Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéf Global Payments Tomáš Furinda: Polovina lidí už platí mobilem a hodinkami

Banky ztenčují nabídku služeb
iStock
Stanislav Šulc

Většina karetních transakcí v českých obchodech již probíhá novým způsobem – bezkontaktně. Z dat Global Payments, která je jednou z největších platebních společností u nás, vyplývá, že 99 procent transakcí probíhá bezkontaktně. A polovina ze všech plateb probíhá prostřednictvím mobilního telefonu nebo hodinek. Budoucnost? Platit bude třeba i auto.

Stačilo pouhých pět let a Češi se stali evropskými přeborníky v bezkontaktních platbách prostřednictvím moderních technologických řešení. Bezkontaktně tu probíhá většina plateb, zhruba polovina pak probíhá bez samotné karty, ale prostřednictvím chytrých telefonů a mobilů. Přitom ještě v roce 2019 prostřednictvím nositelné elektroniky platila jen dvě procenta populace. Nově se začínají prosazovat také chytré prsteny, ukazují data Global Payments.

„Dynamický nárůst svědčí o výrazné změně platebního chování českých spotřebitelů, kteří čím dál více preferují rychlé, pohodlné a digitální způsoby placení,“ říká generální ředitel Global Payments Tomáš Furinda. „Nejčastěji Češi používají Apple Pay, který představuje polovinu chytrých plateb, Google Pay využívá 40 procent, deset procent připadá na Garmin Pay a další metody,“ dodává Furinda.

ilustrační foto

Ať se cestování neprodraží. Co si ohlídat u platební karty při cestě do zahraničí?

Otázka, zda platit na dovolené kartou nebo hotovostí, napadne před cestou snad každého. Jak si ale vybrat platební kartu, která vám přinese pro cestování více výhod a pomůže vám třeba snížit i nežádoucí poplatky? Přinášíme vám základní tipy, co si u karty na dovolenou ohlídat a na co si dát pozor, aby se vám cestování zbytečně neprodražilo.

Přečíst článek

Samoobsluha a samopokladna

Nadvláda bezkontaktních plateb se pak projevuje na zásadní proměně nákupního chování, k němuž již dochází. Stále častější jsou automatické pokladny, které již nejsou pouze ve velkých řetězcích, ale také v malých lokálních prodejnách, například v masnách či prodejnách zboží pro domácí mazlíčky.

Postupně se také prosazují zcela automatizované prodejny, kde již není potřeba téměř žádný personál.

„Zákazníci chtějí často nakupovat zboží rychlé spotřeby i mimo otevírací dobu běžných obchodů,“ popisuje změnu chování spotřebitelů Country Manager Global Payments Michal Jareš. „Nové samoobslužné technologie nyní umožňují prodávat jídlo, pití, květiny, chlazené maso nebo med, a to prakticky kdekoli od škol a nemocnic po sportoviště nebo kancelářské budovy,“ dodává Jareš.

Banky ztenčují nabídku služeb

Banky ruší některé služby i povinnosti. Které relikvie už neuvidíte

Každým rokem z nabídky tuzemských bank zmizí pár produktů či služeb, které už byly spíše přežívající relikvií než využívaným produktem či službou. Letos takovýchto záležitostí zmizí a už i zmizelo z portfolií bank hned několik. Budou vám některé z nich chybět? Co si tedy už v bance nepořídíte?

Přečíst článek

Podle mluvčího GP Ondřeje Holoubka pak jednou z budoucích inovací bude například možnost platit za dobíjení baterií elektrovozů samotnými automobily.

Novinka: Platba účtem

Global Payments je jednou z největších společností sprostředkovávajících platby v Česku. Právě zde vyvinul aplikaci GP tom, která každý mobilní telefon s technologií NFC promění v platební terminál. V současnosti aplikaci využívá téměř 60 tisíc mobilních telefonů v několika zemích Evropy, které využívají podnikatelé, velké řetězce nebo malé lokální obchody.

Novinkou, kterou GP nyní spouští, je možnost platby z účtu přímo na účet prostřednictvím QR kódu. V posledních letech se řada obchodníků rozhodla přestat přijímat platební karty, což je ovšem může ochuzovat o část zejména mladších zákazníků. Nová metoda využívá toho, co již sami obchodníci používají, ale v současnosti nebylo možné toto řešení škálovat.

„Chceme vyjít vstříc potřebám zákazníkům, kteří vždy chtějí využívat metodu, která jim nejvíc vyhovuje. Proto přicházíme s novou platební metodou nabízející oblíbené QR platby přímo do platebního terminálu či telefonu,“ dodává Tomáš Furinda.

Výhodou tohoto řešení proti běžnému QR kódu je fakt, že Global Payments garantuje proběhnutí platby, které běžné využití nemůže docílit. Cenou za to je poplatek ve výši 0,79 procenta z částky.

důchody

Víme, kde v květnu dostanete nejlepší sazbu na spořicím účtu

Nejlepší úročení na českých spořicích účtech se aktuálně pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty. Pro ty vyšší sazby musí ale klienti obvykle splnit sérii podmínek. Navzdory nižším sazbám ale úspory na spořicích účtech zatím stále mírně rostou. Chování střadatelů se však začíná měnit, jak už registrují i některé banky.

Přečíst článek

Hlavní sezóna na Máchově jezeře se blíží

Stánek u Máchova jezera může utržit i přes milion, říká provozovatel

Teploty zatím koupání nepřejí, ale v letoviscích se sezóna viditelně blíží. Výjimkou nejsou ani břehy Máchova jezera, kam se i na druhý květnový svátek chystá řada výletníků. Prvomájový zájem si provozovatelé kiosků a bister, kteří již otevřeli, pochvalují.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nový způsob bezhotovostního placení Cvak má být jednoduchý i pro stánkaře či řemeslníky.

Čtveřice bank přináší nový způsob placení kartou Cvak. Zaplatíte tím instalatérovi i na stánku

Přečíst článek
Doporučujeme