Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Netflix, HBO i Disney chtějí české diváky. Jak zareaguje Nova a ostatní?

Případ Roubal
Voyo / Nova TV
Stanislav Šulc

Do Česka v nadcházejících měsících zamíří tři globální streamovací služby. Doplní tak nabídku interaktivních televizí v čele s Netflixem. Reagovat na to musí také tuzemské stanice. Nova proto tlačí své Voyo a má s ním velké plány. Jaký bude boj o diváka, který se stale více odklání od tradiční televize a zábavu hledá aktivně sám?

Reklama

Kdo si v průběhu vánočních svátků zapnul Netflix a používá českou verzi této streamingové služby, ten si mohl okamžitě pustit letošní dokument Karel o největší popové ikoně Karlu Gottovi. Globální streamingová služba přinesla nejnavštěvovanější český dokument všech dob pouhé dva měsíce po premiéře, a šlo tak o malý dárek Netflixu tuzemským uživatelům. 

Ale jde také o další důkaz toho, že internetová televize má o české diváky zájem. Sice na první český film či seriál "z originální produkce Netflixu" zatím stále čekáme, nabídka tuzemských titulů je díky spolupráci s distribučními společnostmi již velmi solidní. A z letošních snímků se vedle Karla mohou diváci podívat například na povedenou komedii Shoky a Morty: Poslední velká akce.

Walt Disney

Akcie Walta Disneyho letos padají. Šance zbohatnout?

Zatímco největší akciové indexy si letos připsaly skoro 30 procent, papíry The Walt Disney Company od ledna spadly o více než deset procent. Má cenu prodat, držet, nebo nakupovat?

Přečíst článek

Netflix v Česku funguje téměř šest let a od té doby se mu podařilo přilákat statisíce tuzemských uživatelů. Potenciál je však daleko vyšší. Podle letošních dat Českého statistického úřadu využívá některou z obdobných placených služeb více než deset procent populace. Velká šance je zejména mezi mladšími diváky, kteří podle Nielsen Admosphere sledují klasickou televizi výrazně méně než vyšší ročníky, navíc jejich podíl mezi pravidelnými diváky běžného vysílání soustavně klesá.

Streaming Wars po česku

Jednou z podstatných byznysových událostí roku 2022 tak bude nový boj o českého diváka. Až doposud se o něj praly zejména tři tuzemští hráči - Česká televize, Nova a Prima. Nyní ale tento boj dostane zcela novou podobu.

V průběhu nadcházejících měsíců se totiž do Česka oficiálně dostanou hned tři globální streamovací služby, které nabídnou desítky tisíc filmů a seriálů od nejlepších tvůrců a produkcí z celého světa. Půjde o HBO Max, Sky Showtime a Disney Plus.

SkyShowtime je společnou streamovací službou zábavních kolosů Comcast Corporation a ViacomCBS, kterou připravily pro evropský trh. Služba nabídne filmy a seriály od značek patřících pod křídla NBCUniversal, Sky a ViacomCBS. K nejznámějším filmovým řadám, které by tak diváci měli dostat patří například Mission: Impossible (Paramount) nebo Rychle a zběsile (Universal).

Logo SkyShowtime

Do Česka vstupuje nová streamovací služba

Ani Disney +, ani HBO Max. Českým divákům se ještě před těmito prémiovými streamovacími službami představí SkyShowtime, která nabídne tisíce hodin zábavy od celé řady studií.

Přečíst článek

„SkyShowtime nabídne více než 10 tisíc hodin toho nejoblíbenějšího obsahu od nejlepších tvůrců z celého světa. Nová služba přinese každý měsíc zbrusu nové pořady, premiérové filmy či televizní seriály, které doplní kvalitní knihovna časem prověřených šlágrů televizní i filmové tvorby. Nebude chybět ani obsah pro děti a rodiny,“ uvádí mluvčí projektu Hana Růžičková.

HBO Max, která nahradí stávající HBO Go, je videotékou společnosti Time Warner a také nabídne desítky tisíc hodin prvoligové zábavy v čele s filmy studia Warner Bros.

 „HBO Max přichází do Evropy a přináší s sebou ty nejlepší filmy a televizní pořady, které za 100 let své existence vytvořila společnost Warner Bros., společně s pořady od HBO, Max Originals, DC a Cartoon Network,“ řekl Johannes Larcher, ředitel HBO Max International. „Od Zpívání v dešti přes Matrix, Hru o trůny, Mare z Easttownu, Letušku, Super drbnu, Supermana a Jokera až po Bugse Bunnyho a Scooby Doo, u nás si opravdu každý člen rodiny najde něco, co se mu bude líbit a přinese mu vynikající divácký zážitek,“ dodal Larcher. Jedním z lákadel bude uvádění áčkových filmů pouhých 45 dní po premiéře v kinech.

Čekání na Disneyho

Zatím nejvíce v mlze je tuzemské uvedení Disney Plus. Ta nabízí velmi širokou paletu pořadů a filmů pro mladší publikum, ale čím dál více se snaží lákat také starší diváky, což nejnověji potvrdila mimořádně dobře přijatá minisérie Petera Jacksona Get Back o rozpadu legendárních The Beatles.

HBO Max odstartuje v Evopě

HBO Max nabídne premiéry filmů krátce po kinech i v Česku

Očekávaný vstup globální videotéky na český trh zatím stále nemá pevné datum. Důležité detaily ale již HBO zveřejnilo. Je mezi nimi i distribuční revoluce: velké filmové hity budou k dispozici pro domácí sledování již 45 dní od premiéry namísto dosavadních 90. 

Přečíst článek

Podle oficiálních informací by se videotéka studia Walt Disney měla u nás spustit "v létě roku 2022", nicméně Disney již několikrát tento termín posunul a vzhledem k velikosti českého trhu pro něj toto v pandemické době jistě nepatří k prioritám.

A co na to Češi?

Na trend, kdy se diváci dívají na konkrétní seriály a filmy na svých oblíbených videotékách, se snaží naladit také tuzemští tradiční hráči na poli televizní zábavy. Nova, Prima i veřejnoprávní ČT již všechny nabízejí možnost pustit si některé (či všechny) původní pořady. Zatím však žádná z videoték nenabízí zkušenost známou z globálních služeb.

Nejdále je Nova, která své Voyo stále více proměňuje v moderní videotéku typu Netflix. Voyo je postaveno na předplatitelském modelu a od letoška se s ním Nova snaží pracovat z diváckého hlediska daleko atraktivněji. Nabízí přednostně vysílání exkluzivního obsahu, který se v běžné televizi neobjeví vůbec nebo později.

Hlavním trumfem předvánoční sezony se stala trojdílná minisérie Případ Roubal, která se kvalitativně blíží standardní produkci "Netflix Originals". Ostatně inspiraci Netflixem Nova nijak nezastírá a tento produkční směr označuje za Voyo Origiál. Již v polovině ledna pak Voyo nabídne další potenciální hit - minisérii Guru.

Seriál Kolo času od Amazon Prime Video
video

Amazon se vrátí do Česka. Natočí tu i druhou řadu Kola času

Fantasy seriál Kolo času podle stejnojmenné knižní ságy se stal historicky největším filmovým projektem u nás. Amazon tu natáčel 163 dní a utratil kolem dvou miliard korun.

Přečíst článek

Prima se svou videotékou iprima.cz pracuje zatím konzervativně a za měsíční poplatek v tuto chvíli nabízí online velkou část televizního obsahu s tou výhodou, že se divák vyhne reklamám.

Velký potenciál pak přirozeně má videoarchiv České televize. Veřejnoprávní stanice postupně digitalizuje desítky tisíc pořadů, které má za desítky let působení. Vedení stanice dlouhodobě uvažuje o zpoplatnění iVysílání, jedná se však o hraniční krok, který by mohl narazit kvůli tomu, že je televize placená z koncesionářských poplatků. Na svou moderní podobu tak iVysílání zatím čeká stejně jako například na aplikaci pro Apple TV.

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Big Tech firmy chtějí do herního průmyslu. Zatím jim to moc nejde

Netflix koupil první herní studio a Amazon konečně vydal svou očekávanou onlinovku Nový svět. Naplní se konečně predikce, že Big Tech firmy začnou vydělávat na herní branži?

Přečíst článek

David Baszucki

Akcie herní společnosti Roblox vystřelily o třetinu za pouhou půlhodinu

Firma reportovala za třetí kvartál skvělé výsledky. Tržby vyrostly dvojnásobně, nahoru jde také počet předplatitelů a finanční odměny uživatelů. Od vstupu na burzu letos na jaře akcie Robloxu vyrostly o 60 procent.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Programový ředitel České televize Milan Fridrich

Šéf programu ČT Fridrich: Docent je hit, už chystáme druhou řadu. Maďaři natočili vlastní Most

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme