Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nebezpečná premiéra. V Česku se objevil nový typ podvodu přes WhatsApp

V Česku řádí nový digitální podvod
iStock
Stanislav Šulc

Kybernetická bezpečnost se stává největší výzvou bank a dalších institucí. Jejich klienti totiž často čelí stále sofistikovanějším podvodům, které je mohou připravit o značné množství peněz. Případy již řeší policie.

V České republice se v těchto dnech poprvé objevil nový a velmi nebezpečný typ podvodu, který se snaží z lidí vylákat peníze. Digitální šmejdi se mohou vydávat za členy rodiny, známé či kolegy z práce a mohou naléhavě psát na komunikační síti WhatsApp a chtít po obětech poslat peníze. Počet útoků v kyberprostoru v posledních letech mnohonásobně roste a toto je i důkaz toho, jak se zvyšuje i důmyslnost podvodů.

„Chtěli bychom touto cestou upozornit na podvodnou zprávu šířící se přes mobilní aplikaci WhatsApp. Útočník bohužel získá plnou kontrolu nad uživatelským účtem a následně zneužívá jeho kontakty s cílem získat od nich peníze,“ upozorňuje Marek Macháček, expert na prevenci platebních podvodů Komerční banky. „Možná jste už sami dostali zprávu do WhatsAppu, ve které vás někdo známý žádá o podporu například mladé talentované dívky v anketě s hlavní cenou – stipendiem na bezplatné vzdělávání na celý příští rok. Tato zpráva obsahuje ale falešný odkaz, přes který mohou e-šmejdi získat přístup k účtu WhatsAppu přes webové rozhraní. Když se podvodníci dostanou ke kontaktům, části vašich známých posílají stejnou žádost o podporu v soutěži, ostatní obdrží žádost o půjčku,“ dodává Macháček.

Policie v těchto dnech opakovaně varuje před podvodnými zprávami na WhatsAppu, které uživatele vyzývají třeba i k hlasování v taneční soutěži. Podvodníci mohou získat přístup k účtům uživatelů i jejich kontaktům a lákat peníze od jejich známých. Někteří lidé tak už přišli o statisíce korun, uvedla dnes policie na síti X.

Nejdříve se policii hlásili podvedení lidé v Ústeckém kraji, dnes policisté zaznamenali řadu případů v Praze i dalších regionech. „Poškozených bude zřejmě přibývat, někteří přišli i o statisíce. Na podezřelé zprávy nereagujte, smažte je a varujte své známé,“ apelují policisté.Na Chomutovsku několik takových případů policisté řeší od středy. Všem kontaktům z napadeného účtu podvodníci rozešlou žádost o půjčení peněz s tím, že je brzy vrátí. Lidé poslali desítky tisíc korun v domnění, že půjčují peníze svému známému.

Kyberbezpečnost je zlaté vejce. Akcionáři Gen Digital mohou být spokojeni

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve svém uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk o 45 procent na 1,61 miliardy dolarů (35,3 miliardy korun). Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 3,94 miliardy dolarů, uvedla firma ve své výsledkové zprávě po skončení úterního obchodování na burzách ve Spojených státech.

Přečíst článek

Políčeno na seniory

Policie ČR zrovna v den státního svátku zaznamenala takový případ na Prostějovsku. Podvodník tu obelhal čtyřiasedmdesátiletého muže, kterého nakonec připravil o desítky tisíc korun.

Senior obdržel na telefon přes aplikaci WhatsApp zprávu, která vypadala, že jí poslal jeho syn. V ní jej požádal o zaslání 29 tisíc korun na číslo účtu, které přiložil s dovětkem, že peníze nutně potřebuje a zítra mu je vrátí. Muž v domnění, že jej o zaslání peněz požádal syn, vzápětí provedl okamžitou platbu. Později ale zjistil, že se stal obětí podvodníka, který se za syna vydával. Pachateli hrozí za přečin podvod až dva roky za mřížemi,“ uvádí Libor Hejtman z KŘP Olomouckého kraje. Další lidé přišli ještě o řádově vyšší částku peněz.

Právě senioři přitom bývají častým terčem digitálních podvodů. Téměř polovina Čechů ve věku nad 65 let se setkala s nějakou formou on-line podvodu. Čtyři procenta oslovených se přitom nějakým druhem podvodu nechala oklamat. V testu, v němž měli senioři rozpoznat on-line podvod od pravdivé informace, v některých případech obstála jen necelá třetina. Tato data přinesl nedávný průzkum projektu Neviditelní.

Karel Masařík z Codasipu

Nejúspěšnější český byznysmen přes čipy: Jdeme ve stopách Avastu i Laurina a Klementa

Proslulá česká společnost Laurina a Klementa kdysi přecházela od výroby jízdních kol k motocyklům a automobilům. „Tohle je v našem byznysu vlastně úplně stejné,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz podnikatel Karel Masařík, jehož firma Codasip je současnou českou „hvězdou“ v oboru designu čipů. „Vyvíjíme čím dál víc komplexnějších procesorů. Jak se rozšiřoval náš inženýring, rostla také naše schopnost – obrazně řečeno – místo kol designovat motorky a pak osobní automobily.“

Přečíst článek

Banky prověřují transakce

Odborníci upozorňují, že oběti digitálních podvodníků často přijdou o prostředky nenávratně.

Každý den prověříme desítky tisíc transakcí platebními kartami a pokud zachytíme takovou, která vykazuje znaky pokusu o podvod, obratem kontaktujeme klienta a varujeme ho. Mnohdy ale ani to nestačí, protože umělá inteligence, přesvědčivé metody podvodníků a hraní na emoce a city klientů, jsou stále rafinovanější,“ varuje Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky.

A na důslednou kontrolu upozorňuje také Policie České republiky. „Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu. I důvěryhodný odesílatel může mít napadenou e-mailovou schránku nebo adresa může být podvržená. Pokud vás kdokoliv z rodiny požádá o peníze, zavolejte dotyčnému a ověřte si, jestli vám psal,“ uzavírá Libor Hejtman.

Petra Horová, Tribe Lead for IT Risk Solutions z České spořitelny

Kyberbezpečnost v bankovnictví – jak moderní technologie chrání naše finance?

Bankovní kyberbezpečnost je oblast, která zahrnuje ochranu citlivých finančních dat i prevenci proti sofistikovaným taktikám podvodníků. Aby banky klientům zajistily bezpečnost, musí se neustále adaptovat na nové hrozby.

Přečíst článek

Ministr školství Mikuláš Bek

Dalibor Martínek: Bordel kolem maturit. Kdo je tady hloupý? Vláda, nebo studenti

Tisíce studentů si stěžují, a dokonce mladí sepsali petici na ministerstvo školství, že maturitní test z matematiky byl letos příliš složitý. Ministr školství Bek na tuto bouři reagoval slovy, že „vnímá obavy maturantů i jejich rodičů ohledně letošního testu z matematiky.“ Prý situaci bere vážně, chápe, že se mnozí cítí nejistí. Bek zorganizuje odborné posouzení testu. Plánuje přizvat další odborníky a vytvořit více nezávislých panelů.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jaroslava Hlínová, manažerka programu financování IT technologií ve společnosti SG Equipment Finance

Zájem o specializované financování roste. Firmy začínají více investovat do IT systémů

Přečíst článek
Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Přečíst článek
Doporučujeme