Reklama

Biohacking: Běhat je dobré jen tak akorát. Příliš běhu škodí

ilustrační foto
Pixabay
Alžběta Shejbalová

Kolik běhu je už moc? Biohackeři vědí, že přetěžovat tělo znamená škodit zdraví i zabrzdit hubnutí.

Reklama

Běh je absolutně přirozeným pohybem pro lidské tělo a v obecném povědomí to vypadá, že je to ta nejzdravější věc, co pro sebe člověk může udělat. Jenže v moderním pojetí způsobu života toho mnoho přirozeného není. Strava, práce, bydlení, trávení volného času – celkově je způsob života více či méně odchýlený od historicky původní lidské přirozenosti. Jak tedy figuruje běh v současném životě a jaký vliv má na zdraví, výkonnost a fyzickou a mentální pohodu? 

Pomerančová marmeláda s rakytníkem

Biohacking: Dětem dejte sladké a těžkou peřinu

Proč děti potřebují sladkosti? Jaké vitamíny a doplňky stravy by měly mít? A jak podpořit vývoj mozku? Dočtete se v dalším pokračování úspěšného seriálu Biohacking.

Přečíst článek

Stejně jako každé intenzivnější fyzické cvičení i běh je druhem takzvané hormeze. To je druh stresu pro tělo, které ho vyburcuje k lepšímu výkonu, k efektivnějším opravám, vytváření nových tkání a zlepšení mnoha vnitřních procesů. K těmto procesům patří i balancování různých druhů hormonů a endokrinního systému.  

Pokud se to ale s tréninkem přehání, efekt hormeze se mění na negativní zátěž pro tělo. To se děje při příliš intenzivním nebo příliš dlouhém či častém pohybu. Následně tělo potřebuje delší a vydatnější odpočinek. Pokud mu ho nedopřejeme, nestíhá plánovanou regeneraci, a to organismus zatěžuje.

Wellness v Senohrabech

Biohacking: Meditace umí léčit závislost i bolest

Pravidelně meditující mají ve stejné věkové skupině více záhybů v šedé kůře mozkové než ti, co nemeditují, což znamená lépe pracující mozek - a tedy celé tělo, ukázaly vědecké studie. Jak na to, řeší další díl seriálu Biohacking.

Přečíst článek

Reklama

To se na hormonální úrovni projeví i neschopností těla zbavit se stresového hormonu kortizolu, a tím tělo trpí negativním stresem, a poté i zdravotními důsledky z toho vyplývajícími – podrážděnost, pomalé hojení, trávící problémy, svalová slabost či únava.

Příliš běhu škodí

Zvýšená hladina kortizolu také může snižovat citlivost buněk na inzulín a paradoxně tím může intenzivnější trénink bránit hubnutí. Alternativou běhu je také chůze, která získává na popularitě v poslední době díky výzkumům, které vyzdvihují její pozitiva právě ve srovnání s během, a to zvláště pro lidi s nadváhou či seniory.

domácí vaření, ilustrační foto

Biohacking: Vegan nebo keto? Hlavně jezte opravdové jídlo

Zvířata žijící ve volné přírodě intuitivně vědí, co mají jíst a jsou většinu života zdravá. Jenže co lidé? Jak se propracovat jídlem ke zdraví, řeší další díl seriálu Biohacking.

Přečíst článek

Pokud se chůze či běh drží v rovině mírné až střední náročnosti, zůstává zmíněný kortizol stabilní, nebo se dokonce snižuje. Takový pohyb pak spojený s odpovídající zdravou stravou pomůže zrychlit metabolismus a spalování kalorií a významně podpořit následné hubnutí. Fyziologická hladina kortizolu také pomáhá snížení zánětů v těle, ovlivňuje krevní cukr, zlepšuje paměť a hraje roli při úpravě cirkadiánního rytmu – o něm jsme psali v jednom z minulých dílů seriálu Biohacking. 

Kolik toho naběhat?

Běh jako pohyb má vysokou intenzitu. Tím, že se při něm zapojuje vlastně celé tělo, již za krátkou dobu pocítíme benefity – na fyzické i mentální úrovni. Zvyšuje kardiovaskulární fyzičku i kognitivní funkce. Navíc běh podporuje dlouhověkost a udržení pevného zdraví do vyššího věku.

domov

Biohacking: Pro zdravý domov to chce uklidit i toxiny

Domov je naším hájemstvím. Místo, kde si lze odpočinout po práci, kde má člověk své místo, své blízké a tráví v něm většinu času. Proto i biohackeři řeší, jak místo, kde žijeme, působí. 

Přečíst článek

Studie z roku 2014 zahrnující celkem 55 tisíc respondentů – běžce i běžnou populaci – zjistila, že i pět až deset minut běhu denně při rychlosti zhruba do deseti kilometrů v hodině snížilo riziko úmrtí ze všech příčin o 30 až 45 procent a prodloužilo život průměrně o tři roky. Benefity se dále zvyšovaly až do zhruba 176 minut týdně strávených během. 

Jeff Bezos

Biohacking: trend jak "žít věčně" podle miliardářů

Biohacking je nový lifestyle: zahrnuje metody, jak si "vytunit" tělo a mozek, jak co nejzdravěji, nejefektivněji a nejlépe fungovat a žít. Nový seriál Biohacking na newstream.cz každý týden představí nejzajímavější "hacky."

Přečíst článek

Tato intenzita je také zásadní pro tvorbu chemických látek v mozku, jejíž efekt zažívá množství sportovců a způsobuje kontinuální zvýšení energie i v odpočinkových dnech, lepší náladu a snižuje výskyt úzkosti a deprese. Studie z loňského roku také upozorňuje na významnou roli běhu při vzniku nových synapsí mezi buňkami v mozku i samotné geneze nových neuronů dokonce i v dospělém věku. Studie ale opět zdůrazňuje pravidelnost a důslednost, aby takový pohyb měl kýžený vliv.  

Chůze, walking

Biohacking: Příliš sezení je špatné jako kouření, hlavně v práci. Lze to změnit

Jak si neničit tělo při práci? To je téma dalšího dílu seriálu o biohackingu. Chodicí pás při práci z domu, bosé boty, polední meditace, koncentrace na dech a vize úspěchu pomohou proti ochablému tělu i mysli.

Přečíst článek

Stejně tak může být intenzita běhu negativním aspektem – kvůli celostnímu vlivu na organismus je totiž snadné se u běhu zranit. Běhání tělo traumatizuje – zvláště klouby ve spodní polovině těla a páteř. Poškození kosterního systému lze do značné míry minimalizovat uplatněním určitých preventivních opatření. Ideální je neběhat na betonovém povrchu, asfalt už je lepší a nejlepší jsou přírodní povrchy, jako udusané cesty.

A vždy je potřeba nosit kvalitní obuv, přizpůsobenou anatomii jednotlivce. Při výběru obuvi se zohledňuje výška nártu, šířka chodidla a typ došlapu, popřípadě i jakékoliv kosterní či kloubní specifika a anomálie. V Česku již existují specializované prodejny na běžeckou obuv, kde poradí s výběrem vhodné obuvi. 

Reklama

Související

Sardinky. Rybí restaurace

Biohacking: Příliš železa v těle škodí. Pozor na litinové hrnce

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme