Biohacking: Běhat je dobré jen tak akorát. Příliš běhu škodí

Kolik běhu je už moc? Biohackeři vědí, že přetěžovat tělo znamená škodit zdraví i zabrzdit hubnutí.
Běh je absolutně přirozeným pohybem pro lidské tělo a v obecném povědomí to vypadá, že je to ta nejzdravější věc, co pro sebe člověk může udělat. Jenže v moderním pojetí způsobu života toho mnoho přirozeného není. Strava, práce, bydlení, trávení volného času – celkově je způsob života více či méně odchýlený od historicky původní lidské přirozenosti. Jak tedy figuruje běh v současném životě a jaký vliv má na zdraví, výkonnost a fyzickou a mentální pohodu?
Proč děti potřebují sladkosti? Jaké vitamíny a doplňky stravy by měly mít? A jak podpořit vývoj mozku? Dočtete se v dalším pokračování úspěšného seriálu Biohacking.
Biohacking: Dětem dejte sladké a těžkou peřinu
Enjoy
Stejně jako každé intenzivnější fyzické cvičení i běh je druhem takzvané hormeze. To je druh stresu pro tělo, které ho vyburcuje k lepšímu výkonu, k efektivnějším opravám, vytváření nových tkání a zlepšení mnoha vnitřních procesů. K těmto procesům patří i balancování různých druhů hormonů a endokrinního systému.
Pokud se to ale s tréninkem přehání, efekt hormeze se mění na negativní zátěž pro tělo. To se děje při příliš intenzivním nebo příliš dlouhém či častém pohybu. Následně tělo potřebuje delší a vydatnější odpočinek. Pokud mu ho nedopřejeme, nestíhá plánovanou regeneraci, a to organismus zatěžuje.
Pravidelně meditující mají ve stejné věkové skupině více záhybů v šedé kůře mozkové než ti, co nemeditují, což znamená lépe pracující mozek - a tedy celé tělo, ukázaly vědecké studie. Jak na to, řeší další díl seriálu Biohacking.
Biohacking: Meditace umí léčit závislost i bolest
Enjoy
To se na hormonální úrovni projeví i neschopností těla zbavit se stresového hormonu kortizolu, a tím tělo trpí negativním stresem, a poté i zdravotními důsledky z toho vyplývajícími – podrážděnost, pomalé hojení, trávící problémy, svalová slabost či únava.
Příliš běhu škodí
Zvýšená hladina kortizolu také může snižovat citlivost buněk na inzulín a paradoxně tím může intenzivnější trénink bránit hubnutí. Alternativou běhu je také chůze, která získává na popularitě v poslední době díky výzkumům, které vyzdvihují její pozitiva právě ve srovnání s během, a to zvláště pro lidi s nadváhou či seniory.
Zvířata žijící ve volné přírodě intuitivně vědí, co mají jíst a jsou většinu života zdravá. Jenže co lidé? Jak se propracovat jídlem ke zdraví, řeší další díl seriálu Biohacking.
Biohacking: Vegan, nebo keto? Hlavně jezte opravdové jídlo
Enjoy
Pokud se chůze či běh drží v rovině mírné až střední náročnosti, zůstává zmíněný kortizol stabilní, nebo se dokonce snižuje. Takový pohyb pak spojený s odpovídající zdravou stravou pomůže zrychlit metabolismus a spalování kalorií a významně podpořit následné hubnutí. Fyziologická hladina kortizolu také pomáhá snížení zánětů v těle, ovlivňuje krevní cukr, zlepšuje paměť a hraje roli při úpravě cirkadiánního rytmu – o něm jsme psali v jednom z minulých dílů seriálu Biohacking.
Kolik toho naběhat?
Běh jako pohyb má vysokou intenzitu. Tím, že se při něm zapojuje vlastně celé tělo, již za krátkou dobu pocítíme benefity – na fyzické i mentální úrovni. Zvyšuje kardiovaskulární fyzičku i kognitivní funkce. Navíc běh podporuje dlouhověkost a udržení pevného zdraví do vyššího věku.
Domov je naším hájemstvím. Místo, kde si lze odpočinout po práci, kde má člověk své místo, své blízké a tráví v něm většinu času. Proto i biohackeři řeší, jak místo, kde žijeme, působí.
Biohacking: Pro zdravý domov to chce uklidit i toxiny
Enjoy
Studie z roku 2014 zahrnující celkem 55 tisíc respondentů – běžce i běžnou populaci – zjistila, že i pět až deset minut běhu denně při rychlosti zhruba do deseti kilometrů v hodině snížilo riziko úmrtí ze všech příčin o 30 až 45 procent a prodloužilo život průměrně o tři roky. Benefity se dále zvyšovaly až do zhruba 176 minut týdně strávených během.
Co to je biohacking? Nový lifestyle, který zahrnuje metody, jak si „vytunit" tělo a mozek, jak co nejzdravěji, nejefektivněji a nejlépe fungovat a žít. Seriál Biohacking na newstream.cz každý týden představuje nejzajímavější „hacky." Níže najdete odkazy na jednotlivé již vydané díly.
Biohacking: Trend, jak „žít věčně" podle miliardářů. Dozvíte se v obsáhlém seriálu
Enjoy
Tato intenzita je také zásadní pro tvorbu chemických látek v mozku, jejíž efekt zažívá množství sportovců a způsobuje kontinuální zvýšení energie i v odpočinkových dnech, lepší náladu a snižuje výskyt úzkosti a deprese. Studie z loňského roku také upozorňuje na významnou roli běhu při vzniku nových synapsí mezi buňkami v mozku i samotné geneze nových neuronů dokonce i v dospělém věku. Studie ale opět zdůrazňuje pravidelnost a důslednost, aby takový pohyb měl kýžený vliv.
Jak si neničit tělo při práci? To je téma dalšího dílu seriálu o biohackingu. Chodicí pás při práci z domu, bosé boty, polední meditace, koncentrace na dech a vize úspěchu pomohou proti ochablému tělu i mysli.
Biohacking: Příliš sezení je špatné jako kouření, hlavně v práci. Lze to změnit
Enjoy
Stejně tak může být intenzita běhu negativním aspektem – kvůli celostnímu vlivu na organismus je totiž snadné se u běhu zranit. Běhání tělo traumatizuje – zvláště klouby ve spodní polovině těla a páteř. Poškození kosterního systému lze do značné míry minimalizovat uplatněním určitých preventivních opatření. Ideální je neběhat na betonovém povrchu, asfalt už je lepší a nejlepší jsou přírodní povrchy, jako udusané cesty.
A vždy je potřeba nosit kvalitní obuv, přizpůsobenou anatomii jednotlivce. Při výběru obuvi se zohledňuje výška nártu, šířka chodidla a typ došlapu, popřípadě i jakékoliv kosterní či kloubní specifika a anomálie. V Česku již existují specializované prodejny na běžeckou obuv, kde poradí s výběrem vhodné obuvi.
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.