Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejezte blbě s Pavlem Maurerem: Od guláše přes smažák až k falafelu. Stravovací návyky Čechů se lepší

Pavel Maurer
Se svolením Pavla Maurera
Petra Jansová

Pavla Maurera zná každý milovník dobrého a kvalitního jídla. Kromě gastronomických bedekrů a festivalů si jeho jméno lze spojit i s mottem „Nejezte blbě“, kterým bude Pavel Maurer inspirovat i čtenáře byznysového serveru Newstream. Maurerův gastroseriál plný vůní a chutí startujeme rozhovorem s tímto českým gurmetem.

Reklama

Jedí Češi stále „blbě“?

Lepší se to. V dlouhodobých statistikách patří mezi naše evergreeny sice stále klasika: řízek, svíčková, vepřo knedlo zelo, guláš či smažák, ale hlavně mladší generace už směřuje spíše k burgerům, falafelům, hummusu, italské, řecké a vůbec středomořské gastronomii. Ne, že by to byla vždy lehčí jídla, ale jsou každopádně jiná.

Jakých největších nešvarů se Češi v jídle dopouštějí?

Jíme rychle. Solíme ještě dříve, než pokrm vůbec ochutnáme. Nevadí nám horší kvalita, zato oceňujeme větší porce.

Jak ušetřit na jídle, ale nešetřit na sobě. Jíst skromně je sexy

Snaha uvařit co nejlevněji se stává s ohledem na inflaci aktuálním trendem řady domácností. Tzv. skromné jídlo by ale bylo gastronomickým trendem i bez napjaté ekonomické situace. Špičkoví šéfkuchaři se na základní a prosté suroviny zaměřují už pár let. V mrkvi, celeru, bramborách, zelí, fazolích nebo květáku vidí potenciál, který – bohužel – zatím zůstává řadě běžných smrtelníků skryt. Vařit levně si žádá kuchařské zkušenosti a ochotu učit se.

Přečíst článek

Češi příliš solí a jídlo do sebe hrnou

Na co se chcete ve vašich textech zaměřit? Na osvětu?  

Nejsme zase tak úplně jiní než jiné národy. Každá země má své zvyky a zlozvyky. Tradice jsou nesmírně důležité, tak proč by nám nemělo chutnat to, co měli rádi naši prarodiče? Nicméně, je dobré zkoušet nové věci, dát prostor jiným chutím a zážitkům. 

Hodně času trávíte ve Španělsku. Jak moc se liší vztah k jídlu Španělů od Čechů?

Španělé rádi a často snídají jamón (sušená šunka), který si naloží na opečený chléb potřený rajčetem a olivovým olejem. Na oběd většina restaurací otevírá nejdříve hodinu po poledni, na večeři přicházejí hosté nejdříve po deváté večer. Čím více na jihu jste, tím je to později. Když si objednáte kávu, znamená to, že se chystáte zaplatit a odejít. Víno k jídlu je samozřejmost. Jedí poměrně pomalu a déle než my. Ať už jste v obchodě, u řezníka či v restauraci, nikoho neudivuje, že probíráte jídlo do podrobností a nikdo vám „nedýchá na záda”, abyste to urychlili. Každý respektuje, že je třeba si o jídle i potravinách pořádně promluvit. 

Zdeněk Pohlreich

Pohlreich: Krize nastane, až prázdné podniky nebudou chtít ani Vietnamci

Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky. Jen převlékl kabát. Nově se s ním budou potkávat diváci Novy. Tentokrát ale nebude zachraňovat podniky před krachem, ale vybírat ty nejlepší. O českou gastronomii se neobává, i když jak říká nyní je gastro byznys jako jízda na tygrovi.

Přečíst článek

Šetrnost a udržitelnost se bude letos řešit ještě víc

Jaké budou gastronomické trendy letošního roku?

Některé skutečně významné a slavné světové podniky přešly na vegetariánskou kuchyni. Jiné trendové restauranty přestaly nabízet tuňáky, mořské ježky a další pochutiny, co se objevují na seznamech ohrožených druhů. Několik slavných michelinských restaurací omezilo otevírací dobu a někdo bohužel „zatáhl roletu” natrvalo. Šetrnost a udržitelnost je bezesporu zvláště letos ještě významnější než v minulosti. Říká se, že když nastává v Spojeném království ekonomická krize, vždy vzroste poptávka po luštěninách. Nejsou drahé, při namáčení zvětší objem a bezpečně zasytí. A navíc, jsou přece zdravé, že?

La Degustation Bohême Bourgeoise je jedna ze dvou restaurací v Česku s michelinskou hvězdou.

Chcete v Česku michelinskou hvězdu? Zaplaťte miliony, jinak máte smůlu, říká Michelin

Česko by mohlo přijít o restaurace s michelinskou hvězdou, nově totiž musí jednotlivé země společnosti Michelin platit poplatek deset milionů korun za tři roky. Firma Michelin, která vydává průvodce od roku 1900, plánuje uzavřít smlouvy se státními agenturami, aby ho pomohly financovat. V Česku je to agentura CzechTourism, definitivní rozhodnutí, zda stát částku zaplatí, ale záleží na ministerstvu pro místní rozvoj. Píše o tom server Seznam Zprávy.

Přečíst článek

A jak dopadne aktuální makroekonomická situace na tuzemskou gastronomii?

Mnoho restaurací, i těch dobrých, skončilo. Také jich dost nových vzniklo. Jisté je, že se zdražuje, a ještě to nekončí. Restaurace utrácejí, stejně jako my všichni doma, víc za vodu, energie, nájem a především za suroviny. Gastronomie navíc patří k oborům, z nichž v době covidového šílenství zběhlo tisíce zaměstnanců, kteří se již nechtějí vrátit zpět. Pokud mám mluvit jen za sebe - dnes mnohem pečlivěji zvažuji, ve které restauraci se najím, komu věřím, že má kvalitní suroviny, jak budu tolerantní k obsluze, jejíž kvalita nejen u nás, ale globálně značně klesla a zda vynaložené peníze jsou v souladu cena/výkon.

Pavel Maurer 

Novinář, který se přes dvacet let věnuje gastronomii. Vydává průvodce po tuzemských restauracích, nazvaného Maurerův výběr Grand Restaurant. Pořádá Prague Food Festival a zimní Grand Restaurant Festival. Měl vlastní pořad Nejezte blbě! na Radiožurnálu.

Ani pět titulů nejlepší restaurace na světě nepomohlo. Kodaňská Noma zavírá krám

Pětkrát byla nejlepší restaurací na světě. Teď kodaňská Noma zavírá krám

Jestli bylo v kodaňské luxusní restauraci Noma, pětkrát vyhlášené jako nejlepší na světě, těžké získat rezervaci, od ledna 2025 už to bude zhola nemožné. Vyhlášená restaurace oznámila ke konci příštího roku konec, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Thajsko 2023

REPORTÁŽ: V Thajsku stojí Red Bull sedm korun. A taky je to krásná země

Thajsko bývalo rájem batůžkářů. Po pandemii se však otevřelo všem turistům, k čemuž přispívají také přímé lety z Prahy do provincie Krabi. Stojí to za to? Jednoznačně ano.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

pizza

Gastronomickému světu vládnou pevnou rukou tři kuchyně. Proč jsou tak úspěšné?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme