Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Zánět tělo chrání, ale moc ho škodí. Astaxantin pomůže

Krab, mořské plody
iStock
Alžběta Shejbalová

Astaxantin. Zní to jako zaklínadlo, ale je to účinný antioxidant. Patří mezi hity anti-age přípravků. Chrání mozek i srdce a pleť.

Reklama

Astaxanthin je jedním z nejúčinnějších antioxidantů v přírodě a patří do skupiny karotenoidů, jako je dále také betakaroten, lykopen, zeaxanthin, lutein a kantaxanthin. V organismu funguje jako přírodní barvivo, které dodává mořským plodům, jako je losos, humr nebo mořské řasy, červenooranžový odstín a bylo prokázáno, že podporuje zdraví člověka z řady perspektiv.

Poměrně značné množství nových výzkumů zjistilo, že astaxanthin prospívá zdraví mozku. Zachovává kognitivní funkce spolu s přibývajícím věkem a snižuje riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Tato onemocnění, která se vyznačují postupným úbytkem neuronů v mozku, mohou vést k příznakům jako je ztráta paměti, zmatenost či třes.

V jedné studii na zvířatech z roku 2016 například podle výzkumníků doplňování astaxanthinu zvýšilo tvorbu nových mozkových buněk a zlepšilo prostorovou paměť u myší. Ve studii publikované v časopise GeroScience vědci zjistili, že neuroprotektivní vlastnosti astaxanthinu mohou být způsobeny jeho schopností snižovat oxidační stres a zánět.

Kurkuma, kurkumin, koření

Biohacking: Kurkuma je těžká váha pro zdraví a proti stárnutí, protože ničí zánět. Zádrhel tam ale je

Stárnutí, trombóza, deprese, zánět a revma. Proti tomu všemu bojuje kurkumin. Jen si člověk musí ohlídat, aby se dobře vstřebal.

Přečíst článek

Astaxanthin je podle všeho také účinný při snižování zánětu v těle. Mnoho studií zjistilo, že astaxanthin může snížit markery zánětu v těle. Zánět je sice důležitá reakce imunitního systému v organismu, která chrání před infekcemi a proti útokům mikroorganismů zvenčí, ale přemíra této reakce může přinášet problémy. Přetrvávající zánět totiž může přispívat k chronickým onemocněním, jako je cukrovka, rakovina a srdeční choroby. Tento antioxidant nejenže pomáhá mírnit záněty v celém těle, ale také pomáhá posilovat imunitu. Studie z roku 2010 zjistila, že doplňky s astaxanthinem zlepšují imunitní reakci organismu a zároveň snižují oxidační stres.

Astaxantin zlepšuje zdraví očí i pleti

Oční problémy, jako je makulární degenerace a šedý zákal, jsou poměrně časté problémy spojenými se stárnutím. Tyto stavy mohou způsobovat širokou škálu příznaků, od rozmazaného vidění až po úplnou ztrátu zraku. Několik studií však zjistilo, že astaxanthin má schopnost zlepšit zdraví očí a pomoci udržet ostré vidění. Studie na zvířatech z roku 2008 ukázala, že astaxanthin pomáhá chránit buňky sítnice před oxidačním poškozením.

Srdeční choroby představují závažný problém v celém světě a obsazují přední příčku v úmrtí z chronických důvodů. Přestože existuje mnoho možných příčin srdečních onemocnění, je dnes již dokázáno, že oxidativní stres a zánět hrají jednu z klíčových rolí při procesu jejich vzniku. Podle nejméně osmi klinických studií zkoumajících jeho účinky může suplementace astaxanthinem snižovat markery zánětu i oxidačního stresu. Možné přidání doplňků stravy s astaxanthinem by však mělo být součástí trvalé a komplexní změny životního stylu, jako je vyřazení či značné omezení průmyslově zpracovaných potravin, minimalizace stresu a dostatek fyzické aktivity.

Biohacking: Jezte jablka. Obsahují fantastický všelék quercetin

Biohacking: Jezte jablka. Obsahují fantastický všelék quercetin

Začátek roku je tradičně časem předsevzetí. Pokud jste si slíbili, že se budete lépe starat třeba o své tělo, v dalším pokračování seriálu Biohacking se dozvíte, jak využít antiaging molekulu quercetin (kvercetin). Jde o užitečnou látku, která je přítomná v řadě potravin a v řadě studií byly prokázány její antikarcinogenní, protizánětlivé a antivirové účinky.

Přečíst článek

Astaxanthin také prospívá zdraví pokožky. Výzkum ukazuje, že dokáže jednak zlepšit celkový vzhled pokožky, ale může být také schopen léčit některá kožní onemocnění. Jedna studie z roku 2009 ukázala, že kombinace doplňků stravy a místní aplikace astaxanthinu zlepšila vrásky, stařecké skvrny, strukturu kůže a zvýšila obsah vlhkosti v pokožce. Podobně další studie na zvířatech také zjistila, že astaxanthin dokázal výrazně zlepšit příznaky atopické dermatitidy u myší. Dále je dokázáno, že astaxanthin chrání pokožku před UV zářením.

Zase ryby

Nejbohatšími zdroji astaxanthinu ve stravě jsou mořské plody jako losos (zvláště ten, který je uloven na volném moři), mořské řasy, pstruh, humr, krab a krevety. Pokud se chcete zaměřit na získávání astaxanthinu z potravin, měli byste se pokusit zařadit do svého jídelníčku několik porcí těchto potravin týdně. Jsou prospěšné i proto, že poskytují kromě astaxanthinu i další důležité živiny, jako jsou vitaminy, minerály a omega-3 mastné kyseliny.

Astaxanthin je k dispozici také ve formě doplňků stravy. Díky jejich rostoucí popularitě lze suplementy s astaxanthinem nalézt v řadě lékaren a obchodů se zdravou výživou. Ve formě doplňku stravy byl studován a byla prokázána bezpečnost v dávkách 4 až 40 miligramů denně po dobu 12 týdnů. Doporučené dávkování v praxi je však čtyři až osm miligramů, jedenkrát až třikrát denně s jídlem. Zpočátku je lepší začít s nízkou dávkou a postupně ji zvyšovat, abyste posoudili svou toleranci.

Francouzka pije víno

Biohacking: Jak jíst, pít a nestárnout jako Francouzi

Anti-age je buzzword posledních let. Stárnou silné ročníky, takže výzkum o tom, jak zlepšit či dokonce oddálit stárnutí, jede na plné obrátky. V dalších dílech seriálu Biohacking se podíváme na poslední anti-age metody.

Přečíst článek

Mozek

Biohacking: Vitamín to není, ale jíst byste ho měli

Zdravá játra a mozek zajišťuje krom jiného cholin. Pozor ale, existuje ho několik druhů.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Brambory, farmář

Biohacking: Obyčejné brambory nejsou strašák. Umí podporovat hubnutí

Přečíst článek
Keto dieta

Biohacking: Ketóza je takový vynucený hladomor. Na hubnutí to ale funguje

Přečíst článek
Kurkuma, kurkumin, koření

Biohacking: Kurkuma je těžká váha pro zdraví a proti stárnutí, protože ničí zánět. Zádrhel tam ale je

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme