Trump oznámil spojení ocelárny U.S. Steel s japonským rivalem Nippon Steel

Americká ocelářská společnost U.S. Steel uskuteční plánované spojení s japonským konkurentem Nippon Steel, uvedl americký prezident Donald Trump. Japonci již dříve podali nabídku na převzetí firmy U.S. Steel za téměř 15 miliard dolarů (téměř 330 miliard korun). Tuto transakci však zablokoval předchozí americký prezident Joe Biden. U.S. Steel má výrobní aktivity rovněž na Slovensku.
Podle nejmenovaného představitele Bílého domu nyní Trump plán společnosti Nippon Steel na převzetí firmy U.S. Steel schválil, píše agentura Kjódó. „Bude to plánované partnerství mezi U.S. Steel a Nippon Steel, které vytvoří nejméně 70 tisíc pracovních míst a přinese 14 miliard dolarů do americké ekonomiky,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Agentura Reuters již dříve informovala, že Nippon Steel hodlá v případě schválení fúze investovat 14 miliard do aktivit firmy U.S. Steel.
Zlomový okamžik pro průmysl USA
Společnosti U.S. Steel a Nippon Steel podle agentury Kjódó Trumpovo rozhodnutí vítají. „Měl by to být zlomový okamžik pro americký ocelářský průmysl,“ uvedla firma Nippon Steel. Společnost U.S. Steel pak ocenila, že Trump věnuje „osobní pozornost“ budoucnosti podniku a tisíců pracovníků v ocelářském průmyslu.
Akcie společnosti U.S. Steel v reakci na Trumpovo prohlášení výrazně posílily. Páteční obchodování na newyorské burze tak uzavřely s nárůstem o více než 21 procent.
Společnost U.S. Steel byla založena v roce 1901 a má sídlo v Pensylvánii. Bývala symbolem americké ekonomické zdatnosti, v poslední době ale jen těžko drží krok se zahraniční konkurencí. Firma vlastní mimo jiné košické železárny U.S. Steel Košice, dříve Východoslovenské železárny.
O menšinový podíl ve španělském výrobci vlaků Talgo má zájem i společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, uvedly servery Euro.cz a Zdopravy.cz.
Miliardář Strnad chce podíl ve výrobci vlaků Talgo
Zprávy z firem
Spolu s hybridy již podíl elektrifikovaných aut v celosvětovém měřítku dosahuje 40 procent a na největších evropských trzích přesahuje 60 procent.
Po útlumu oživení. Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí strmě rostl i v Česku. Trhu dominuje Čína
Trhy
Vláda schválila misi českého astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), náklady činící dvě miliardy korun rozloží do tří let.
Češi vyšlou svého zástupce do vesmíru. Stát to bude dvě miliardy
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.