Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Američané evidují 400 případů UFO. O mimozemšťany prý ale nejde

UFO - ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Americká armáda se víc než návštěvníků z vesmíru obává o národní bezpečnost. Neidentifikované létající objekty (UFO) častěji spojuje se špionážními aktivitami zejména Číny a Ruska, prozradili zástupci armády před zástupci amerického Kongresu.

Reklama

Jeden z podvýborů americké Sněmovny reprezentantů uspořádal první kongresové slyšení na téma neidentifikovaných létajících objektů, neboli UFO, za více než 50 let. Kongresmani se mimo jiné od dvojice armádních zpravodajců dozvěděli, že databáze „neidentifikovaných vzdušných jevů“, jak zvláštní úkazy označují ozbrojené síly, nyní obsahuje asi 400 incidentů. Také znovu zaznělo, že armáda neodhalila nic mimozemského, jakkoli pro některé pozorované jevy nemá vysvětlení.

Naposledy se na půdě Kongresu slyšení o UFO konalo na přelomu 60. a 70. let v návaznosti na iniciativu tehdejšího prezidenta Geralda Forda, uvádí na svém webu veřejnoprávní rozhlas NPR. Na schůzi si kongresmani pozvali zástupce ředitele zpravodajství amerického námořnictva Scotta Braye a náměstka z ministerstva obrany Ronalda Moultrieho. Jejich vystoupení navazuje na zprávu zveřejněnou loni v létě, v níž pracovní skupina tajných služeb zdokumentovala na 140 incidentů nahlášených od roku 2004.

Dalekohled E152 ve zkušebním provozu

Český dalekohled v Chile ovládají z Ondřejova systémy vymyšlené pro pivovary a cukrovary

Čeští astronomové získali pro svá pozorování dalekohled umístěný v observatoři na hoře La Silla v jihoamerickém Chile. Pozoruhodné je, že hradecká firma, která jej modernizovala a instalovala do něj nový řídicí systém, k tomu využila technologie a komponenty, které jinak používá v pivovarech, cukrovarech, mlékárnách či lihovarech. Jsou totiž bytelné, vydrží náročné podmínky a náhradní součástky se dají vcelku snadno pořídit.

Přečíst článek

Bray kongresmany informoval, že speciální armádní databáze nyní čítá asi trojnásobek případů. Uvedl, že hlášení o záhadných létajících objektech přichází v poslední době častěji, což spojoval s lepšími senzory, rozmachem používání dronů a jiných nevojenských bezpilotních systémů a „vzdušným nepořádkem“. Nebylo přitom jasné, pro jakou část z evidovaných incidentů se dosud nenašlo vysvětlení.

Reklama

Bray podle agentury Reuters připustil, že v některých případech zatím američtí činitelé takové vysvětlení nemají. Částečně jde o případy, u kterých není dostatek dat na důvěryhodné objasnění. „Máme malou hrstku případů, kde máme více dat, a naše analýza zkrátka nedokázala plně sestavit obrázek toho, co se stalo,“ řekl Bray.

USA se nebojí mimozemšťanů, ale Rusů a Číny

Loňská vládní zpráva zahrnovala hlášení vojenských pilotů o záhadných objektech pohybujících se nevídaně rychle nebo nečekaně měnících směr letu. Autoři ovšem nezjistili žádné důkazy nasvědčující mimozemskému původu jevů. Podobný závěr zazněl i na aktuálním slyšení a kongresmani si také vyslechli, že u žádného „neidentifikovaného vzdušného jevu“ nebyly zaznamenány pokusy o komunikaci s piloty a že všechny pozorované objekty se zdály být bez posádky.

Laboratoř

Amerika přetahuje ruské vědce. Dlouze přemlouvat je nemusí

Spojené státy připravují kampaň, aby nalákaly ruské vědce a technické odborníky na práci do Spojených států. Spousta expertů však z Ruska odchází už nyní. 

Přečíst článek

Pojem UFO je tradičně spojován hlavně s představami o mimozemských civilizacích, americká armáda či Kongres se ale možná více než mimozemšťanů obávají technologické nadřazenosti či špionáže ze strany jiných států jako Čína nebo Rusko. Reuters si všímá, že podobně jako tomu bylo u loňské zprávy se i nyní pozornost soustředila hlavně na možné důsledky nevysvětlených jevů pro národní bezpečnost USA a letovou bezpečnost.

„Víme, že příslušníci našich složek se setkali s neidentifikovanými vzdušnými jevy, a protože tyto jevy představují potenciální hrozbu pro letovou bezpečnost a obecnou bezpečnost, jsme odhodláni soustředit se na snahu objasnit jejich původ,“ řekl Moultrie, který vede nově zřízený vyšetřovací tým pro jevy UAP, jak zní zkratka anglického armádního termínu. Kongresmanům sdělil, že jeho skupina musí vyvažovat transparentnost a snahu utajit citlivé informace. „Nechceme, aby potenciální nepřátelé přesně věděli, co vidíme nebo chápeme,“ řekl Moultrie při veřejné části slyšení, po němž následovalo jednání za zavřenými dveřmi.

Kongres nedávno vydal pokyn, aby jej armáda o tomto tématu informovala pravidelně. Reuters aktuální zájem zpravodajců i zákonodárců popisuje jako zlomový moment poté, co americká vláda po desetiletí ignorovala, vyvracela či zpochybňovala hlášení o „létajících talířích“ a podobných úkazech.

Hubbleův teleskop ve vesmíru

Astronomové objevili zatím nejvzdálenější hvězdu. Je milionkrát jasnější než Slunce

Vědci z mezinárodního týmu za pomoci Hubbleova teleskopu NASA objevili zatím nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru. Hvězda, které dali jméno Earendel, což ve staré angličtině znamená „ranní hvězda“, se nachází 13 miliard světelných let od Země. Byl tak překonán rekord co se týče vzdálenosti, který dosud držela devět miliard světelných let vzdálená hvězda Icarus objevená v roce 2018. Astronomové jsou nadšeni a očekávají další poznatky o historii vesmíru.

Přečíst článek

Nejnovější snímek vesmíru

Unikátní snímky Slunce. Tak blízko hvězdě ještě člověk nikdy nebyl

Evropská sonda se dostala na vzdálenost 48 milionů kilometrů. Nyní bude kolem hvězdy kroužit a v říjnu by se měla dostat dokonce na vzdálenosti pouhých 42 milionů kilometrů.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Čínská armáda pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda i nadále krouží kolem Tchaj-wanu. Cvičení má „prověřit schopnost převzít moc“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme