Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejlepší pas na světě mají poprvé Spojené arabské emiráty. Jak je na tom ten český?

The View at the Palm
Zdeněk Pečený / newstream.cz
Dušan Kütner
duk

Srovnání nejlepších cestovních pasů na světě co se týče možností cestování letos ovládl doklad vydávaný obyvatelům Spojených arabských emirátů. Jde zároveň o „skokana roku“, neboť loni skončil až 32., k čemuž mu pomohlo i otevírání se převážně muslimské země světu a jeho pravidlům. Český cestovní doklad si i letos vedl velmi dobře, neboť patří ke světě ke špičce, vyplývá z indexu daňové a imigrační poradenské společnosti Nomad Capitalist, který zveřejnil server CNBC.

Reklama

Spojené arabské emiráty mají podle nového indexu pro letošní rok „nejsilnější“ cestovaní pas na světě. Země vyskočila z děleného 32. místa v loňském žebříčku na první místo. Pas Emirátů se dostal do čela žebříčku, protože umožňuje bezvízové ​​cestování do většiny zemí světa (celkem 181), nemá žádné daně z příjmu a je stále více vidět na světové scéně, díky čemuž je atraktivní pro občany aspirující na globální digitální nomády, tedy lidi, kteří mohou a jsou ochotni pracovat z jiné země než své rodné, uvedl CNBC.

Dubaj obnovila program létajících taxíků od společnosti Joby Aviation.

VIDEO: Dubaj jako z kultovního sci-fi Blade Runner. Chystá elektrické létající taxíky

Dubaj láká návštěvníky především svou progresivní architekturou. Nyní se ale bohatý městský stát ve Spojených arabských emirátech rozhodl oprášit další futuristický plán a obnovil plán na komerční spuštění létajících taxi, a to již v roce 2026, uvedla agentura Bloomberg. Podívejte se i na video, jak takzvané létající taxi fungují.

Přečíst článek

Česká republika se umístila společně s Německem na šestém až sedmém místě. Loni obsadila ještě s Portugalském šesté až osmé místo.

SAE rozšířily počet bezvízových zemí o více než sto

„SAE jsou vítězem desetiletí. Za posledních deset let přidaly možnost cestovat do 106 nových zemí bez víz, což je úžasné číslo,“ uvedla ředitelka provozu a obchodu Nomad Capitalist Jovana Vojinovičová. Roli v bodování indexu hrálo i to, že má nulovou daň z příjmu, podotkla.

Reklama

Večerní pohled na Dubaj a její nejznámější ikonu Burdž Chalífa

Dubaj už láká turisty i na dostupnější a levnější alkohol

Dubaj zrušila třicetiprocentní daň z alkoholu a vyžadovat přestala i poplatek za licenci nutnou k nákupu alkoholu v nákupních a turistických centrech. Na sociálních sítích to oznámily firmy African+Eastern a MMI, což jsou v Dubaji dva největší dodavatelé alkoholických nápojů. Krok má podle nich podpořit odvětví turistiky. Změny ve zdanění začaly platit v neděli, zkušebně zatím na rok, informují místní média.

Přečíst článek

„Vnímání země se za poslední rok zlepšilo díky přílivu bohatých a slavných lidí, kteří se tam přestěhovali,“ řekla. Ještě před několika lety by její klienti podle ní říkali: „Nejsem si jistý, jak je země bezpečná“ nebo „Slyšeli jsme něco o jejich zákonech“, narážející na přísná pravidla převážně muslimské země, například zákaz alkoholu.

Top 20 nejsilnějších pasů na světě

země (pořadí v roce 2022) body země (pořadí v roce 2022) body
1. Spojené arabské emiráty (32.-35.) 111 9.-11. Nizozemsko 106
2.-3. Lucembursko (2.) 108 12.-15. Norsko (18.-22.) 106
2.-3. Švýcarsko (4.-5.) 108 12.-15. Island (18.-22.) 106
4.-5. Irsko (3.) 108 12.-15. Belgie (4.-5.) 106
4.-5. Portugalsko (6.-8.) 108 12.-15. Malta (17.) 106
6.-7. Česko (6.-8.) 107 16.-18. Litva (25.) 105
6.-7. Německo (12.-15.) 107 16.-18. Itálie (11.) 105
8. Nový Zéland (18.-22.) 107 16.-18. Lotyšsko (23.-24.) 105
9.-11. Švédsko (2.) 106 19.-20. Dánsko (12.-15.) 105
9.-11. Finsko (6.-8.) 106 19.-20. Slovensko (18.-22.) 105

zdroj: CNBC, Nomad Capitalist

Lidé si ale pomalu začali uvědomovat, že SAE mají velmi liberální vízovou politiku a cizinci a investice jsou velmi vítáni. Do značné míry jsou SAE cílovou destinací pro většinu lidí, kteří mají své firmy založené na kryptoměnách,“ dodala.

Migrace po světě stoupá

Ve světě se podle Vojinovičové stěhuje stále více lidí, a nejsou to jen digitální nomádi, kterým technologie umožňují pracovat prakticky odkudkoli. Stále více se i důchodci snaží přestěhovat do zemí, které mají lepší zdravotní péči a větší osobní svobodu.„Svoboda bude v příštích několika letech stále více zdůrazňována, zejména u seniorů. Pozorujeme masivní imigrační vlny z určitých zemí a celý tento pohyb vede Kanada,” dodala.

Metropole podle velikostí bytů: Praha zaostává za většinou světa. Ale pořád je lepší než Paříž, Moskva či Bangkok

Praha co do velikostí bytů zaostává za většinou světa. Ale pořád je lepší než Paříž, Moskva či Bangkok

Jestli toužíte po opravdu velkém domově, měli byste se přestěhovat do Canberry, Káhiry či Ottavy. Podle analýzy britské firmy Buildworld mají byty a domy v těchto hlavních městech největší průměrnou obytnou plochu na světě. Praha se nachází ve spodní části žebříčku, daleko za metropolemi Indie, Filipín a dokonce i Papuy Nové Guineje. A která hlavní města jsou na tom nejhůře?

Přečíst článek

Kanada pravidelně vedla žebříček pasů, ale její hodnocení letos kleslo kvůli ztrátě bodů ve dvou kategoriích: vnímání Kanady ve světě a pocitu osobní svobody. To bylo způsobeno incidenty, jako bylo věznění demonstrantů zapojených do protestů zvaných Konvoj svobody, řekla Vojinovičová. Protesty loni na začátku roku vyvolalo vládní nařízení, že proti COVID-19 mají být očkováni nezbytní pracovníci v dopravě, jako jsou řidiči kamionů. Prudký nesouhlas lidí na několik týdnů zablokoval centrum metropole Ottawy a na čas komplikoval situaci i v jiných městech.

Nejhorší pasy v roce 2023:

země body země body
190. Etiopie 35 195.-196. Eritrea 32
191. Libye 34 195.-196. Pákistán 32
192. Sýrie 33 197. Irák 30
193.-194. Somálsko 33 198. Jemen 30
193.-194. Severní Korea 33 199. Afghánistán 27

zdroj: CNBC, Nomad Capitalist


Jak funguje žebříček?

Na rozdíl od jiných žebříčků, které se zaměřují výhradně na bezvízové ​​cestování, Nomad Passport Index 2023 posuzuje pět faktorů, z nichž každý má jinou váhu:

  • počet zemí pro bezvízové cestování (50 procent)
  • výše daní (20 procent)
  • vnímání země v zahraničí (10 procent)
  • možnost získání dvojího občanství (10 procent)
  • svoboda projevu, vyznání a pohybu, míra proticovidových opatření (10 procent)

Andorra se stává novým daňovým rájem pro digitální nomády

Dubaji roste konkurence. Andorra se stává novým daňovým rájem pro digitální nomády

Influenceři, youtubeři či hráči elektronických sportů: Andorra láká díky svému výhodnému daňovému systému a příznivým životním podmínkám lidi, kteří si vydělávají aktivitami na internetu. Cílem tohoto malého knížectví v Pyrenejích je stát se místem, kde se daří internetovým profesím, píše agentura AFP.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Mešita šejka Zayeda

Bílé pláže i monumentální mešita. Zapomeňte na Dubaj, letos se létá do Abú Dhabí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme