Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Slováci koupili izraelský systém protivzdušné obrany

Systém protivzdušné obrany Barak MX
IAI
 ČTK

Izrael prodá Slovensku vyspělý systém protivzdušné obrany za 582 milionů dolarů (14 miliard korun). Je to největší exportní kontrakt v oblasti obrany mezi oběma zeměmi, uvedlo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo obrany.

Reklama

Dohoda dále posílí vazby mezi Izraelem a Slovenskem a zároveň posílí slovenské obranné schopnosti, uvedlo ministerstvo.

Izrael dodá Slovensku integrovaný systém protivzdušné obrany Barak MX, který vyrábí státní společnost Israel Aerospace Industries. Systém je určen k boji proti současným i budoucím vzdušným hrozbám, které představují například stíhací letouny, vrtulníky, bezpilotní letouny a střely s plochou dráhou letu, střely země-vzduch a balistické střely. Podle ministerstva je schopen zachytit střely na vzdálenost až 150 kilometrů.

„Nárůst izraelského obranného exportu během války (v Pásmu Gazy) je přímým důsledkem toho, že se izraelské technologie osvědčily na bojišti,“ uvedl vysoký úředník ministerstva obrany Ejal Zamir s tím, že Izrael zaznamenává zvýšený zájem více zemí. „Věřím, že ostatní země NATO budou následovat slovenského příkladu,“ dodal podle Reuters Zamir.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka

David Ondráčka: Česko teď není připravené dávat čtyři procenta HDP na obranu

Zvolení Trumpa logicky otevřelo úvahy po větší strategicky bezpečnostní kapacitě Evropy, a tím i Česka. Může tedy Česko dávat 4 procenta HDP na obranu? Může, ale musí na to připravit administrativní kapacity na ministerstvu obrany. Ty zatím nejsou dostatečné, aby se takové peníze daly efektivně využít a obřích akvizic a investic kvalitně a bez větších problémů zvládnout.

Přečíst článek

Reklama

Americký prezident Donald Trump

Stanislav Šulc: Trump a jeho pět procent na obranu. Pokud nezrušíme důchody, asi na to nebudou peníze

Americký prezident se rozhodl trápit Evropu, jak jen to půjde. Zatím není zřejmé, jak vysoká cla na evropské výrobky zavede, ale už nyní je stále jasnější, že jde vlastně jen o trápení a vyjednávací páku. A proto hned mluví o další výstraze, která Evropě ještě více zavaří – cílová částka, kterou mají členské státy NATO vydávat na obranu už nemají být dvě, ani tři procenta. Mělo by to být rovnou pět procent. Pro většinu států to je však nerealistické.

Přečíst článek

Reklama

Související

USA podle Izraele schválily prodej protiraketového systému Arrow 3 do Německa

Největší obranný obchod v izraelských dějinách. Do Německa poputuje protivzdušný systém Arrow 3

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme