Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Softwarový megasňatek má zelenou i z Číny. Ale pod podmínkou

Softwarový megasňatek má zelenou i z Číny. Ale pod podmínkou
iStock
 ČTK

Čínský regulační úřad s podmínkami schválil záměr výrobce softwaru pro návrh čipů Synopsys převzít americkou softwarovou společnost Ansys, píše agentura Reuters. Transakci za 35 miliard dolarů (740,7 miliardy korun) firmy oznámily v lednu loňského roku a už dříve ji schválili regulátoři v Evropské unii a ve Spojených státech. Firmy se však musejí zbavit některých aktiv. Odprodaná aktiva převezme společnost Keysight Technologies.

Čínský úřad uvedl, že transakci schválil na základě podmínek, které firmy předložily, aby rozptýlily obavy z narušení hospodářské soutěže. Mimo jiné mají společnosti dostát závazkům vyplývajícím ze stávajících zákaznických smluv, a to včetně cen a servisních podmínek.

Synopsys v rámci transakce převezme výrobce softwaru, který se používá při vytváření množství produktů, od letadel po tenisové rakety hráčů, jako je Novak Djokovič.

Transakci letos v lednu schválila Evropská komise (EK), která v EU plní funkci antimonopolního úřadu. Firmy podle EK souhlasily, že se zbaví softwaru pro optiku a fotoniku společnosti Synopsys a softwaru PowerArtist společnosti Ansys, aby zmírnily obavy z narušení hospodářské soutěže vyplývající z této transakce.

Akcionáři firmy Ansys podle původních podmínek dohody získají za jednu svou akcii 197 dolarů a 0,345 akcie firmy Synopsys. Po dokončení transakce by akcionáři firmy Ansys měli mít v nové skupině podíl 16,5 procenta.

Synopsys se stará o velké výrobce čipů, jako je Intel, Advanced Micro Devices (AMD) a Nvidia. Vytváří software, který se používá pro návrh čipů v několika odvětvích. Ansys se pak specializuje na simulační software, který používají konstruktéři při navrhování v řadě odvětví, včetně leteckého a obranného průmyslu, výroby automobilů, v energetice, v průmyslových zařízeních, spotřebním zboží, zdravotnictví a stavebnictví. Podniky v roce 2017 uzavřely alianci, která má zákazníkům pomoci efektivněji využívat jejich technologie.

U.S. Steel

Trump oznámil spojení ocelárny U.S. Steel s japonským rivalem Nippon Steel

Americká ocelářská společnost U.S. Steel uskuteční plánované spojení s japonským konkurentem Nippon Steel, uvedl americký prezident Donald Trump. Japonci již dříve podali nabídku na převzetí firmy U.S. Steel za téměř 15 miliard dolarů (téměř 330 miliard korun). Tuto transakci však zablokoval předchozí americký prezident Joe Biden. U.S. Steel má výrobní aktivity rovněž na Slovensku.

Přečíst článek

fúze a akvizice, ilustrační foto

Česko mizí z mapy investorů. Akviziční apetit domácích hráčů v cizině naopak roste

Obchodů se v loňském roce uskutečnilo podobně jako v roce 2023. Narůstá však apetit tuzemských skupin nakupovat v zahraničí. Troufají si stále na větší sousta. Hodnota transakcí zůstává stále častěji tajná.

Přečíst článek

Brněnský Seyfor šlape do pedálů. Po Dotykačce kupuje i vývojáře z Maďarska

Brněnská softwarová skupina Seyfor oznámila letos oznámila už druhou významnou akvizici. Za nižší stovky milionů korun koupila maďarskou IT firmu Revolution Software. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Přečíst článek

Sázka na plíce. Výrobce léků na rakovinu Merck má plán, který může spasit kuřáky

Americká farmaceutická společnost Merck koupí za deset miliard dolarů (přes 210 miliard korun) britského výrobce léků Verona Pharma, který se zaměřuje na plicní onemocnění. Zprávu jako první přinesl britský list Financial Times (FT). Později akvizici oznámil i sám farmaceutický gigant. Dohoda je největší akvizicí Mercku od roku 2023.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

CEO společnosti Nvidia Jensen Huang

Nvidia přepisuje dějiny. Je první firmou na světě s hodnotou nad 4 biliony dolarů

Přečíst článek
Doporučujeme