Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

REPORTÁŽ: Kultovní thajská pláž Maya Bay je znovu krásná jak před lety. Kazí to však zákazy a omezení

Thajské pláže jsou po pandemii znovu plné turistů
Zdeněk Pečený / Newstream
Zdeněk Pečený

Pláž Maya Bay v roce 2000 proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem. Davy turistů, které následovaly, přinesly křehký ekosystém na pokraj kolapsu. Pláž se musela uzavřít na téměř čtyři roky. A když se letos v lednu otevřela, ukázalo se, že to již nebude stejné. Po sedmi měsících od otevření navíc přišlo další uzavření. Zatím dočasné.

Reklama

Bylo krátce po 11. hodině dopoledne jednoho lednového rána a my se vylodili na druhé straně thajského ostrava Phi Phi Lee, kde leží slavná Maya Bay. Bylo to teprve pár týdnů od chvíle, co thajské úřady poprvé od června 2018 otevřely jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi. Ta musela projít rozsáhlým rehabilitačním programem.

Davy turistů necelou hodinu před polednem již kráčely po dřevěném chodníku od kotviště směrem ke slavné pláži, ostré sluneční paprsky na stezku prosvítaly skrz koruny stromů a palem, na horizontu se tyčily vápencové monolity jako by pluly nad vodní hladinou.

V dálce zátokou vždy plavou žraloci černocípí, jejichž ploutve se občas zablesknou nad hladinou. Tito žraloci jsou pro člověka neškodní, jejich populaci výrazně pomohla dlouhá uzavírka pláže.

Reklama

Úzký chodník se prohýbal pod náporem návštěvníků plahočících se na slavnou pláž s bílým pískem a průzračnou vodou. Telefony nachystány k rychlé selfie. Pokud chce turista mít pláž pouze pro sebe jako DiCaprio, musel by dorazit v 7 hodin ráno, alespoň to tvrdí průvodci.

REPORTÁŽ: V Thajsku vrcholí turistická sezona. Hoteliéři optimismem zrovna nehýří

Thajská ekonomika je závislá na příjmech z turismu, ale zároveň se snaží vyhnout nekontrolovatelnému nárůstu nových případů nemoci covid-19. Hlavní sezóna tam právě vrcholí, a ačkoliv thajská vláda turisty za přísných podmínek do země pouští, hoteliéři radostí zrovna nesrší.

Přečíst článek

Pryč jsou časy, kdy lodě mohly kotvit přímo na slavné pláži. Ta je nyní bedlivě střežena. Do vody se může jen po kotníky. Pokud se někdo odváží zabrousit dále než dva kroky do vody, čeká ho hlasité hvízdnutí strážce parku. Ten sedí ve věži schované mezi stromy nad pláží. Téměř všude platí také zákaz kouření. Za opakované porušení pravidel hrozí pokuta.

Rychločlunem za hodinu

Pro thajské úřady není skloubení turismu a ochrany přírody jednoduché. Cestovní ruch přispíval před pandemií Covidu k thajskému HDP zhruba 20 procenty. „Nejlepší řešením pro přírodu by bylo, že sem nikdo nepřijede,“ říká o pláži Maya Bay mořský biolog Thon Thamrongnawasawat. I vědci si ale uvědomují, že příjmy z turismu Thajsko potřebuje, a tedy nutné hledat kompromisy. Thamrongnawasawatovi se připisuje zásluha za to, že v roce 2018 přesvědčil úřady k uzavření zátoky s pláží na dobu neurčitou. Kvůli ekonomickému významu turismu šlo tehdy o kontroverzní rozhodnutí.

Jakub Mareš, kuchař v Thajsku

Český kuchař v Thajsku: Odstěhovat se sem bylo nejlepší rozhodnutí mé kariéry

Vůně chilli, česneku, citronové trávy a grilovaného masa se už dávno neomezuje jen na ulice v Bangkoku. Thajská kuchyně si podmanila svět a stále patří mezi největší turistická lákadla jihovýchodní Asie. Za jídlem do Thajska vycestoval i český kuchař Jakub Mareš. Barvy, chutě a vůně místní kuchyně už tam objevuje 13 let. Odchod do Asie hodnotí jako své nejlepší kariérní rozhodnutí. Gastronomická scéna je tu podle něj velmi dynamická a kariérní postup nezvykle rychlý a přímočarý. „Neměnil bych, možná za opravdu lukrativní nabídku z New Yorku nebo Londýna, ale ne déle než na dva tři roky, pak bych se určitě vrátil,“ říká executive chef v hotelu Renaissance Phuket.

Přečíst článek

Maya Bay se stala turistickou destinací již zhruba před 40 lety. Tehdy šlo ale především o thajské turisty. Navíc jich nebylo tolik, protože nebyly k dispozici současné rychlé čluny. Nyní se většina turistů míří z ostrova Phuket či letoviska Krabi. To je asi 45 kilometrů daleko. Cesta rychločlunem trvá zhruba hodinu. Bez rychlých lodí sem mohli turisté stěží podnikat půldenní výlety.

