Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Rakve pro zvířata, akustické panely nebo designový nábytek. Recyklovaný odpad nachází nová uplatnění

Rakve pro zvířata, akustické panely nebo designový nábytek. Recyklovaný odpad nachází nová uplatnění
Michal Nosek pro Newstream
 nst
nst

Udržitelná budoucnost se stává stále skloňovanějším tématem. Této problematice se věnovala i soutěž Reborn design. Účastnili se jí studentky a studenti designu a architektury z českých univerzit. Odborná porota udělila ceny za ekodesign ve čtyřech kategoriích. Jejich společným tématem byl design nových výrobků z recyklovaného odpadu.

Reklama

Do ECO-designérské soutěže pro produktové designéry a architekty se letos přihlásilo téměř sto studentů ze sedmi univerzit. „Studenti znovu překonali naše očekávání. Vyzvali jsme talentované designéry a inovátory, aby se k nám připojili v úsilí o udržitelný design,“ uvedl Elias Karraa, spoluzakladatel zmíněné platformy s tím, že cílem je podpořit produkty, které jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také praktické a přitažlivé pro spotřebitele.

Použitý beton, cihly i suť jsou cenné. V zahraničí už to pochopili, říká první dáma zeleného stavebnictví

Opatrně zbourat a pak kostičky použít zase na další stavbu. Tak funguje nejen lego, ale i cirkulární ekonomika v praxi. V Česku je zatím v plenkách. I pro odborníky je těžké se orientovat v této problematice. Přínosné by určitě bylo, pokud by celý proces podpořil i stát, říká v rozhovoru pro newstream.cz letos nově zvolená předsedkyně České rady pro šetrné budovy Iveta Králová.  

Přečíst článek

Účastníci soutěže měli tři měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 procent materiálu, který by skončil jako odpad na skládce. Nápady mohli soutěžící realizovat v kategoriích designů dle čtyř materiálových výzev. Jednalo se o odpadní plast z 3D tisku, recyklované PET folie, recyklovaný sádrokarton a experimentální design mycelia, což je podhoubí s dobrými termoizolačními vlastnostmi. Výrobky z něj jsou snadno rozložitelné a splňují požadavky na originální estetiku.

Rakve pro zvířata i designový nábytek

V této kategorii zvítězil Vojtěch Vydržel s návrhem rakví a uren pro zvířata Mykofin. Porota ocenila originalitu jeho produktu po funkční i designové stránce. Rakve připomínající sarkofár umožňují důstojné, šetrné a ekologicky udržitelné rozloučení s domácími zvířaty. Výsledek studentských prací byl nejprve k vidění na výstavě na Fakultě architektury ČVUT v Praze. „Už při hlasování o cenu veřejnosti rezonoval právě projekt Mykofin. Rakve jsou ukázkou projektu, který propojuje neotřelý materiál s novou funkcí a poptávkou spotřebitelů”, shrnula Jitka Hvězdová, spoluzakladatelka Reborn Design.

Porota, která vybírala vítězné projekty byla složena ze zástupců akademické sféry, byznysu a odborníků na cirkulární ekonomiku. Kritériem byl nejen design, ale realizovatelnost výroby a i potenciál produduktů z odpadu pro uvedení na trh.

V kategorii Recyklovaný stavební materiál zvítězila diplomantka z Fakulty architektury Barbara Rakovská. Ta uspěla s akustickými a pohledovými panely Wavy Pebble, které kombinují mycelium a zbytkovou sádru z odpadního sádrokartonu. Design připomíná vlny a oblázky a je vhodný například do administrativních prostor.

„Propojení designu s principy cirkulární ekonomiky má velký potenciál k větší udržitelnosti, a to zvláště ve stavebnictví. Věříme, že cirkulární přístup by měl začínat již na začátku plánování projektů. Příkladem je naše budova Mercury, při jejíž stavbě opětovně využijeme materiály ze staré budovy, kterou rozebereme,“ uvedla k možnému využití recyklátů řekla Eva Nykodýmová, manažerka pro oblast zdraví, bezpečnosti a udržitelnosti společnosti Skanska.

Studentský upcycling v praxi. Výzva Reborn Design 2023 začíná

Odstartovala soutěž Reborn Design 2023, která vyzývá designéry, architekty a kreativce z prestižních českých univerzit, aby navrhli funkční a esteticky zajímavé produkty z odpadu. Do výzvy se zapojí téměř stovka studentů ze sedmi škol. Tvořit budou z recyklovaného PET, plastového odpadu z 3D tisku, sádrokartonu a mycelia.

Přečíst článek

Odpadní materiál vzniká i v 3D tisku. „Při formování strategie udržitelnosti nám 3D tiskařská komunita dala jasný úkol, a to vyřešit jak efektivně nakládat s odpadem. Tuto výzvu jsme mimo jiné předali studentům v rámci Reborn Design,“ dodal při vyhlášení Vladimír Víšek z Prusa Research.

Právě návrhům v kategorii Mix odpadních plastů z 3D tisku dominoval hravý design a v kategorii zvítězily Tereza Johnová a Antonie Varju. Studentky odpadní výtisky přetavily v barevný ping-pongový set. V této kategorii znovu uspěl Vojtěch Vydržel s deskou pro osoby se sníženou mobilitou, které mají potíže s přesouváním mezi invalidním vozíkem a postelí.

Studenti, kteří se zúčastnili soutěže vymysleli druhý život i samostatnému plastu a vytvořili produkty, jejichž výroba dává ekologický i ekonomický smysl. „Využijeme je v místech prodeje našich výrobků nebo jako funkční prvky na letních festivalech, například Colors of Ostrava“  řekl k možnostem využití Štěpán Michlíček, generální ředitel BAT. Tam se může uplatnit například festivalový stolek na nápoje.

ESG

David Ondráčka: ESG, ale kde jsou S a G?

Principy udržitelného podnikání ESG (Environmental, Social, Governance) jsou realita dnešního byznysu. Nutnost i trend, který se nezastaví, podmínka bank na financování, postupné povinné reportování. Ale stojí za přemýšlení, jestli se vše nezužuje jen na ono E, kde se všechno točí kolem uhlíkové neutrality a reakce na klimatické změny. Kde jsou jasné strategie a kroky u pilířů S a G? Není to jen hra na sociální ohledy a governance (v češtině se to nesnadno výstižně překládá)? Jasno v tom není, ale bez toho se pak nejedná o ESG.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme