Umělecká senzace: Michelangelův otisk prstu byl nalezen na voskové figuríně
Velké pozdvižení v uměleckém a vědeckém světě způsobila v minulých dnech informace, že na voskové figuríně „Otrok“ od slavného Michelangela byl objeven otisk jeho prstu.
Nová vědecká analýza uvádí, že na 500 let staré voskové plastice, která se jmenuje „Otrok“, a která je připisována Michelangelovi, se nachází otisk legendárního renesančního umělce. Informovala o tom britská média i vědecký web LiveScience.
Michelangelo údajně vytvořil voskovou sochu jako studii pro daleko větší sochu, kterou plánoval pro baziliku svatého Petra ve Vatikánu. Větší dílo ale nikdy nebylo dokončeno a model v současnosti patří Victoria and Albert Museum v Londýně.
Tam byla vosková figurína vystavena, ale kurátoři ji v době neobvykle teplého jara v roce 2020 přesunuli z galerie do chladnějšího skladovacího prostoru, když bylo muzeum dočasně uzavřeno během koronavirové pandemie. O pět měsíců později kurátoři figurínu zkontrolovali a všimli si, že měnící se teploty a vlhkost změnily i složení vosku, což způsobilo, že otisk je více patrný než předtím.
A v prach se obrátí
Má se za to, že Michelangelo sošku skutečně vytvořil, proto by měl otisk prstu patřit jemu. „Je to velmi vzrušující vyhlídka, že jeden z Michelangelových otisků mohl ve vosku přežít,“ prohlásila Peta Mottureová, vedoucí kurátorka Victoria and Albert Museum.
Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony
Money
Michelangelo zničil podle Mottureové mnoho svých voskových modelů a kreseb, než zemřel. Není známo, proč nařídil díla spálit či zničit, ale jeho životopisec Giorgio Vasari se domnívá, že možná nechtěl, aby lidé věděli, co přesně se dělo při samotné přípravě, protože chtěl vypadat jako génius a odevzdával pouze dokonalá díla. Americký list The New York Times zase uvádí, že tyto práce ničil, aby zabránil možnému plagiátorství.
Plastiku „Otrok“ získalo muzeum v roce 1854. Protože vědci chtějí dokázat, že otisk prstu je skutečně Michelangelův, plánují jej porovnat s jeho otiskem na terakotové soše z roku 1530 známé jako „Dva zápasníci“.
Kresba medvědí hlavy na papíře 7x7 centimetrů se prodala za více než čtvrt miliardy korun. Stala se tak suverénně nejdražším předmětem v dražbě britské aukční síně Christie's.Da Vinciho kresba medvědí hlavy se prodala za čtvrt miliardy korun
Money
Díky dálnici D8 jste tam za chvíli. Návštěva muzea a fabriky míšeňského porcelánu je skvělý tip na výlet. A možná i dobrou investiční příležitostí.Desítky tisíc eur za talíř? Investice do Míšně mohou pomoci s inflací
Enjoy
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.