Z Prahy až do Silicon Valley. Americký gigant Carlyle kupuje většinu v Adastře

Americká investiční skupina Carlyle kupuje od zakladatelů většinový podíl v česko-kanadské softwarové a konzultační firmě Adastra. Původně český podnik to dnes oznámil v tiskové zprávě. Výši transakce, která ještě podléhá schválení regulačními orgány v jednotlivých zemích, firmy v oznámení neuvedly.
Hospodářské noviny loni napsaly, že podle jejich zdrojů si majitelé firmu cenili přibližně na deset miliard korun. Podle zdrojů agentury Bloomberg má Carlyle zaplatit přibližně 400 milionů dolarů (8,4 miliardy korun).
Adastru založili v roce 2000 Jan Červinka, Petr Jech a Jan Mrázek. Centrály má v Praze a kanadském Torontu. Zaměstnává přes 2000 lidí a v roce 2017 získala podíl v české firmě Blindspot Solutions, která se specializuje na umělou inteligenci (AI) a strojové učení.
„Partnerství s Carlyle nám umožní realizovat komplexnější datové, AI a cloudové projekty – s většími kapacitami, hlubší odborností a silnějším zázemím. Českým i mezinárodním firmám tak pomůžeme rychleji zavádět inovace a připravit se na budoucí výzvy a růst,“ uvedl generální ředitel české divize společnosti Adastra Štěpán Kopřiva.
Umělá inteligence zůstává v klíčových technologických společnostech velkým tématem a jsou ochotny do toho investovat velké částky. Aktuálně je na lovu Meta Platforms Marka Zuckerberga, která chce poskládat nejlepší tým pro vývoj AI na světě. Šéf konkurenční OpenAI Sam Altman nyní odkryl, jaké nabídky jeho stávající zaměstnanci od konkurence dostávají. Jde o neuvěřitelné sumy.
Zuckerberg touží po lidech z OpenAI. Nabízí jim miliardy ročně
Zprávy z firem
Adastra působí v mnoha odvětvích, včetně finančnictví, zdravotnictví nebo automobilového průmyslu. Předloni vykázala tržby 4,7 miliardy korun. Přibližně polovinu obratu firma generuje v Severní Americe, zejména v Kanadě. Mezi další významné trhy patří také Německo.
„Naším plánem je výrazně rozšířit podnikání ve Spojených státech, které jsou největším a nejstrategičtějším trhem. Podnik už má v USA dobrou dynamiku, ale pokud najdeme vhodné příležitosti, mohli bychom jej posílit i fúzemi a akvizicemi,“ sdělil Bloombergu Petr Rieger, který v Carlyle působí jako vedoucí evropského investičního poradenského týmu.
„Spolu se zakladateli Adastry bude Carlyle podporovat další růst společnosti v oblasti zpracování dat, cloudu a AI jak u stávajících, tak nových zákazníků. Cílem je rovněž mezinárodní expanze, prostřednictvím organických investic i cílených akvizic,“ dodala Adastra v tiskové zprávě.
Carlyle je globální investiční skupina, která má ve správě aktiva v objemu kolem 453 miliard dolarů (9,5 bilionu korun). Firma ve 29 pobočkách po celém světě zaměstnává přes 2300 lidí. V roce 2023 zaplatila zhruba 16 miliard korun za stoprocentní podíl ve společnosti Meopta-optika, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití.
Kybernetické útoky zesilují. A ačkoli jejich počet v posledních měsících mírně klesá, jsou daleko sofistikovanější, cílenější, potenciálně ničivější. I proto firmy i instituce nesmí podcenit tyto hrozby a hledat co nejlepší zabezpečení svých systémů. Jednou ze společností, které se daří nabízet top produkt globálním firmám, je Cato Networks, kterou založil úspěšný podnikatel a investor Shlomo Kramer. Společnost nyní rozšiřuje své vývojové centrum v Praze. „Našli jsme zde odborníky potřebných kvalit. Navíc Čechy s Izraelci spojuje i podobná mentalita,“ říká podnikatel v rozhovoru pro newstream.cz.
Shlomo Kramer: Z Prahy se stává Silicon Valley střední Evropy
Leaders
Evropa bude muset více investovat do polovodičového průmyslu. „Jinak by se smířila s tím, že bude vazalem někoho dalšího,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Karel Masařík, nejúspěšnější český podnikatel v čipovém oboru. Velkou šanci mají také Češi, kteří vedou klíčovou část vývoje evropského čipu. Masaříkova brněnská – a také mnichovská – firma Codasip tak směřuje k designu procesorů pro superpočítače, datová centra i automobily budoucnosti.
Z Brna vedeme klíčovou část vývoje evropského čipu, říká podnikatel Masařík
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.