Nejdražší dům v Americe. „Picasso” mezi rezidencemi v luxusní čtvrti Bel Air se opět zapíše do realitních dějin

Dvakrát se zapsal do historie realitního trhu v USA jako nejdražší prodaný dům na trhu a nyní se tak zřejmě stane potřetí. Řeč je o rezidenci ze třicátých let zvané Casa Encantada v luxusní čtvrti Los Angeles Bel Air, která se nyní ocitla na trhu s cenovkou 250 milionů dolarů (asi 5,43 miliardy korun), napsal deník The Wall Street Journal.
Casa Encantada o obytné rozloze 3700 metrů čtverečních, postavená během hospodářské krize, je jedna z nejvýznamnějších nemovitostí v Los Angeles. Dům se zhruba 8,5 akry pozemků již v minulosti dvakrát vytvořil rekord jako nejdražší soukromý dům prodaný v USA - poprvé v roce 1980 a poté znovu v roce 2000, uvedl The Wall Street Journal.
Stále rostoucí trh s nemovitostmi v Dubaji dosáhl nového rekordu. Na prodej je nejdražší dům, či spíše zámek ve stylu Versailles, za 204 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy korun). Mramorový palác, který mimo jiné zdobí 700 tisíc plátků zlata, kupole na stropech, garáž pro 15 aut či akvárium s mořským korálem o objemu 80 tisíc litrů, si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.
FOTOGALERIE: Nejdražší dům v Dubaji. Magnát jej prodává za miliardy, zdobí jej statisíce plátků zlata
Reality
Nyní se jeho současní majitelé, miliardář a finančník Gary Winnick a jeho manželka, umělkyně a spisovatelka Karen Winnicková, pokoušejí dosáhnout rekordu potřetí, neboť nemovitost dali na trh za potenciálně rekordních 250 milionů dolarů. Současný americký rekord ve výši zhruba 240 milionů dolarů byl stanoven v roce 2019, kdy titán hedgeových fondů Ken Griffin koupil penthouse na newyorské Billionaires' Row.
Dům vlastnil i hoteliér Conrad Hilton
Casa Encantada je jednou z malé sbírky „trofejních" realit v Los Angeles, o čemž svědčí i jména bývalých majitelů. Mezi nimi byl i hoteliér Conrad Hilton či miliardář, filantrop a bývalý majitel nadnárodní potravinářské firmy Dole Food David Murdock.
„Dům má na trhu pozici jako Jackson Pollock nebo Pablo Picasso v umění, zcela oddělený od zbytku trhu a stojící ve své vlastní lize. Pro mě je to umělecké dílo a já mohl být jeho správcem," prohlásil jeho současný majitel, 75letý Winnick.
Kultovní módní návrhář Tommy Hilfiger je nejen zdatný v módním byznysu, ale i v tom realitním. Ani ne po půl roce prodal své luxusní sídlo v Palm Beach na Floridě za 41,4 milionu dolarů (asi 910 milionů korun), tedy o 4,5 milionu dolarů (99 milionů korun) více, než za něj v lednu zaplatil, uvedl deník The Wall Street Journal.
Tommy Hilfiger jako zdatný realitní investor. Po půl roce prodal dům za miliardu, vydělal sto milionů
Reality
Po vjezdu hlavní branou vede mírně stoupající zakřivená příjezdová cesta kolem impozantních trávníků po obou stranách až k hlavnímu vchodu s fontánou. Vchod do domu se nachází pod neoklasicistním portikem. V domě je 40 pokojů a tři kuchyně a dalších dvacet místností původně určených pro služebnictvo a sloužící jako šatny či úschovna šperků.
Nechybí ani vinné sklepy v suterénu. Pokoje byly původně obložené vzácnými dřevy, jako je anglický platan a černý ořech, a zařízené francouzskými malbami z 18. století, starožitnými hodinami a staletým čínským porcelánem.
Rekonstrukce za desítky milionů
Hilton vlastnil a žil v rezidenci v letech 1950 až 1979, po jeho smrti ji koupil Murdock za tehdy rekordních 12,4 milionu dolarů. Od něj jej pak koupil současný majitel v roce 2000 za rovněž v té době nejvyšší realitní částku 94 milionů.
Miliardář Stephen Deckoff koupil dva soukromé ostrovy na Amerických Panenských ostrovech, které dříve vlastnil již zesnulý sexuální delikvent a finančník Jeffrey Epstein. Jako první zprávu přinesl americký Forbes.
Hříšné ostrovy z Epsteinovy pozůstalosti koupil miliardář Deckoff. Dostal obří slevu
Leaders
Winnick poté nechal dům za desítky milionů dolarů zrekonstruovat včetně zavedení moderních typů vytápění, klimatizace a rozvodů. Winnick také dům zaplnil díly ze své rozsáhlé umělecké sbírky, která obsahuje díla klasických francouzských impresionistů i moderních umělců jako Cy Twombly a Edward Hopper.
Trh s luxusními nemovitostmi v Los Angeles přitom v posledních měsících zpomalil, protože prodejci se potýkali s novou daní z převodu při prodeji luxusních domů. Velké nabídky však zcela nezmizely. Minulý měsíc tak například zpěváci Beyoncé a Jay-Z zaplatili asi 200 milionů dolarů za usedlost v Malibu.
Jedna z nejúspěšnějších popových zpěvaček v historii Cher se již na podzim rozhodla prodat své honosné sídlo v neorenesančním stylu v celebrity milovaném Malibu na pobřeží Tichého oceánu v Kalifornii. Původní cena 85 milionů dolarů (asi 1,81 miliardy korun) se ale zdála být příliš, a tak se dům se sedmi ložnicemi a devíti koupelnami nyní nabízí se slevou deset milionů dolarů, uvedl deník The Wall Street Journal. Podívejte se na prodávané sídlo ve fotogalerii.
Cher prodává neorenesanční sídlo na Malibu. I přes slevu vyjde na půldruhé miliardy
Reality
Filmová hvězda a držitelka Oscara Sandra Bullocková není jen jedinečná herečka a producentka - je i schopná podnikatelka v realitách. Luxusních nemovitostí vlastní řadu a nedávno prodala jednu z nich, avokádový ranč v jižní Kalifornii, za v přepočtu 128 milionů korun. A rozhodně na prodeji neprodělala.
Sandra Bullocková prodala svůj utajený avokádový ranč za 5,6 milionu dolarů
Enjoy
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.