Pak ale přišel film Pláž, který zátoku a pláž proslavil po celém světě. Po roce 2000 začal počet přijíždějících návštěvníků rychle stoupat. Z méně než tisícovky na 7 až 8 tisíc turistů denně. Ministerstvo národních parků se od znovuotevření rozhodlo počet návštěvníků zastropovat na maximálně 4125 denně. Navíc rozdělených do jednohodinových úseků. První slot je v 7 hodin ráno a žádný nesmí přesáhnout 375 lidí.

Opět zavíráme

Před uzavřením zátoky v roce 2018, v ní mohlo kotvit až sto lodí najednou. Vrtule motorů člunů vrhaly písek na korály a jejich kotvy dopadaly na jemné mořské dno. Po korálech se procházeli i turisté, kteří si většinou neuvědomovali škody, které způsobují.

Rhodos

REPORTÁŽ: Jel jsem do Řecka a stejnou chybu už neudělám

„Super jídlo a pohostinní lidé,“ vyskočí na mě, když otevřu nějakého turistického průvodce o jakémkoliv řeckém ostrově. Dovolím si nesouhlasit. Strávil jsem týden projížděním řeckého ostrova Rhodos ve snaze nalézt nějaké pohostinné lidi. Viděl jsem vše od velmi chladné obsluhy, přes naprosto apatickou (nejčastěji) až po tu agresivní, když se vám něco nelíbí.

Přečíst článek

Od uzavření zálivu před čtyřmi lety vysadili odborníci a dobrovolníci přes 30 tisíc kusů korálů, z nichž velká část vyrostla u pobřeží nedalekého ostrova Yung. Přesazení přežila zhruba polovina z nich. Bez vysazení korálů vypěstovaných jinde, by přirozená obnova trvala až 50 let. To není něco, co by Thajci závislí na příjmech z turistů rádi viděli.

V polovině prázdnin, pouhých sedm měsíců od znovuotevření, thajské úřady Maya Bay opět zavřely. Tentokrát je ale předem známá délka uzavírky. Potrvá jen do konce září, tedy dva měsíce. Je to období monzunů, a navíc nejklidnější období roku pro thajský turistický ruch. Hlavní sezona trvá od listopadu do března. Úřady chtějí uzavírku využít k vylepšení infrastruktury ostrova a také poskytnout chráněné oblasti možnost krátkého odpočinku od mas turistů.

Ostrov Murter ve střední Dalmácii.

REPORTÁŽ: Cenové „drama“ v Chorvatsku? Malé pivo stojí 48 korun, rodinný oběd i dva tisíce

Stejně jako další země i Chorvatsko trápí rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Přestože razantně zdražily potraviny, energie, pohonné hmoty i služby, je dovolená u Jadranu pro Čechy i nadále finančně únosná. Radíme ale nepřepočítávat, a to hlavně v restauraci. I přes razantní nárůst cen ale místní hovoří o rekordní sezóně.

Přečíst článek

Chybí čínští turisté

Podle nedávné zprávy Světové banky se očekává, že do roku 2024 přijede do Thajska 24 milionů zahraničních turistů. To je zhruba přibližně 60 procent předcovidových úrovní. Chybějícím kouskem thajského cestovního ruchu je prozatím Čína, která své občany nadále nechce pouštět do zahraničí. K jejich odrazení slouží dlouhé karantény po návratu z ciziny.

Před pandemií byli čínští návštěvníci největším zdrojovým trhem pro thajský turistický ruch.

Luxusní turecký resort Terezy Maxové
video

REPORTÁŽ: Turecký resort Terezy Maxové nabízí skutečný luxus. Jezdí sem i Češi

Luxusní resort Kaplankaya poblíž tureckého města Bodrum byl letos zařazen mezi top dovolenkové destinace prestižního výběru Daily Mail. Resort, který i nabízí 140 pokojů a 27 vil, vybudovala Tereza Maxová spolu se svým manželem, tureckým miliardářem Burakem Oymenem. Reportér byznysového portálu newstream.cz resort navštívil. „Češi jsou rozhodně mezi návštěvníky z top deseti zemí,“ prozradil Sarp Okçuoğlu, obchodní šéf společnosti Six Senses, která resort provozuje.

Přečíst článek

edna z nejmenších kulturních památek na území České republiky, bývalá trafika v Žatci na Lounsku, je po roce opravená.

REPORTÁŽ: Nejmenší česká kulturní památka je v Žatci. Prvorepubliková trafika prošla kompletní rekonstrukcí

Jedna z nejmenších kulturních památek na území České republiky, bývalá trafika v Žatci na Lounsku, je po roce opravená. Rekonstrukce vyšla asi na 800 tisíc korun, původní odhad byl zhruba poloviční.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení

Miodrag Mlačić: Češi dávno nejsou paštikáři. Patří k těm nejbohatším turistům v Chorvatsku

Přečíst článek
Ředitel hotelu Hilton Prague Ryan Gauci

Ředitel Hiltonu Prague: Praha by se měla zbavit nálepky destinace pro levné pařící víkendy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme