
Unikátní kovové obrazy Milana Housera vystavuje DSC Gallery
EnjoyCo může vzniknout spojením zlata a uhlí? A jak spolu ladí barevný pigment a stříbro? To zjistíte v DSC Gallery, která představuje nejnovější díla Milana Housera.
Co může vzniknout spojením zlata a uhlí? A jak spolu ladí barevný pigment a stříbro? To zjistíte v DSC Gallery, která představuje nejnovější díla Milana Housera.
Prahu oplotit a nechat vychcípat. Populární názor z dob komunismu, který v částech země má opět řadu příznivců, se částečně realizuje v praxi. A stojí za tím překvapivě sami Pražáci a několik podivných rozhodnutí. Tento víkend se například Dopravnímu podniku Praha podaří dokonale ochromit veškerou hromadnou dopravu v centru. Důvod? Bůhví.
Sektor, na nějž dopadla zhoršená ekonomická situace a rostoucí úrokové sazby nejdrtivěji, byly nemovitosti. Řada firem dokonce musela značně přecenit svá aktiva, některým hrozil i krach. Zvlášť tíživá situace přitom panovala v Evropě. Nyní se však místní nemovitostní trh opět začíná vzmáhat, což se projevuje také na akciích.
Cenová stabilita byla v Česku obnovena, konstatoval guvernér České národní banky Aleš Michl. Přesto měnová politika zůstane zpřísněná, protože v ekonomice dále existují proinflační tlaky, dodal. Nová makroekonomická prognóza potvrzuje očekávání spojená s inflací, zároveň ale snižuje odhady růstu české ekonomiky. Ekonomika je pod potenciálem, stojí za tím zejména utlumená důvěra spotřebitelů i firem v pozitivní vývoj, dodal guvernér. Sazby tak dál budou klesat, ale spíš opatrně, což se projeví také na velmi pozvolném poklesu hypoték.
Aktuální výsledková sezona naznačuje, že po necelých dvou letech od startu ChatuGPT se miliardová investiční jízda spojená s umělou inteligencí vyčerpává. Nejvíc na to zatím doplatil Microsoft, který však spolu s výrobcem čipů Nvidia patřil k největším vítězům první vlny AI. Další fáze vývoje umělé inteligence však může přinést nové výzvy i problémy. A také nové vítěze.
Co může současné společnosti nabídnou šlechtický rod se sedmisetletou historií? Možná mnohem více než by se mohlo na první pohled zdát. Jde především o perspektivu, kterou nezná naše země, natož místní byznys. O této perspektivě a jejím vlivu jsme se bavili s Williamem Rudolfem Lobkowiczem, který ve slavném šlechtickém rodu má na starosti mimo jiné digitální aktivity. Právě on byl první z rodiny, kdo se sešel s Milanem Šemelákem, který řadu let trávil v dynamickém prostředí globálních startupů. Jeho přístup radikálního zjednodušování nyní pomáhá rodině redefinovat fungování v souladu s dnešním světem, ale při zachování staletých hodnot rodu. Dva světy? Ale vůbec ne. Jeden velmi barvitý svět, který se neustále tvoří. Stejně jako třeba po třicetileté válce.
Už za několik hodin budou čeští centrální bankéři zvažovat, jak nastaví měnovou politiku na další období. Po dvou letech budou mít na stole úplně novou situaci. Zdánlivě zkrocenou inflaci a mírně přidušenou ekonomiku. Jak budou rozhodovat?
Populární italská premiérka Giorgia Meloniová se sice může stát jednou z klíčových osobností Evropské unie. Musí se ale popasovat s velkým odporem na domácí půdě. Tedy přesněji domácích plážích. Turisty, kteří do jihoevropské země zamíří v srpnu, totiž může čekat nemilé překvapení – neseženou místo pod slunečníkem kvůli stávce provozovatelů pláží. A hlavní roli v tom hraje politika.
Pokus dostat přepravní kontejnery ze silnic na železniční koridory v Česku selhává. Ačkoli na posílení železniční přepravy měl stát miliardy, utratily se jen drobné. A výsledek tomu odpovídá – nic se nezměnilo a přetížené kamiony dál vesele brázdí české dálnice i malé silničky.
Lenka a Jan Augustovi již deset let vracejí lesk zchátralému statku, který je poslední nemovitou památkou na zaniklou obec Vysočany v Karlovarském kraji. Jde o architektonický unikát, který však potřebuje ještě spoustu péče, jak uvidíte v závěrečné epizodě seriálu Inspektoři památek zasahují.
Nejhorší chvíle za poslední rok prožívají americké burzy. Výsledky velkých společností téměř bez výjimky nabízejí špatná čísla, případně očekávají negativní, nebo značně nejistý vývoj. A nedaří se napříč sektory. Špatné časy dolehly na luxus, výrobce, ale hlavně na technologické firmy, které v posledním roce patřily k superhvězdám. Výsledek? Propadají se indexy i akcie konkrétních firem. A to pořádně.
800 miliard bude stát infrastruktura na vlaky, které budou jezdit 320 kilometrů v hodině. Tedy když to, lidově řečeno, všechno klapne.
Kvantové počítače a umělá inteligence značně rozšiřují možnosti, kterými technologie usnadňují výzkum i další lidské činnosti. Jsme tedy na prahu další průmyslové revoluce? „Ještě před rokem to v Česku moc nerezonovalo. Ale od té doby se podařilo přesvědčit řadu lidí a letos na začátku roku podepsala Národní ekonomická rada vlády dokument, podle něhož je kvantum pro Českou republiku strategická oblast,“ říká Martin Švík, technologický ředitel IBM pro region severní, střední a východní Evropy.
Většinu hodnoty za poslední dva dny odepsaly akcie legendárního německého výrobce baterií Varta. Důvodem je pokles prodejů, ale také dopady kybernetického útoky z letošního únoru. Záchranné scénáře počítají s odchodem Varty z burzy.
Ano, je to skutečně šok, že v roce 2024 ministr školství teprve zvažuje, že by se v českých školách měla angličtina zavést povinně již v první třídě. Angličtina měla být povinná nejpozději od roku 2000 a dneska by Česko vypadalo o poznání jinak, než jak vypadá.