Sucho v lesích přeje škůdcům. Náklady na obnovu výrazně rostou

Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů.
Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů.
"V lesích zatím není takhle zjara příliš velké sucho. Stále je v nich určitá zásoba vody ze zimy. Ovšem pravdou je, že zásoby vody v lesích nejsou nijak velké, a delší období sucha a vysokých teplot v letních měsících může mít pro lesy, které se pomalu vzpamatovávají z kůrovcové kalamity, velmi nepříznivé následky," uvedl Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.
Ceny komodit se od začátku roku na světových trzích spíše zvyšují, nejvíce do konce dubna zdražilo zlato a káva. Naopak výrazně zlevnilo kakao a pomerančový džus. Nižší jsou také ceny ropy, elektřiny či plynu. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku vykazuje tříprocentní růst, ukazují burzovní statistiky.
Sucho žene cenu kávy nahoru. Arabica letos zdražila o 29 procent
Money
Dle Stanislava Vacka z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze snáší výkyvy počasí a nedostatek vláhy nejhůře smrkové lesy. Řezáč nicméně dodal, že dlouhodobé sucho a vysoké teploty oslabují téměř všechny dřeviny.
Podle odborníků kvůli suchu hrozí zejména odumírání lesních porostů a šíření škůdců, které následné poškozují další porosty. "Při suchu stromy významně snižují přírůst dřeva, i několik let po sobě. Takže vlastníci mají ztrátu na dřevní hmotě, protože lesy vlastně skoro nerostou, nepřirůstají," podotkl Řezáč. Následné náklady na obnovu lesů jsou podle Řezáče velmi vysoké, patří mezi ně i ztráty z hynutí mladých čerstvých sazenic, a to v důsledku malého množství srážek a nedostatečně vyvinutých kořenů. "Toto riziko je u jarního zalesňování rok od roku větší," upozornil Řezáč.
Kvůli klimatickým změnám a stále častějším výkyvům počasí zemědělci oproti minulosti více pojišťují plodiny i hospodářská zvířata. Vyplývá to z dat pojišťoven. Například Agra pojišťovně, která zajišťuje pojištění na přibližně půl milionu hektarů zemědělské půdy, vzrostl počet pojištěných zemědělců a podniků mezi roky 2020 a 2024 z 1675 na 1725. ČSOB Pojišťovna uvedla, že za stejné období zemědělského pojištění narostlo o 50 procent. Někteří farmáři se ale podle pojišťoven z důvodu nepříznivé ekonomické situaci v sektoru snaží na pojištění šetřit.
Zemědělci přestali podceňovat klimatickou změnu a začali se proti ní více pojišťovat
Zprávy z firem
Například Vacek odhaduje, že na Vysočině, ve východních či severních Čechách a na jihovýchodní Moravě dosáhne mortalita sazenic při letošním jarním zalesňování i 50 procent. "Velcí správci lesů pro letošek i nadcházející roky počítají s mimořádnými výdaji na novou výsadbu stromů. Půjde o stovky milionů korun navíc a stovky tisíc sazenic," upozornil Vacek.
Nejúčinnější způsob, jak se suchem a klimatickou změnou bojovat, je uzpůsobit hospodaření v lesích, skladbu porostů a zvýšit schopnost lesů zadržovat vodu, shodují se odborníci. Například lesní hospodář a poradce Aleš Erber doporučuje mít zanalyzované lesy z pohledu suchých oblastí, druhové a věkové skladby, hustoty porostů, biodiverzity, kvality půd či škod způsobených zvěří a na základě toho připravit dlouhodobý koncepční plán, jak měnit lesy na pestré a odolné. "Vhodné je též vytvářet vodní tůně a malé rybníčky tak, aby se voda co nejdéle udržela v lese a co nejvíce se omezilo sucho," dodal Vacek.
V horku a při zvýšené sportovní aktivitě biohackeři rádi spoléhají na kokosovou vodu. Ta umí tělu dodat potřebné minerály.
Biohacking: Osvěžení ve vedrech? Voda nemusí být to nej
Enjoy
Lesnicko-dřevařská komora ČR uvedla, že příprava na změny počasí se v českých lesích už odehrává a obavy ze sucha nejsou namístě. Sucho by podle komory mohlo být v některých porostech problémem, pokud by mnoho měsíců nepršelo a nastaly po sobě ve velké četnosti tropické dny s vysokými teplotami. "Naše lesy, druhy stromů v nich, už toto všechno zažily milionkrát a poradí si s počasím jako vždy. Někdy výborně, jindy trochu hůře, ale poradí si," uvedli zástupci komory.
Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvedli začátkem týdne odborníci z projektu Intersucho.
Kromě chladného počasí dělá pěstitelům zeleniny vrásky na čele jarní sucho, kterému ale díky systému závlah zatím úspěšně čelí.
Mrazíky zeleninu nesežehly. Úroda ale může být později
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.