Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Proč je káva zabiják spánku? Nabourává funkci nadledvinek. Pomoci může tyrosin

Pití kávy ovlivňuje funkci nadledvinek
Pixabay
Alžběta Shejbalová

Pocit únavy, stres, deprese. V uspěchaném světě stále častější problém. A nevyvážená strava se na tom podílí významnou rolí. Naštěstí je výzkum látek, které mohou tělu pomoci zvládat vyšší zátěž, čím dál přesnější. Zkoumání aminokyselin, jako je například tyrosin, může lidem pomoci žít mnohem zdravěji a s menším stresem.

Reklama

Tyrosin je jednou z 20 aminokyselin, které lidské tělo potřebuje k tvorbě nezbytných proteinů. Tyto proteiny jsou základní stavební jednotkou veškerých tkání v těle. Jsou tedy nezbytné zejména v dětství pro zajištění optimálního růstu či v období rekonvalescence. Pro obnovu velkých a energeticky náročných svalů v případě intenzivního sportu či pohybu je vyšší množství bílkovin pro organismus také zásadní.

Z 20 aminokyselin si tělo jich umí polovinu vyrobit samo, mezi ně patří i tyrosin. Je v těle produkován z další aminokyseliny fenylalaninu, přítomného například v mase, fazolích a sóji a mléčných výrobcích.

Děti méně trpí ADHD

Biohacking: Tryptofan pomáhá snižovat projevy ADHD u dětí. Dospělým léčí depresi

Tryptofan je další z řady esenciálních aminokyselin, kterou musíme konzistentně získávat stravou, protože si je nedokážeme v těle sami vytvořit. Jsou přitom klíčové pro správný chod organismu, jsou důležité například pro výstavbu a obnovu svalové tkáně, pomáhají s funkcí neurotransmiterů, zásobují mozek dostatkem energie a vyrovnávají hladinu cukru v krvi. Tryptofan je přitom zásadní pro tvorbu důležité emoce – štěstí.

Přečíst článek

Další základní funkcí tyrosinu v organismu je jeho postavení prekurzoru dopaminu. Dopamin je neurotransmiter, což znamená, že se podílí na kognitivních procesech jako učení a integrace paměťových podnětů a také hraje roli při zdravém stárnutí mozku. Dopamin a z něj produkovaný další neurotransmiter noradrenalin se vyrábí z tyrosinu za pomoci několika dalších živin, jako jsou vitamíny skupiny B, měď a hořčík.

Reklama

Proč cítíme únavu?

Tyrosin ze stravy či doplňků napřímo ovlivňuje hladinu dopaminu, který reguluje naše centra odměny a potěšení v mozku. Přeneseně je také zodpovědný za pocity únavy, subjektivního vnímání nálady a motivace. Spolupodílí se také na vyplavování adrenalinu, který je zodpovědný za reakci organismu „bojuj, uteč nebo ztuhni“ ve stresových situacích. Takové situace obecně zvyšují uvolňování dopaminu, noradrenalinu a adrenalinu (takzvaných katecholaminů), což může mít za následek vyčerpání jejich hladiny.

Katecholaminy jsou tvořeny v kůře nadledvinek a ty se mohou časem vyčerpat jejich neustálou produkcí a také produkcí dalších látek, jako je stresový hormon kortizol. Toto může přerůst v takzvaný syndrom únavy nadlevinek. Biohackeři doporučují zabývat se léčbou tohoto syndromu, pokud trpíte symptomy jako je chronická únava zejména po ránu, nervozita a výkyvy nálad, problémy se spánkem a neodbytná chuť zároveň na slané i sladké potraviny.

šilajit, mumio

Biohacking: Šilajit. Zní to jako šarlatánství, ale funguje. Snižuje tuk v krvi a zvyšuje testosteron

Možná jej znáte pod názvem mumio. Je to příbuzný ropy nebo uhlí, vozí se z Nepálu a Ruska a má řadu skoro zázračných účinků. Třeba na plodnost.

Přečíst článek

Zabijáci spánku

Prvním krokem při motivaci vylepšit jídelníček bývá eliminace škodlivých potravin. Jedna z nejhorších poživatin pro nadledvinky je káva. Kofein může narušit spánek a přirozený cirkadiánní rytmus a ztížit regeneraci nadledvinek. Pokud se kávy nemůžete vzdát, pak si ji dopřejte v omezeném množství pouze dopoledne.

Dalšími nevhodnými potravinami jsou jídla s přidaným rafinovaným cukrem a průmyslově zpracované potraviny včetně uzenin a ztužených tuků. Existuje ale také řada potravin, které poskytují podporu nadledvinám a pomáhají jim doplnit energii. Jsou to zejména košťálová zelenina, na volném moři ulovené tučné ryby, ořechy a semena, mořské řasy a kvašené potraviny.

Zelený čaj - ilustrační foto

Biohacking: Rutin tlumí nástup Alzheimerovy choroby. A nejen to

Vědci stále lépe chápou procesy v těle, které vedou ke stárnutí organismu. Na zpomalení stárnutí se pozitivně podepisuje celá řada látek, které postupně představujeme v seriálu Biohacking. Tentokrát se budeme věnovat rutinu, látce, která má pozitivní vliv zejména na srdeční činnost, ale také tlumí nástup neurodegenerativních chorob v čele s Alzheimerovou chorobou či Parkinsonem. Rutin přitom najdeme v běžných potravinách, včetně jablek nebo třeba v zeleném čaji.

Přečíst článek

Tyrosin pomáhá duševnímu zdraví

Právě i doplnění tyrosinu stravou či dočasně i doplňky může pomoci nadledvinkám a celkovému tělesnému i duševnímu zdraví. Tyrosin v mozku synergicky funguje s další aminokyselinou tryptofanem. Zatímco konzumace komplexních sacharidů může zvýšit pocit klidu a dokonce ospalosti, částečně díky tryptofanu zvyšujícímu hladinu serotoninu, konzumace bílkovin má tendenci zvyšovat bdělost a schopnost soustředění díky nárůstu tyrosinu.

Chcete žít déle a kvalitněji? Sledujte seriál Biohacking o zdravém životním stylu

V článku z roku 2016 publikovaném v časopise Annals of Neuroscience se uvádí, že „deprese je spojena s narušením mozkových hladin specifických neurotransmiterů. L-tyrosin je prekurzorem více než jednoho z neurotransmiterů ovlivňujících depresi. ... Mnoho studií navrhlo použití L-tyrosinu jako antidepresivum.

Chůze, walking

Rychlá chůze může zabránit předčasnému úmrtí. A stačí i jen 11 minut denně

Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.

Přečíst článek

Krab, mořské plody

Biohacking: Zánět tělo chrání, ale moc ho škodí. Astaxantin pomůže

Astaxantin. Zní to jako zaklínadlo, ale je to účinný antioxidant. Patří mezi hity anti-age přípravků. Chrání mozek i srdce a pleť.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Pro cyklisty je důležitá aminokyselina citrulin.

Biohacking: Přírodní viagra? Citrulin pomáhá snížit tlak a řeší problémy s erekcí

Přečíst článek
Hovězí maso je zdrojem aminokyselin

Biohacking: Problémům s prostatou pomáhá předcházet aminokyselina alanin

Přečíst článek
Japonci se dožívají vyššího věku

Biohacking: Co stojí za tajemstvím dlouhověkosti Japonců? Aminokyselina serin

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme