Zachytil detail kupy galaxií vzdálené přes čtyři miliardy světelných let. Jedná se o snímek z nejvzdálenějšího místa vesmíru, který se dosud astronomům z NASA podařilo pořídit, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Je to první případ, kdy lidské bytosti spatřily vzdálenou kupu galaxií, jak se jevila před více než čtyřmi miliardami let v tak živých detailech, uvedl Bloomberg

Fotoaparát za 10 miliard dolarů

Snímky představují pohled na vesmír s nejvyšším rozlišením, jaký byl kdy zachycen, a demonstrují schopnosti observatoře v hodnotě 10 miliard dolarů navržené pro pozorování hluboko do vesmíru a času. Zobrazuje kupu galaxií SMACS 0723, jak se podle NASA objevila před 4,6 miliardami let, a ukazuje drobné, slabé struktury ve vzdálených galaxiích, které nikdy předtím nebyly viděny.

První snímek zachycený pomocí teleskopu Jamese Webba:

zdroj: ČTK / AP / NASA

„Pokud jste drželi zrnko písku na špičce prstu na délku paže, tak to je část vesmíru, kterou vidíte," řekl administrátor NASA Bill Nelson. 

Reklama

Slavnostního momentu zveřejnění snímku v Bílém domě se zúčastnil i americký prezident Joe Biden. „Je to nové okno do historie našeho vesmíru a dnes jsme zahlédli první světlo, které skrze něj září," řekl Biden během akce v Bílém domě v noci z pondělí na úterý. „Je to ohromující," dodal. NASA se chystá odhalit další snímky, které podle Bidena „budou historickým okamžikem pro vědu a techniku, pro astronomii a vesmírný průzkum, pro Ameriku a celé lidstvo“.

Další snímky přijdou brzy

Satelitní dalekohled – největší, jaký kdy byl vypuštěn – byl koncem minulého roku vyslán na oběžnou dráhu zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země a prošel měsíci testů, kalibrací a seřízení. Snímek zveřejněný v pondělí v Bílém domě je prvním ze série, které by měly být odhaleny NASA a Evropskou vesmírnou agenturou tento týden, zobrazující detaily hvězdných formací, galaktických kup a vzdálených planet.

Hubbleův teleskop ve vesmíru

Astronomové objevili zatím nejvzdálenější hvězdu. Je milionkrát jasnější než Slunce

Vědci z mezinárodního týmu za pomoci Hubbleova teleskopu NASA objevili zatím nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru. Hvězda, které dali jméno Earendel, což ve staré angličtině znamená „ranní hvězda“, se nachází 13 miliard světelných let od Země. Byl tak překonán rekord co se týče vzdálenosti, který dosud držela devět miliard světelných let vzdálená hvězda Icarus objevená v roce 2018. Astronomové jsou nadšeni a očekávají další poznatky o historii vesmíru.

Přečíst článek

Satelit využívá infračervené světlo, které mu umožňuje vidět dále než kterýkoli předchozí dalekohled – včetně Hubbleova teleskopu, který ten Webbův nahrazuje. Vědci doufají, že Webbův teleskop poskytne nová odhalení o tom, jak vypadal raný vesmír, jak se vyvíjejí galaxie a černé díry a jaké jsou životní cykly hvězd a planetárních systémů.

Projekt Webbova teleskopu vznikl v mezinárodní spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury. Dalekohled je pojmenován po Jamesi E. Webbovi, který byl v letech 1961 až 1968 administrátorem NASA a hrál důležitou roli v programu Apollo.

UFO - ilustrační foto

Američané evidují 400 případů UFO. O mimozemšťany prý ale nejde

Americká armáda se víc než návštěvníků z vesmíru obává o národní bezpečnost. Neidentifikované létající objekty (UFO) častěji spojuje se špionážními aktivitami zejména Číny a Ruska, prozradili zástupci armády před zástupci amerického Kongresu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Na Měsíci bude rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin (na snímku sonda Hakuto-R).

Na Měsíci bude nebývale rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin

Přečíst článek
Hlavní inženýr společnosti Axiom Space Jim Stein předvádí prototyp skafandru ve středu 15. března 2023 v Houstonu. NASA si vybrala Axiom Space, aby navrhla skafandry, které budou její astronauti nosit po vstupu na měsíční povrch, což by se mělo stát koncem tohoto desetiletí.

FOTOGALERIE: Astronauti na Měsíci dostanou nové skafandry. Můžou v nich i dělat dřepy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme