Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sucho žene cenu kávy nahoru. Arabica letos zdražila o 29 procent

Sklizeň kávy
iStock
 ČTK

Ceny komodit se od začátku roku na světových trzích spíše zvyšují, nejvíce do konce dubna zdražilo zlato a káva. Naopak výrazně zlevnilo kakao a pomerančový džus. Nižší jsou také ceny ropy, elektřiny či plynu. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku vykazuje tříprocentní růst, ukazují burzovní statistiky.

„Na komodity se přelévá nejistota ohledně obchodních válek a zpomalení čínské ekonomiky, která je jejich největším světovým konzumentem. Komoditám letos hraje do karet oslabení dolaru,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.

Nejistota v Brazílii

Nejvyšší růst z celého trhu vykazuje káva arabica, jejíž cena je vyšší o 29 procent. Na trhu existuje značná nejistota ohledně sklizně v Brazílii, která právě začíná. Výnosy podle odhadů kvůli suchu v minulém roce klesnou více než o desetinu.

Cena zlata od začátku roku do konce dubna vzrostla o 26 procent. Ve druhé polovině dubna přitom kov dosáhl rekordních více než 3500 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), řekl analytik Golden Gate Pavel Ryba. Stříbro za první čtyři měsíce přidalo téměř 14 procent, palladium si polepšilo o 3,1 procenta a cena platiny se zvýšila o osm procent.

Šéf ČD Cargo Tomáš Tóth

Evropa páchá ekonomickou sebevraždu. Železnice je barometr, vidíme to, říká šéf ČD Cargo

Průmysl padá a uhlí už nikdo nechce. Nákladní železniční doprava proto padá. Všude v Evropě. Česká ČD Cargo však chce být štikou ve vysychajícím rybníku. Zatímco ve Francii nebo v Německu to národní nákladní železniční dopravci „zabalili“, ČD Cargo má plán, jak na trhu nákladní dopravy získat větší podíl. „Prodáváme nadpotřebné vagony, lokomotivy,“ říká Tomáš Tóth, šéf ČD Cargo. Firma prochází v těžkých časech dietou, ale zároveň rozvíjí novou aktivitu. Chce se spojit s kamionovou dopravou. My dlouhé tratě, vy ty krátké.

Přečíst článek

Naopak cena pomerančového koncentrátu spadla o 47 procent, upozornil Tyleček. Částečně je za tím očekávání lepší úrody v Brazílii a na Floridě, což jsou pomerančové velmoci. Propadu cen pomáhá také obchodní válka, protože Mexiko a Kanada jsou největšími odběrateli amerického koncentrátu.

Kakao zlevnilo o 22 procent, ale podobně jako v případě pomerančového koncentrátu jde o pád z předchozích vysokých cen. U kakaových bobů se proti minulému roku situace zlepšuje, ale podmínky pro pěstování nejsou stále ideální. Nepřízeň počasí snižuje odhady letošní úrody.

Zdražují i některé průmyslové kovy. Měď v Londýně vykazuje růst o osm procent, nikl o 1,5 procenta, hliník naopak tři procenta ztratil. Obchodníci jsou stále nejistí z pohledu vývoje čínské ekonomiky. Měď se ocitla ve specifické situaci kvůli vysoké poptávce z USA, kde americká administrativa hrozí brzkým zavedením cel na tento kov. Spekulativně se tak zvyšuje dovoz do USA, řekl Tyleček.

náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius

EU má pro celní válku silné zbraně. Lepší bude, když je nepoužije, říká Lipavského náměstek

Evropská unie by v době obchodních válek mohla za určitých okolností využít i takzvaný protinátlakový nástroj, anglicky anti-coercion instrument. Byl připravován pro případ potřeby tvrdší reakce vůči Číně, nyní by mohl být ve hře i ve vztahu k USA. „Brusel má k dispozici silnou zbraň, kterou zatím reálně nepoužil a proto si ostatní aktéři nejsou jistí, co všechno by její nasazení znamenalo,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius.

Přečíst článek

Cena plynu klesá

Cena ročního kontraktu na zemní plyn se na trhu v Nizozemsku od začátku roku snížila o 35 procent. Napětí kvůli chladné zimě je pryč a trh stále nezasáhla letní poptávka z USA. V korekci je letos také cena elektřiny. Roční kontrakt v Lipsku se snížil o 17 procent.

Ropa letos patří mezi nejvíce ztrátové komodity. Severomořský Brent jen v dubnu ztratil 15 procent, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se snížila dokonce o 17 procent. Šlo o nejvyšší ztráty za měsíc duben od 80. let. Ropa se podle Tylečka pere s očekávaným přebytkem suroviny na trhu v tomto roce a také s plánem skupiny OPEC+ začít s výraznějším zvyšováním produkce. Ovšem vzhůru ji tlačí riziko sankcí na velké ropné producenty a v posledních týdnech i negativní vývoj vztahů mezi USA a Íránem. Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.

Ceny obilovin se v USA drží na nízkých úrovních. Obchodníci se obávají recipročních cel, která by snížila poptávku po obilovinách z USA na zahraničních trzích. Cena kukuřice se letos pohybuje na pomezí zisku a ztráty. Cena pšenice klesla o osm procent.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme